Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CERATTEPE’DEKİ DİRENİŞ VE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR.

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesin de çıkar planlanan madencilik faaliyetlerine karşı halkın mücadelesi devam ediyor.

Eski ÇED Raporunun Rize İdare Mahkemesince iptal edilmesinden sonra yeni bir ÇED raporu alan maden firması bir an önce bölgede çalışmalarına başlamak isteyen maden şirketi yetkilileri Artvin Orman Bölge müdürlüğü görevlileriyle bölgeye çıkarak yer teslimi yapmak istedi.

Sabahın erken saatlerinde haberi alan çevreciler sosyal medya ve telefon aracılığıyla örgütleşerek maden çıkartılması planlanan Cerattepe bölgesine akın attı.

Cerattepe bölgesinde 24 saat nöbet tutun çevreciler Jandarma ve çevik kuvvet eşliğinde bölgeye girmek isteyen ekiplere çevreciler izin vermedi.

24 saat nöbet tutan çevrecilerin durumu şehir merkezindeki vatandaşlara haber vermesi üzerine bir an önce bölgeye çıkan vatandaşlar araçlarla yolu trafiğe kapattılar.

Artvin Halkının Cerattepe’ye gitmesini engellemek isteyen jandarma ekipleri Kafkasör girişinde bariyer kurdu. Kısa süreli gerginliğin ardından vatandaşlar araçlarını bırakarak bir üst direniş bölgesine orman yoluyla yürüyerek ulaştı.

Çevreciler Cerattepe bölgesinde ki nöbet kulübesinin önünde yolu maden şirketi ve Orman Bölge Müdürlüğü görevlilerine kapatarak maden sahasına girmelerine izin vermedi.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yasal savunma ve koruma hakkını kullandıklarını söyledi.

21 Haziran’dan itibaren Cerattepe’de nöbet tuttukların söyleyen Karahan ” Orman Bölge Müdürlüğü’nün ve madencilerin bölgeye çıkarak yer teslimi yapmak istediklerini öğrendik. Sabahtan beri herkes işini gücünü bıraktı bölgeye çıktı. Artvin halkı savunma ve korunma hakkını kullanıyor.Bu hukuksal bir haktır. Yasal sürecimiz sona ermemişti. İkinci ÇED Raporuna karşı yarın davamızı açacağız. Türkiye’de ki en yüksek katılımlı dava olacak. İşini gücünü bırakıp buraya gelen herkese, siyasi parti temsilcilerine, belediye çalışanlarına, sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz. ” dedi.
29 Haziran’da da yer teslimi için bölgeye iş makineleriyle gitmek isteyen maden şirketinin maden sahasına girmesine yol kapama eylemiyle izin verilmemişti.

Yoğun bir telefon trafiğin ardından çevreci Cerattepe, Kafkasör ve Şehir merkezin direniş gerçekleştirdi. Artvin Valiliği önünde toplanan kalabalık Cerattepe bölgesinde gelecek habere göre yürüyüş düzenleyerek yolu trafiğe kapatma kararı aldılar.

Daha sonra Kafkasör’den gelen habere göre Artvin Valiliği karşısındaki eylemi bırakan vatandaşlar bindikleri otobüslerle Kafkasör’e doğru yola çıktılar.

Öte yandan Kafkasör’den bir gurubunda yaya olarak Cerattepe’ye gittikleri ve ormanlık alanda ağaçların altında kamp kurdukları gözlendi.

Haber:Hayati Akbaş

cerattepe direnis devam ediyor (4)

cerattepe direnis devam ediyor (11)

cerattepe direnis devam ediyor (13)

cerattepe direnis devam ediyor (14)

cerattepe direnis devam ediyor (17)

cerattepe direnis devam ediyor (23)

cerattepe direnis devam ediyor 5-a

cerattepe direnis devam ediyor 6-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.