Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DOĞRULAR ÜZERİNDEN

     Sevgili okuyucular, bu yazımda son günlerde ilçemizde yaşanan sanatsal etkinliklerinden ve bu çalışmalar sırasında  bize gelen eleştirilerden bahsetmek istiyorum..

     İlçemizi tanımlarken çok sık kullandığım bir cümleyi tekrarlayarak başlamak istiyorum..“ Arhavi nüfus olarak küçük , fakat farklılık olarak büyük bir ilçedir”.. Ve bu farklılık her zaman iyiye ve güzele doğrudur..

     Bugün birçok büyükşehir insanı ve yöneticilerinin organizasyonunu bile gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceği bir etkinliği ilçemiz gerçekleştirdi.1. Uluslararası Kısa Film Kampı… İşin güzel tarafı her türlü siyasi önyargıdan uzak, doğrularla ve sadece Arhavi için ne yapabiliriz heyecanı ile oluşmuş bir komite vardı. Örneğin mevcut belediye başkanına seçimde rakip olmuş “ ben” ve bir dönem başka bir partinin belediye başkan adayı olmuş sayın “Refik Lakerta “.. Ve farklı bir dünya görüşü ile bir yönetmen..Funda Özyurt. Kısacası bir koalisyon komitesi vardı yani ve de hedef büyütülmüştü. Her şey Arhavi için düşünülmüştü.

     Tüm bu çalışmalar 4 ay öncesine dayanıyor ve her şey yönetmen sayın Funda Özyurt’un Belediye Başkanımız sayın Coşkun Hekimoğlu’na yeşil ışık yakması ile başlamıştı. Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’ndan bu çalışma için bana işbirliği teklifi geldiğin de  sanat konusunda ilçemle ilgili tüm düşüncelerimin birebir başkanla örtüştüğünü gördüm. Olay sadece  bir kısa film festivali ile kalmıyor, yıllarca hayal ettiğim bir ” Arhavi’li İsmail ” heykeli yarışması ve fotoğraf çalıştayı ile adeta hayallerimi süslüyordu. Ve ilk defa ilçemde bir “ Sinema Günleri”  ve de “Yayla Şenliği “ de yapılacaktı. Bir sanat eğitimcisi olarak daha ne istiyebilirdim ki..

     Festivalin en emektarı olarak yıllardır her siyasette belediye başkanları ile çalışma fırsatı buldum. Ne gariptir ki  sadece yılardır oy verdiğim ve ardından üyesi olduğum bir partinin belediye başkanı döneminde yani son seçim öncesi çalışma fırsatım olmadı , Dolayısı ile engellendim. Arhavi’lilere kısa seçim döneminde bunları anlatamadım fakat zamanla beni çok iyi anlayacaklarını umuyorum. Dolayısı ile hasbelkader parti yönetiminde olmuş fakat hiçbir zaman sosyal demokrat olamamış bu insanların da elbette geçmiş dönemlerde yaptığı etkinliklerinin  çoğu da şov dan öteye gitmediği bir gerçektir.

     Bir kere hiçbir uluslararası sanat organizasyonunu üstlenmeden sadece bir kurumum yurt dışından gelmiş misafirlerini festival süresince ilçemizde ağırlanmasından dolayı Arhavi Festivaline “ Uluslararası”  deyip gerçekten uzak ifadeler kullanılmaya başlanmıştı. Hatta son dönemlerde işin komik tarafına geçilip günler öncesi ilçemiz hoparlörlerinden İngilizce anonslar bile yapılmıştı.

     Efendim Ciha Tepesine teleferik götüreceğim..mesire yeri yapacağım diye şov yapana kadar “ yahu şu kale kime ait..kaç tarihinde yapılmış..in mi yapmış cin mi yapmış diye  bir arkeolojik çalışma bile akıl edilememişti.

     Neyse.. yazıya başlarken fazla siyaset yapmayacağım diye kararlıydım fakat geçmişteki başkanın  kendisini “sözde marka “zannedip ilçeme neleri kaybettirdiğini görünce çenemi tutamıyorum. Kusura bakmayın..Fakat zaman her şeyin ilacı olacak ve özellikle bir gün Arhavili sosyal demokratlar ak ile karayı birbirinden ayıracaklar .. ama çok şeyi kaybederek..

     Benim için zaman bundan böyle doğrular üzerinedir artık.. Çünkü siyaset ile doğrular örtüşmüyor.. Ya siyaset yapıp halka yalan söyleyeceksin..ya da siyaset yapmayacaksın ve doğrular üzerinde yürüyeceksin ..

     Ve önemli bir ayrıntı… senin doğrularını siyaseti içinde kullanana da izin vermeyeceksin…

     Kalın sağlıcakla…


Paylas

About The Author

Leave A Response