Thursday 18th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“DERELERİMİZ KANAL OLMASIN” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI..

Rekare 21 Ağustos 2021 Haberler “DERELERİMİZ KANAL OLMASIN” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.. için yorumlar kapalı

Derelerin beton kanallara alınmasına karşı çıkan Arhavi Doğa Koruma Platformu ile Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği dere ıslahları ve seller hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Arhavi Gösteri Merkezi’nde gerçekleşen ve  moderatörlüğünü Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcüsü Erdoğan Güler’in yaptığı toplantının katılımcı panelistleri Hasan Sıtkı Özkazanç, Hazım Kurtoğlu, Sami Fitoz ve KTÜ Orman Fakültesi öğretim görevlisi doçent Oğuz Kurdoğlu oldu.

Toplantıya çok sayıda Arhavilinin yanı sıra, STK ve meslek kuruluşu temsilcileri ile bazı siyasi parti temsilcileri, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, Arhavi Belediye Başkanı Vasfı Kurdoğlu, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı ile Rize ve Hopa’dan yaşam savunucuları katıldı.

Toplantı moderatörü Erdoğan Güler “Aslında bizlerin bu toplantıda sizlere anlatmak istediklerimizi yaşadığımız sel felaketi ile dere bize anlattı diyerek toplantıyı açtı.

Islah projeleri hakkında ön bilgilendirmeyi Hasan Sıtkı Özkazanç yaptı.

Özkazanç, bu olup bitene müdahil olmamızın nedeni, dereyi dere olmaktan çıkarıp artık bir kanal yapılmak istenmesidir diyerek şuana kadar önceden yaşanmış felaketler sonucunda alınan önlemlerin yani uygulana projelerin felaketleri önleme değil de arttırma projesi olarak görmemizdir dedi.

Pilarget Doğa Koruma Derneğin Başkanı Hazım Kurdoğlu ise dere yatağında lokal müdahaleler olabilir ama bunun akla , mantığa uygun projelerle yapılması gerektiğini söyledi.

Dulgerli Köyü adına konuşan Sami Fitoz ise dünyanın hiçbir yerinde bu coğrafya gibi dik vadilerde taşkın olmaz, taşkınlık düşüncelerimizde ve bu projelerde o düşüncelerin sonucudur diyerek karşı çıkılması gerektiğini savundu.

Derecik Köyü adına konuşan Murat Çorbacıoğlu ise burada konuşan çok değerli insanların doğruları söylediklerini belirterek bu mücadelede sizleri yalnız bırakmayacağımızı buradan duyuruyorum dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doçent Oğuz Kurdoğlu ise dünyamızda her zaman yağmur da vardı, sel de vardı.. Bundan böyle de var olacak.. Peki sorun nerde.. Sorun insanoğlu.. İnsanoğlunun doğal kaynakları kullanma isteği bitip tükenmez olunca bu sefer doğa ve insan çakıştı ve çatışmaya başladı…Sonrasında sanayi ve sermaye gücünü kullanarak doğaya hükmetmeye başladı.. Bazı gelişmiş ülkelerin gelişmenin çevreye verdiği zararlar konusunda ortak birtakım kararlar almasına rağmen insanoğlunun gözünün doymaması bizleri maalesef bu noktalara taşıdı.

İnsanın sürekli artan tüketim arzusuna karşı elbette doğa da bir denge kurma karşılığı vermektedir. Tüm bunlara rağmen bu doğal yerler yine insanlar tarafından işgal edilmeye başlandı. Bir dönüştürülmüş eko sistem yaratılmaya çalışıldı..Onun için bizim doğal afet diye konuştuğumuz ve yaşadığımız şeyler aslında insanların müdahaleleri sonucu ortaya çıkan felaketlerdir dedi.

Toplantıya katılan Fındıklı İlçesi Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ise bu ıslah projelerini yapanlar da mühendis olduklarını belirterek ama biz bilim ve teknolojiyi emekçi halkın yararına yapanlara gerçek mühendis diyoruz diyerek Karadeniz halkının çevre konusunda verdiği mücadelede her zaman yanlarında olduklarını ve bunda böyle de yanlarında olacağını belirtti.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu ise ilçede sel felaketi esnasında yaşanları anlatarak  DSİ teşkilatına övgüler yağdırınca sonrasında mikrofonu alan Avni Ertaş ise  bu sellerin oluşmasına neden olan kanallar, taş ocakları ve HES lere izin veren DSİ teşkilatı olduğunu bilmiyor muyuz diyerek tepki gösterdi.

Sonrasında söz alan Engin Erkan, Belediye Başkanının yanlış anlaşıldığını belirterek DSİ ye yapılan teşekkürün sel sonrası çabalar için olduğunu söyleyip, bugün burada belirtilen ve anlatılmak istenen konularda gerek partilerinin gerekse belediyenin farklı düşünmediğini belirterek halkının yararına olan her konuda siz değerli arkadaşlarımızla omuz omuza olacağız dedi…


Paylas

About The Author

Comments are closed.