Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“DANIŞTAY’IN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA UYULSUN.YAYLALARA DOKUNULMASIN”

Rekare 25 Ağustos 2020 Haberler “DANIŞTAY’IN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA UYULSUN.YAYLALARA DOKUNULMASIN” için yorumlar kapalı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Şubat 2020 tarihli kararıyla, kamuoyunda “yeşil yol” olarak bilinen projeyi durdurdu. Ekoloji mücadelesinde çokça rastlanan “proje bitti, karar geldi” işleyişinin bu iptal kararında da söz konusu olduğunu belirten yaşam savunucuları, buradaki amacın “Nasıl olsa yol bitti, artık kararın bir hükmü yok” algısı yaratmak olduğunun altını çizdi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Şubat 2020 tarihli kararıyla, kamuoyunda “yeşil yol” olarak bilinen projeyi durdurdu. 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda (ÇDP) yer alan bu plan ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin ilindeki yaylalar; “yayla koridoru” adıyla birbirine bağlıyor.

Danıştay, “… öngörülen yaylalar arası ulaşım koridorunun, kendi özgün koşulları ve doğal çevresi ile yayla yerleşmelerinin öne çıkmaları yerine, yaylanın tanımı ve niteliğine aykırı bir biçimde yaylalar arasında yatay bir ilişki yaratarak yayla yerleşmelerinin özgünlüklerinin zayıflamasına sebebiyet vereceği sonucuna ulaşılmıştır” gerekçesiyle projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Bu kararla sadece alelade bir yol değil; 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayan 2.700. km.’lik proje kapsamında yapılması öngörülen her türlü çalışma da durduruldu.

Kararın üzerine bir araya gelen 56 sivil toplum örgütü “Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı uygulansın, yaylalara dokunulmasın” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:


“Doğayı ve yaşamı savunanların yaklaşık 5 yıl boyunca gerek alanda gerekse hukuki yollarla verdikleri mücadelenin haklılığı bu kararla nihai olarak tescillenmiştir. Mahkeme kararı çıkana kadar geçen sürede, yaylalarını savunan birçok yaşam alanı savunucusu ceza mahkemelerinde yargılanmış ve haksız ithamlarla karşılaşmışlardır. Daha da önemlisi, bu sürede söz konusu projeyle; yayla/meralara, irili ufaklı ırmaklara, ormanlık alanlara geri dönüşü olmayan zararlar verilmiştir.”

“Yol bitti, fakat hiçbir şey bitmedi”

Ekoloji mücadelesinde çokça rastlanan “proje bitti, karar geldi” işleyişinin bu iptal kararında da söz konusu olduğunu belirten yaşam savunucuları, buradaki amacın “Nasıl olsa yol bitti, artık kararın bir hükmü yok” algısı yaratmak olduğunun altını çizdi.

Açıklamada “Hukuku ve bilimi hiçe sayarak yapılmak istenen projenin ilk etabı olan yolların inşası büyük oranda tamamlanmış olsa da; bundan sonra yapılması düşünülen, aslında yaylaları ve meraları tamamen yöre halkının elinden alarak sermayeye teslim etme projeleri de durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Yeşil yol kapsamında ilerleyen dönemde yapılması planlanan; yaylalarda tesisleşme, betonlaşma, benzin istasyonları, oteller vb projelerin tamamının, verilen bu karara göre yapılmaması gerekir. Açıklamada ayrıca Danıştay kararına karşın, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA), mali destek adıyla 5.000.000 TL’yi program bütçesi olarak tahsis ettiği bilgisi de verildi.

Yaşam savunucuları, “Bu bütçenin daha azıyla, yaylaların/meraların korunması, asli işlevlerine kavuşturulması mümkünken; bu kadar paranın betona, inşaata,şirketlere özetle doğanın yıkımına ayrılması nasıl, neyle izah edilebilir?” diye sordu.

