Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DERNEK ÜYELİĞİNE DE SON VERİLDİ..

Rekare 10 Temmuz 2020 Haberler DERNEK ÜYELİĞİNE DE SON VERİLDİ.. için yorumlar kapalı

Arhavi’de bugünlerde gündemde olan yavru ayıyı yaralayıp işkence yapılarak öldürülmesi olayı karşısında Arhavi Avcılar ve Atmacacılar Derneği acil olarak toplanıp yaşananlar karşısında tepki göstererek ilgili Tanju Çakmak adlı şahsın av ile ilgili belgelerini iptal edip kamuoyuna bir açıklama yaptı. Dernek Başkanı Muammer Alın’ın açıklaması aynen şöyle:

“Çok değerli avcı dostlar, iki gündür sosyal medyada paylaşılan ayı işkence görüntülerini tüm ülkemizi üzdüğü gibi üyelerimizi ve biz dernek yöneticilerimizi derinden üzmüştür.Asla tasvip etmediğimiz bu gibi olaylar için dernek yönetimi olarak çok hassas davrandığımızın tüm halkımız tarafından bilinmesini isteriz. İlgili şahıs derneğimize 2016 yılında Usta Atmacacılık Sertifikası alabilmek için üye olmuştur ve derneğimizde avlanma belgesi yoktur.Böyle yasa dışı bir avlanma tercih ettiğinden dolayı yönetim kurulumuz bu gün bu konuyu görüşmek üzere toplanmış, tüzüğümüzün 7.maddesinin a bendince dernek üyeliğine oy birliği ile son vermiştir. Tüm halkımızın bu tip davranışta bulunan kaçak avcılar için bizlere , milli parklara veya kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunarak bu tip tatsız hadiselerin önüne geçmek en büyük temennimiz. Bu günden itibaren DKMP Artvin Şübe Müdürlüğünce usta atmacacılık belgesini de iptal etmişlerdir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Öte yandan DHA ya bir açıklamada bulunan dernek başkan vekili Refik Lakerta, olayı duyar duymaz yönetim kararı ile ilgili kişinin üyeliğine son verildiğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan Lakerta şunları söyledi: “Son derece üzücü bir olay tasvip edilecek hiçbir tarafı yok. Bizim derneğimize de atmacacılık belgesi alma vesilesiyle üyeydi. Bu sabah itibariyle yönetim kurulunun aldığı kararla dernek üyeliğinden ihraç ettik. Tüzüğümüz de dernek üyeliğinden ihracını gerektirecek maddeler var. Biz yasal olarak avcılık ve atmacacılık yapan avcıları ve atmacacıları temsil ediyoruz. Yasa dışı hareket edenleri ne temsil ederiz ne de tasvip ederiz. Yapılan şeyler iğrenç hareketler. O hayvana kurşun atılması çok iğrenç, çünkü hayvan kimseye bir zarar vermiyor. Hayvan keyfi bir şekilde öldürülmüştür. Artvin çevresinde özellikle ayıların ve domuzların, tarım, meyvelere hayvanlara büyük zararları vardır. Ama devlet yetkilileri milli parklarda birlikte elbirliği ile tedbirlerini alıyor. Bu olay karşısında Arhavi ve bütün avcı camiası adına çok üzüldüğümüzü beyan ederiz.” dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.