Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ LEVENT GÖK ARTVİN’DE İDİ.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Levent Gök Türkiye’de dinde ki aydınlanmanın önünün Cumhuriyet Halk partisinin öncülüğünde açıldığını ifade ederek “Atatürk döneninde Kuran’ı Kerim Türkçeye çevrilmiş ve herkesin öğrenmesi sağlanmıştır. İmam Hatipler Cumhuriyet Halk Partisinin eseridir. CHP aydın din adamları yetiştirmek üzere imam hatipleri açarak ülkeye aydınlanmacı anlayışı getirmek istemiştir” dedi.

Partisinin Seçim Çalışmasına destek vermek amacıyla Artvin’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Levent Gök burada bir dizi temas ve ziyaretlerde bulundu.

Artvin’de ilk olarak parti binasını ziyaret ederek partililerle buluşan CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gök, Artvin’in tabi ve doğal güzelliğinin bu ülkenin ortak değerlerinden birisi olduğunu Artvin halkının 20 yılı aşkın süredir Cerattepe’de çıkarılması planlanan madene karşı, çevreyi doğayı korumak adına verdiği mücadeleyi sadece Artvin adına değil Türkiye’de ki insanlar adına sürdürdüğünü söyledi.

Ankara’dan Artvin’deki başta Cerattepe olmak üzere verilen onlarca çevre mücadelesini yakından takip ettiklerini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Levent Gök verilen bu çevre mücadelesinden dolayı Artvin’le bir kez daha gurur duyduğunu belirtti.

Artvin’in Cerattepe’de verdiği mücadeleyi TBMM gündemine taşıyan Uğur Bayraktutan’a teşekkür ederek; ” Uğur Bayraktutan şimdi tekrar partimizin adayı. Sizlerin adayı. Meclisteki her konuşmasında verdiği her araştırma önergesinde, her sözlü soru önergesinde, her türlü konuşmasında Artvin dedi, Cerattepe dedi. Bizde Cerattepe’yi ve Artvin’in sorunlarını kendisiden yakından öğrenme ve takip etme fırsatını bulduk. Ben huzurunuzda bu meseleyi mecliste yüreklice dile getiren Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı kutluyorum” diye konuştu.

Türkiye’de insanları derinden etkileyecek çok büyük yolsuzluklar yapıldığını belirten Gök; “AKP iktidarında her doğan çocuk, ertesi güne daha borçlu çıktı. Bu ülkede dünyada görülmemiş şekilde, bu devletin kaynakları bir parti marifetiyle soyuldu. Türkiye’nin hazinesi, kaynakları, olanakları bir parti tarafından soyulmuştur. Dünyada ilk defa bir parti devleti talan eden bir anlayışa bürünmüştür. Her yerde böyledir. İstanbul’da ki imar uygularlarından tutun İzmir’de ki, Ankara’da ki uygulamalarda. Geçtiğimiz ay başbakan yardımcısı Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ne dedi. ‘Parsel parsel satın’. Bunlar satıyorlar. Türkiye’yi satıyorlar. Ben söylediğimde muhalefet partisi milletvekili diye yandaş medya önemsemeyecek ama başbakan yardımcı Bülent Arınç söyledi. ‘Melih Gökçek sen Ankara’yı parsel parsel satıyorsun’ derse bunun bir anlamı var. Artık kendileri bile tabloyu öylesine derinlemesine görüyorlar ki saklanacak, bir şeyleri kalmadı. Yolsuzluk bunların paçalarından akıyor. Türkiye bizzat Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın ve iktidar partisinin eliyle talan edilmektedir. Biz buna karşı çıkıyoruz. 7 Haziran’da dur diyeceğiz ve hesap soracağız. Böyle bir tabloda 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını örtmeye çalışıyorlar. Kendi milletvekillerini aklamaya çalıştıkları mecliste ki oylamada aslında hepsi suç işlediklerini biliyorlar. Suçüstü yakalandılar” dedi.

Gök; 7 Haziran’dan sonra Cumhuriyet Halk Partisinin 17-25 Aralık operasyonları ve geçtiğimiz günlerde kapatılan Deniz Feneri davasında olduğu gibi bütün yolsuzlukları, bütün zimmetine para geçirenleri yargı önüne çıkartarak mutlaka ama mutlaka hesabını soracağını söyledi.

Gök Türkiye’de yüzde 1’lik kısmın ülke kaynaklarının yüzde 54’üne sahip olduğunu iddia ederek, “Türkiye’nin kaynaklarını Türkiye’de yaşayan 77 milyon insanın vergisi oluşturuyor. Bu vergilerini ve diğer kamu kaynaklarını iktidar partisi cebine atıyor ve halkımız yoksullaşıyor. AKP iktidara geldiği zaman yüzde birlik kısım sermayenin kaynaklarının yüzde 39’unu kontrol ediyordu. Yani yüz liranın 39 lirasını bir kişi kontrol ediyordu. Geri kalan parayı da diğer kişiler paylaşıyordu. 13 yıllık AKP iktidarı sonrasında bir kişi 54 lirayı kontrol ediyor. Yani AKP’nin yüzde 1’lik zengini Türkiye kaynaklarının yüzde 54’ünü kullanır hale gelmişti. Bir kişi 54 lirayı kullanıyor 99 kişide 46 lirayı kullanıyor. Böyle bir adaletsiz gelir dağılımı dünyanın neresin de var. Cumhuriyet Halk Partisi halka verirken kaynak nerde diye soranlar. Bir zırhlı araca verilen parayı çerez parası olarak görüyor. Böyle bir kepazeliğin yaşandığı ülkemizde 17 milyon yoksulumuz var. 17 Milyon aile yatağa aç giriyor. Bu insanlar evime ekmeği nasıl getireceğim, çocuğumu okula nasıl göndereceğimin telaşı içinde. Birileri zenginleşiyor ama 17 milyon insanda yoksulluk sınırının altında kalıyor. Bu yoksulluk, bu talan dönemine hep beraber dur diyeceğiz” diye konuştu.

