Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ÇAYIMIZA, EMEĞİMİZE ve ÇAYKURA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Rekare 27 Nisan 2023 Haberler “ÇAYIMIZA, EMEĞİMİZE ve ÇAYKURA SAHİP ÇIKACAĞIZ” için yorumlar kapalı

Çay Üreticileri Meclisi, çay taban fiyatının belirlenme sürecine çay üreticilerinde dahil edilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

“Bizim sorunlarımız sandığa sığmaz” diyen çay üreticileri, “Bu sorunlar seçim sonrasına ötelenecek sorunlar değildir” dedi.

Rize Pazar Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Çay Üreticileri Meclisi adına Recep Memişoğlu okudu.

Memişlioğlu açıklamada “Çay taban fiyatı 18 TL olmalı” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması, “Bizleri seçimden seçime hatırlayanlara, taleplerimizi dikkate almayanlara sandıkta gereken dersi vereceğimizden emin olabilirsiniz” ifadeleriyle son buldu.

Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

” 2023 yaş çay toplama sezonun başlamasına sayılı günler kaldı. Havaların sıcak geçmesi ve nem oranının atmasıyla birlikte Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte çay toplanmaya başlanacak. Üreticilerin sorunsuz bir sezon geçirmesi ve kaygılarımızın giderilmesi gerekmektedir.

Bizim sorunlarımız seçim sandığına sığmaz!

Seçim gündemi arasında üreticinin sorunları göz ardı edilmemeli, boş vaatlerle sorunlarımız geçiştirilmemeli. Bu sorunlar seçim sonrasına ötelenecek sorunlar değildir. Çaya üreticiyi memnun edecek bir taban fiyatla başlamalıyız

Elbette çay üreticisinin sorunu yalnızca çay taban fiyatı değildir. Gübreleme, toplama, satış ve diğer benzeri konularla da uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Ancak yaş çaya verilen fiyatlar hep sorun olmuş ve beklentilerimizi karşılamamıştır.

Çay Taban Fiyatı 18 TL olmalı

2023 yılı için üreticiyi hayat pahalılığına karşı koruyacak taban fiyat 17+1 dir. Destekleme bedeli ile birlikte Taban Fiyat 18 TL olmalı

Üreticilerimiz bugün bir ton çay satarak bir ton gübre alamamaktadır. Topraklarımız suni gübreye alıştırıldığı için gübreleme yapmadığımızda ürün verimli olmamaktadır. Gübreleme, toplama, bakım işçiliği, taşıma ve toplama ekipmanları gibi maliyetler hesaplandığında, 18 TL’nin altında verilecek bir taban fiyat bizleri tatmin etmeyecektir.

Resmi enflasyonun %90’ların üzerinde, gayri resmi enflasyonun ise %180’nin üzerinde olduğu bir ortamda, yaş çaya verilen fiyat tüm bu etkenleri göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır.

Ayrıca, halkın geçim sıkıntısı da dikkate alınmalıdır.

Artık yeter

Çay politikasında kalıcı çözümlere ihtiyaç var. Çay taban fiyatı belirlenirken üreticilerin talepleri dikkate alınmalı. Evet geçen yıl çay rekoltesi düşüktü ve özel sektör çay taban fiyatı altına çok düşemedi ancak bu her yıl böyle olmayacak. Biz biliyoruz ki özel sektörün insafına terk edilen bir tarım politikası olamaz.

Çay Üreticileri Meclisi olarak, çay üreticilerinin örgütlenmesini ve taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. İktidarın üretici aleyhine çıkarmaya çalıştığı çayda talan yasası olan Çay Kanun Teklifine karşı çıktık ve kamuoyu oluşturduk. Kanun teklifini geri çektirdik, ancak mecliste bekletildiğini ve ilk fırsatta çıkarılacağını biliyoruz.

Üretici dostlarımıza sesleniyoruz: Birlik olmalı örgütlenmeliyiz. Bizim birbirimizden başka sığınacağımız limanımız yoktur. Alın terimize sahip çıkmazsak seçimler bittiğinde kaderimize terk edileceğiz. Kısa vadeli çözümlerin değil uzun vadeli çözümlerin parçası olmalıyız. Çay geleceğimizdir. Çaya ve Çaykur’a sahip çıkmak zorundayız.

Taleplerimizi sıralamak gerekirse;

  • Taban fiyat 18 TL olmalı ve bu fiyat özel sektörü de bağlayıcı olmalıdır.
  • Gübreden KDV kaldırılmalı ve sübvansiyon edilmelidir.
  • Çayımız uluslararası fiyat dalgalanmalarına maruz kalmamalıdır.
  • Çaykur kesinlikle satılmamalı ve üretici temsiliyetine açılmalıdır.
  • Sözleşmeli tarım üreticiyi özel sektöre muhtaç etmek demektir, kesinlikle sözleşmeli üreticiliği kabul etmeyeceğiz.

Bizleri seçimden seçime hatırlayanlara, taleplerimizi dikkate almayanlara sandıkta gereken dersi vereceğimizden emin olabilirsiniz

Çay bizim, emek bizim.

            Çayımıza, emeğimize ve ÇAYKUR’a sahip çıkacağız.

ÇAY ÜRETİCİLERİ MECLİSİ


Paylas

About The Author

Comments are closed.