Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DEVLET BİZE; “SİZ YASINIZI TUTUN, BEN DE KASAMA 24.000 TL KOYAYIM” DEDİ

Kestiği ağacın yoldan geçen minibüsün üzerine devrilmesi sonucu 15 yaşındaki Hande Alın’ın hayatını kaybetmesi, ablası 21 yaşındaki Gamze Alın’ın da ağır yaralanması nedeniyle, ‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan yargılanan polis memuru Servet Özyılmaz, 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış, sanığın iyi hali ve sabıkasız oluşu nedeniyle cezayı önce 2 yıla indiren mahkeme, ardından da 24 bin lira para cezasına çevirmiş ve 24 eşit taksitle ödenmesini kararlaştırmıştı. Ardından büyük tepki gösteren Alın ailesi karara itiraz etmişti..

Bu günde Hande Alın’ın ailesi , arkadaşları ve vatandaşlar mahkemenin bu kararını Cumhuriyet Meydanın da yaptıkları bir basın açıklaması ile protesto ettiler.. Basın açıklamasında konuşma yapan arkadaşları gözyaşlarını tutamaz iken Hande’nin annesi fenalık geçirdi.

Basın açıklamasında uğradıkları haksızlığa karşı her şeye rağmen mücadeleci bir ruhla ayakta duran baba Muammer Alın ise şunları söyledi;

“Biricik kızım Hande Alın 05.02.2014 tarihinde geçirmiş olduğu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Diğer kızım Gamze Alın ağır yaralanarak hayatını kurtarmıştır. Buna sebep olan polis memuru Servet Özyılmaz kimlikli kişi 4 yıla mahkûm olmuş cezası iyi hal memuriyeti ve sabıkasızlıktan 2 yıla düşürülmüştür. Hapis cezası paraya çevrilerek 24.000 TL adalet bakanlığına 24 taksitle yani aylık 1000 tl olarak ödemekle cezalandırılmıştır.
Ceza demeye dili varan kaç kişi var aramızda. Söylemek zor. Ödül demek daha doğrudur.
16.12.2014 tarihinde yani bugün Arhavi de maddi ve manevi tazminat davası mahkememiz görülecektir. Ailecek yaşadığımız bu sorunlar için şahitler konuşacaktır. Sonuçta adam öldürmek 24.000 TL. Sıkıntı yapmayın.
Bugün susacağınız adalet bir gün bize de lazım olur diyorsanız şimdi susmayın. Hepiniz elinizi vicdanınıza koymanızı evladını daha çocuk yaşında baharını yarınlarını yaşamadan 15 yaşında toprağa veren bir baba olarak adalet için desteğe davet ediyorum.

Adalet bakanlığına 24.000 TL 24 taksitle, aileye yas. Katil serbest. Adaletin bu mu dünya.
Bu dava Türk hukuk tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir.

Bir kızımın ölümüne diğer kızımın kalıcı sakatlıkla yaralanmasına sebep olan polis memurunu aklamak için ilk duruşma 1 Ekim 2014, ikinci duruşma 22 Ekim 2014 tarihinde bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmaktan yargılanan davada karar. Türk hukuk tarihinde ölüm ve yaralanmaya sebep olana 2 duruşmada ve 22 günde karar çıktığı görülmemiş bir olaydır. Yüce Türk adaleti bu mu? Bilirkişi raporlarında % 100 aslı kusurlu bulunan sanık polis memurunu aklama hukukudur. Kimsenin yanına kar kalmaz, bir gün bu kararı verenlere de adalet, hukuk lazım olacaktır. Raporlar çerçevesinde bilinçli taksir ile yargılanması ve cezalandırılması için hiç bir engel yoktur. Bilinçli taksirle yargılanması sonucunda hapis cezasının para cezasına çevrilemeyeceği ve verilen hapis cezasının yükseltilmesi gerekirdi.

Bir ölüme, bir de adli tıpta 4.derece kırık (%l3) kalıcı sakatlığa sebep olana 24.000 TL’ye mahkûm edip rahatlıkla ödesin diye 24 takside bağlayan yargıçlar, bir gün bu verdiğiniz karar için adalet size de lazım olacaktır hukukun üstünlüğü varsa ki, varlığına inanıyorum, bu karar üst mahkemeden dönecektir… O zaman utanacak olan sizlersiniz. Gerçekten utanacak mısınız ?

Sosyal paylaşım sitelerinden bize destek olan sayın Atilla Taş, sayın Nejat İşler, sayın Barış Atay’a desteklerinizden dolayı sonsuz teşekkürler. Haberi tüm dünyaya servis eden Doğan Haber Ajansına sonsuz teşekkürler. Arhavi, Hopa, Artvin yerel basınına sonsuz teşekkürler. Sosyal medya, facebook ve twıtter üzerinden bizlere destek veren acımızı paylaşan sesimizi dünyaya duyurmaya çalışan tüm insanlığa sonsuz teşekkürler. Devlet bize siz yasınızı tutun ben de kasama 24.000 TL koyayım dedi. Üstelik karşı taraf ezilmesin zarar görmesin çalışarak ödesin diye 24 takside böldü. Bugün öldür, yargılan, 24 taksitle öde. Beyaz eşya alırken en çok kaç taksit? Altın alırken en çok kaç taksit, ya gıda maddeleri alırken taksit sayısı kaç. Kimisi 2 kimisi 4. Kimisinde taksit yok. Gel gör ki insan öldürmenin bedeli 24 taksit. Burası Türkiye buradaki adalet şimdilik bu kadar. Ben inanıyorum adil yargıçlar vardır bu karar üst mahkeme Yargıtay’dan dönecek hak ettiği cezayı alacaktır.

Hani kanun var mı? Hani insanlık var mı? Nerde. Varsa söyleyin. Adalete öfkeliyiz. Yüreğimizi parçalayanlara ferahlık, evlat acısını yaşayanlara acı üstüne acı yaşatanlar şunu unutmasın ki “benim çocuğumu sadece toprağa değil, utancın sessizliğine de gömdüler”.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Adalet yerini bulana kadar gerekirse Avrupa insan hakları mahkemesine gideceğiz.

Aldığı ceza ibret olacak ki bir daha ihmalden, tedbirsizlikten, sorumsuzluktan Hande’ler, Ayşe’ler Fatma’lar, Ali’ler, Mehmet’ler ölmesin. Allah bundan sonrası hiç kimseye evlat acısı yaşatmasın.

basınaçıklaması-1-a

basınaçıklaması-2-a

basınaçıklaması-3-a

IMG_9503-a

IMG_9501-a

basınaçıklaması-5-a-a

basınaçıklaması-4-a

basınaçıklaması-6-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.