CHP İktidarında Türkiye’nin güven ortamına ihtiyacının olduğunu, bundan dolayı da herkesin birbirini seveceği, herkesin görüşü ne olursa olsun ırkı, dini, mezhebi ne olursa olsun, herkese sadece insan ve yurttaş gözüyle bakacağı, kardeş diyebileceği bir Türkiye yaratacaklarını vurgulayan Gök Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın Türkiye’yi bölmesine, kutuplaştırmasına izin vermeyeceklerini ifade ederek şunları söyledi:  “Cumhurbaşkanlığı Türkiye’nin birliğinin sembolü olmalıdır. Elbette oda korkuyor. 7 Haziran seçimlerini görüyor. Ortada zaten bir başbakan yok. Bir boş bakan var.  Bir boş bakanın olduğu ortamda Cumhurbaşkanın meydanlara çıkması boşuna değil. Davutoğlu beceremedi, bari ben nasıl paçayı kurtarırımın telaşı içinde. O mutlaka hesabını verecek”

Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıyor. Bir elinde dinimizi simgeleyen güzel kitabımızı sallayarak kutsal din duygularımızı rencide ederek insanlarımızı ayrıştırmaya çalışıyor. Türkiye’de sadece Cumhurbaşkanı değil, hepimiz Müslüman’ız. İnançlı insanlarız biz kimsenin ibadetine karışmayız, ama dini de siyasete alet ettirmeyiz. Bunlar kutsal din duyguları üzerinden siyaset yaparak halkımızı ayrıştırmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Türkiye’de dinde ki aydınlanmanın önü Cumhuriyet Halk partisinin öncülüğünde açılmıştır. Atatürk döneninde Kuran’ı Kerim Türkçeye çevrilmiş ve herkesin öğrenmesi sağlanmıştır. İmam Hatipler Cumhuriyet Halk Partisinin eseridir. CHP aydın din adamları yetiştirmek üzere imam hatipleri açarak ülkeye aydınlanmacı anlayışı getirmek istemiştir. Bu anlayışla mücadele edip refahı tabana yayacağız.”

Gök, CHP’nin kimsenin zenginliğine karşı çıkmadığını, her kesin çalışıp namusuyla ahlakıyla zengin olabileceğini kaydetti.  Herkesin gelir dağılımından adil bir pay alacağı bir sistemi getirmeye çalıştıklarını ifade ederek refahı tabana yayacaklarını söyledi.

Gök konuşmasının devamında; “Bu yüzden 17 Milyon yoksulumuzu önemsiyor. Bu insanların yatağa aç girmemesi için her yoksul aileye ayda 720 lira para vereceğiz. Bu aile sigortası dediğimiz kavram. Bunu yapacağız ama bu sürekli olmayacak. O aileden bir kişiyi işe yerleştirdiğimiz zaman o ailenin aile sigortası kapsamı sona erecek. Bir yandan yoksul aileyi ayakta tutacağız. Bir yandan da çocuklarını işe yerleştirmek suretiyle istihdam olanakları sağlayacağız. Yoksulluğu yeneceğiz, yok edeceğiz. Böylece bir elin verdiğini diğer el görmeyecek. İki kat sosyal yardımları artırıyoruz. Bu yardımları verdiğimiz aileler esnaftan alış veriş yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Birinci amacımız yoksulluğu yenmek. Ev sahibi ailelerimiz hiç merak etmeyin ayda 277 lira taksitle ev sahibi olacak. 70 metre kare insanca oturabileceği bir evi CHP iktidarında mutlaka gerçekleştireceğiz.

Vergi borcu olmayan esnaf kardeşimize 0 faizle kredi vereceğiz. Esnaf kardeşimiz pirim borcu nedeniyle hastaneye gidemiyor. İnsanca yaşamanın koşulu sağlık hakkından başlı başına yararlanmaktır. Hiç kimse sosyal güvenlik pirim borcu var diye hastane kapılarından geri çevrilmeyecek” dedi.

CHP iktidarında asgari ücretin de vergi dışı bırakılarak 1500 TL olacağını ve önümüzde ki yıllarda da bunun artarak devam edeceğini söyleyen Gök konuşmasını partisinin seçim vaatlerini anlatarak sonlandırdı.

Basın açıklamasında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İl Başkanı Ali Yücel Kurt, İlçe Başkanı İlyas Şahin, 22. Dönem CHP Milletvekili Metin Arifağaoğlu’da yer aldı.

Haber: Hayati Akbaş

levent gok artvinde (13)-a

chpartvinleventgök-1


Paylas

About The Author

Comments are closed.