“AKP’li Salih Cora, ‘Yeşil yol devam edecek’ buyurmuş”

Yaşam savunucuları, “Yeşil yol projesi ya öyle ya böyle devam edecektir” diyen AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora’ya yönelik de “Kendisine avukat olduğunu hatırlatıp; avukatlık ve vekillik yeminlerinde ‘hukukun üstünlüğü ve anayasaya bağlılık’ üzerine ant içip içmediğini öğrenmek isteriz” diye seslendi.

“Her ne kadar mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı, ‘öyle ya da böyle devam eder’ denilerek hukukun hiçe sayıldığı bir dönemden geçsek de; bizler, doğayı ve yaşamı savunduğumuz gibi hukuku ve bilimi de savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen doğa ve yaşam savunucuları kararın bütün hüküm ve sonuçları ile uygulanmasının yanı sıra şu talepleri açıkladı:

 1. Yaylara, meralara, su kaynaklarına, ormanlara ve tüm doğal yaşama verilen zararlar sonlandırılmalıdır.
 2. “Yeşil yol -yayla koridoru” projesi koşulsuz şartsız gündemden kaldırılmalıdır.
 3. Yaylaların ve meraların asıl işlevlerini yerine getirebilmesi amacıyla koruma altına alınmalı ve yöre halkı maddi, manevi teşvik edilmeli, desteklenmelidir.
 4. Hukuken ve bilimsel olarak ekolojik yapıyı bozduğu tespit edilen yollar tekrar doğaya geri bırakılmalıdır.
 5. DOKA bu proje kapsamında yaptığı tüm ihaleleri,ayırdığı bütçeyi, programlarını derhal geri çekmelidir.

Ortak metinde imzası olan 56 sivil toplum örgütü ise şunlar:

 1. Arhavi Doğa Koruma Platformu
 2. Artvin Çevre Platformu
 3. Alakır Nehri Kardeşliği
 4. Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği
 5. Antalya Ekoloji Meclisi
 6. Ayvalık Tabiat Platformu
 7. Bartın Platformu
 8. Bakırtepe Çevre Platformunu
 9. Bergama Çevre Platformu
 10. Çan Çevre Derneği
 11. Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu
 12. Çeşme Çevre Platformu
 13. Doğu Akdeniz Araştırma Derneği
 14. Doğa Araştırmaları Derneği
 15. Doğanın Çocukları
 16. Didim Çevre Platformu Diçep
 17. Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği
 18. Dikili Kültür ve Çevre Platformu imzalıyor (DİKÇEP)
 19. Edremit Çevre Platformu
 20. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP)
 21. Ekoloji Kolektifi Derneği
 22. Ekoloji Birliği
 23. Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu
 24. Fırtına İnisiyatifi
 25. Gökova Ekolojik Yaşam Derneği
 26. Hasankeyf Koordinasyonu
 27. Hemşin Yaşam Derneği
 28. Hemşin Vadisi Dayanışması
 29. Karadeniz İsyandadır Platformu
 30. Kazdağı Doğa ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
 31. Kazdağları İstanbul Dayanışması
 32. Kazdağları Kardeşliği
 33. Koza Dağcılık, Kültür, Sanat ve Spor Kulübü Derneği
 34. Kuzey Ormanları Savunması
 35. Loç Vadisi Koruma Platformu
 36. Mersin Nükleer Karşıtı Platform
 37. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)
 38. Munzur Koruma Kurulu
 39. Munzur Çevre Derneği
 40. Murat Dağı Çevre Koruma Platformu
 41. NATURA Doğa ve Kültür Koruma Derneği
 42. Ordu Çevre Derneği
 43. Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği
 44. Polen Ekoloji
 45. Samsun Çevre Platformu
 46. Sinop Nükleer Karşıtı Platform
 47. Sinop Çevre Dostları Derneği
 48. Söke Çevre Platformu SÖKEÇEP
 49. Trabzon ÇYDD
 50. Validebağ Gönüllüleri
 51. Validebağ Savunması
 52. Yaylaların Kardeşliği Platformu
 53. Yeşil Artvin Derneği
 54. Yeşilırmak Tozanlı Çevre Platformu
 55. Yenifoça Forum
 56. 350 Ankara

Paylas

About The Author

Comments are closed.