Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“DERELERE YAPILMAK İSTENEN BETON ISLAH KANALININ BİLİMSEL HİÇBİR YANI YOK “

Rekare 13 Ağustos 2021 Haberler “DERELERE YAPILMAK İSTENEN BETON ISLAH KANALININ BİLİMSEL HİÇBİR YANI YOK “ için yorumlar kapalı

Artvin’de DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından, Pilarget Vadisi’nde bulunan Derecik, Ulukent, Balıklı, Üçırmak, Soğucak, Dülgerli ve Küçükköy köylerini kapsayan “Kabisre Deresi Memba Kollarının Taşkın Kontrolü” ihalesi yapıldı.

BEŞ KİLOMETRE BETON KANAL YAPILACAK

Arhavi, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Fazlı Zoroğlu, DSİ tarafından yapılan ihale ile Pilarget havzasına 5 kilometrenin üstünde dere güzergahında beton kanal uygulaması yapılacağını, bunun yeniden yağacak yoğun yağmurlar sonrası bir felakete yol açacağını söyledi. 23 Temmuz’da bu konuda yapacakları toplantının bölgede yaşanan sel felaketi nedeniyle yapılamadığını belirten Fazlı Zoroğlu yaşanan sellerin insanoğlunun doğaya yaptığı müdahalenin sonuçlarını gösterdiğini ifade etti.

Özellikle Arhavi’de yaşanan sel felaketinin sorumlusunun HES projeleri, taş ocakları için patlatılan dinamitler ve doğanın rant uğruna yok edilmesi olduğunu aktaran Fazlığolu “Yıllardır bu derelerimiz kendi mecrasında mevsim koşullarına uygun yağan bunca yoğun yağmurlar karşısında kendi mecrasında akıp durdu hiçte ciddi anlamda bir felaket yaşanmadı. Şimdi geldiğimiz süreçte doğaya yönelik rant anlayışıyla müdahale etmemiz dere yataklarının beton kanallara alınması, HES ve taş ocağı projeleri kapsamında patlatılan tonlarca dinamitler sonrası Arhavi de ki sel ve heyelan örneğini göstermek mümkündür” diyerek yapılmak istenen dere yatağı ıslahına karşı çıktıklarını söyledi.

YABAN HAYATININ YAŞAM ALANI DARALTILIYOR

Son yaşanan selde dere yataklarını daraltarak beton kanallara almanın felakete davetiye çıkartmak olduğunun görüldüğünü belirten Fazlıoğlu projenin aynı zamanda balıkların ve yaban hayatındaki tüm canlıları yaşam alanını daraltmak anlamına geleceğini ifade etti.

Proje ile dere tabanının 50 ila 100 cm betonla kaplanacağını, derenin her iki yanına 2,5 metre yüksekliğinde beton kanal yapılacağını, ayrıca üzerine 90 cm yüksekliğinde demir korkuluk yapılacağını aktaran Fazlıoğlu “Projenin bilimle alakası yoktur” dedi.

BETONCULAR BAŞKA KAPIYA

Derelerin kanallara alınması projesinin bir gelecekte yaşanacak felaketlerin habercisi olduğunu belirten Fazlıoğlu projeden vaz geçilmesi çağrısında bulundu; “Bu proje uydurma bir projedir. Pilarget vadisindeki dereler kanallara alınmış olsaydı yaşanan felakette Arhavi diye bir kent kalmazdı. Pilarget’e beton kanalizasyon yapmak isteyenlere karşı başlattığımız hukuksal süreç betoncuları telaşa düşürmüş olsa gerek ki apar topar gelmişler Pilarget’i ikna turuna çıkmışlar. Betoncular, hadi kardeşim başka kapıya. Çünkü Pilargetli gerçekleri biliyor. Sizin palavralarınıza kimse inanmayacak. Bu yapılan derelerin kanala alınması ihalesinden vazgeçilmelidir.”

Haber : Gençağa Karafazlı -Rize


Paylas

About The Author

Comments are closed.