Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÇAYKUR KIŞ UYKUSUNDA.. “UYAN ÇAYKUR UYAN”

Doğu Karadeniz Bölgesinde 2016 Yılı Yaş Çay Kampanyasının resmi açılışı yapılmadan ve yaş çay fiyatı henüz belirlenmeden Çaykur tarafından açılan yaş çay sezonu sorunlar yumağıyla devam ediyor.

Çay kur’dan üretici telefonlarına çekilen SMS’ler ile daha sezon başında uygulamaya konan randevulu sistemindeki Kota ve Kontenjan uygulamasına tepki gösteren üreticiler, henüz tam kapasiteye ulaşmadan Çaykur’un bu yönteme başvurmasının, üreticiyi özel sektöre mahkûm etmek anlamına geldiğine dikkat çekti.

Çaykur ise gelen tepkiler üzerine uygulamadan kısmen geri atmak zorunda kaldı. Çaykur’un uygulamalarına ise en sert tepki CHP’den geldi. CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, Çaykur’un adeta üreticiyle dalga geçtiğini kaydederek; sezonun açılmış olmasına karşın Çaykur’un 5 çay fabrikasını üretime hazırlayamadığını ileri sürdü. Rakıcı ayrıca, sezon öncesi kapasite artırımına gittiği ileri sürülen Çaykur’un henüz tam kapasite ile yaş çay işleyemediğini de iddia etti.

Kış Uykusundan Uyandırma

 Çay kur’da yaşanan gelişmelere dikkat çeken ve Çaykur’un hala ‘kış uykusundan’ uyanamadığını ileri süren CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Sedat Toprak, başta CHP üyeleri olmak üzere yaş çay üreticilerini Çaykur yetkililerinden hesap sormaya çağırdı.

 Yıllardır Çaykur’un ‘rekorlar kırdığı’ şeklinde açıklamalar yapıldığını, kapatılan çay fabrikalarının, çaydaki düşük fiyat, kota ve kontenjan kısıtlamalarının, kuru çay satışlarındaki spekülasyonların hiç dikkate alınmadığına işaret eden Toprak, “Bugün geline noktada ise sezon açılmasına ve resmi olmayan şekilde kampanya başlatılmasına karşın yaş çaydaki fiyat belirsizliği sürmektedir. Çaykur henüz kapasitesine ulaşmadığı halde üreticiye kota ve kontenjan koyarak, randevu uygulamasıyla kısıtlamaya gitmekte, kendi içerisinde çelişki oluşturmaktadır. Hepsi bir yana, kampanya başlamasına karşın hala 5 çay fabrikasında üretime geçemeyen Çaykur, tarihinin rekorunu kırmış, kış uykusundan hala uyanamamıştır” dedi.

Yapacakları telefon eylemiyle Çaykur’u ‘kış uykusundan uyandırmaya’ çalışacaklarını ifade eden Toprak, ayrıca bu uygulamayla da üreticilerin farkındalığını herkese göstereceklerini kaydetti.

Çay kur’a Telefon Yağmuru

 Yaş çay sezonunun Çaykur kurulduğundan bu yana ortalama olarak Mayıs ayının ilk haftasında açıldığının bilinmesine karşın, halen yaş çay fabrikalarının revizyondan çıkmamış olmasının ilgi çekici olduğuna işaret eden Toprak, “Tam da bu noktada hepimiz, birer çay üreticisi olarak bunun nedenini Çay kur’dan sormak istiyoruz. Üreticilere ve üyelerimizle birlikte neden Çaykur’un hala 5 fabrikasının üretimde olmadığını sormak için bugün, 13 Mayıs Cuma günü Çay kur’un 04642130211 no’lu sabit telefonu ile 4445453 no’lu üretici danışma hattını arıyor ve bizi bilgilendirmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Çay kur Tarihinde Bir İlk

 Toprak ayrıca, bu üretici sorgulamasının da Çaykur’un tarihinde bir ilk olacağını ve yaklaşık 210 bin üretici ailenin, kendi öz malı olan çaya ve Çaykur’a sahip çıkmasının bir örneği olarak yeni bir ‘Altın Rekor’ olacağına da dikkat çekti.

Haber . Hayati Akbaş

sedat toprak (2)


Paylas

About The Author

Comments are closed.