Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DOLOTKOÇİ YAPMAYUN..

On sekiz yaşımı doldurmuş Arhavi’de ilk oyumu kullanıyorum çok heyecanlıyım Atatürk ortaokulunda tahta bir oy sandığında kel kafalı tonton bir amcaya oyumu verdim. Adam sempatik sevimli üstelik babama çok benziyor.

Çokta güzel sözler söylüyor’’ Türkiye de benzin vardı da biz mi içtik, dün dündür bu gün bu gündür,12 Eylülden önceki defterleri karıştırmak fevkalade abestir vs. Adamın dili tatlı gel de oy verme. Güvercinleri de  çok seviyorum ama ,güvercin yerdeyken elden yem yiyor havadayken adamın kafasını pisliyor. Arı da bal yapıyor ama soktu mu da acayip sokuyor, kurt desen zaten filmlere konu olmuş kurt adam falan korkutucu. Ne de olsa köy çocuğuyuz hayvanlar ve sembolleri bizim için önemli. Eeee   atmaca amblemli parti vardı da biz mi oy vermedik.

O döneme göre cahil aklımla oyumu dolotkoçi yaptım  gitti…sonra pişman oldum ama neye yarar. Zaten ne sağdan anlıyoruz ne soldan  bizim için sağ sol penaltı gol..havada atmaca derde balık var mı var gerisi hikaye..

Yıllarla birlikte bir çok seçimde geldi geçti, kime oy verdiysem bir türlü iktidar yüzü görmedi. Ulan  kimseye sebep olmayalım bir kerede oy  kullanmayalım dedim  o seçimde de aziz ve muhterem din kardeşlerim kelimesini çok seven bir amca ile bir teyze koalisyon yaptılar. Yok yine olmadı, bir daha ki sefer abdest alıp seçim sandığına gideceğim …
Derken seneler rüzgar misali geldi geçti ne benim yüzüm güldü nede ne de bu memleketin..
Köy seçim sandığından dönerken rahmetli emicama sormuştum ‘ reyi miz meçi emica?
Cevap gayet netti ‘xociz mepçi’..ne demek istemişti anlamadım ama yıllar sonra bir şey anladım kime oy verirsen ver altında hep bir kişisel çıkar yatıyor..İnsan beyni otomatikman buna itiyor çıkar anlamında olmasa da ruhsal tatmin olaraktan ister istemez el kayıyor.
O dönem torpilin adam kayırmanın havada uçuştuğu yıllar. Kimi torpille işe girecek kimi sevmediği hocanın ayağını kaydıracak kimi müdür olacak,kimi doğuya sürülecek, kimi bir kademe yukarı çıkacak vs vs..

Sonuçta hep bir çıkar var mı var.

Yıllar geçti ne değişti ? Pipa değişti yine aynı tarhana çorbası aynı cacık.. Değişen sadece mevsimler , baş rolde yine Cuneyt Arkın kılıç onda güç onda saplanan ok yine bizde..
Seçmen ne kadar bilinçli ise seçilende o seviyede oluyor. Yakında seçim kapımızda şimdiden rekabet başladı ve seçilmek isteyenlerde baharda açan çiçekler misali yavaş yavaş kendini göstermeye yeşermeye başladı.. ülkede seçmen ve seçilen profili oldukça renkli .Bizde seçimler çok renkli ve enteresan geçer hiç tahmin  edemediğimiz  şeyler olur.En komik olanı da çöp kutularından oy pusulaları çıkar, oylar defalarca sayılır ama birbirini tutmaz. Matematiği bu kadar zayıf ülkede normal tatbiki, herkesi ALİ Küçükay okutmadı ya. Haa unutmadan  şeyde var oylar sayılmadan adam başkanlığı ilan eder ,tebrik ve kutlamalar başlar vs vs. Oy kullananlara baktığımızda yani biz bunlara seç  meeeeeeen diyoruz. Adam solcu ama ulan bu soldan bi cacık olmaz deyip son anda oyunu sağ partiye verir kendince bir intikam ..bunlara biz lazca kopele oy diyoruz. Bazı seçmenler var sürekli hükümeti eleştirmeyi meslek haline getirmiş ama hayatında oy kullanmamış ,işi gücü eleştirmek..bunlarada lazca olaluşi diyoruz.

Çeşitleme çok değerli dostlar ağzı olan konuşuyor hatta yazıyor.

Aziz Nesin amcaya çok uyuz olan insan vardı sonra bu insanlar zamanla mekanı cennet olsun demeye başladı. Azıcık ta olsa bir kitle hafif kendine geldi. Bütün seçmen kalitesi tabiki benim yazdıklarımdan ibaret değil mesela bazıları var ki kendi çıkarından çok ülkenin geleceğini Atatürk cumhuriyetinin varlığını ve ebediyetini düşünerek oy kullanıyor.

Bunlar genelde aydın okumuş bilinçli ileriyi görebilen yaramaz insanlar.

Bu günlerde bunların hiç kıymeti kalmadı. Bir de ırkçı seçmenler var sırf soyadımız aynı ,aynı sülaledeniz diye çoban olmayacak adama oy verenler.. yada aşiretin adamıdır töre dir vs deyip oyunu feda edenler.. varda var ne ararsan var.

Bir de meyhane köşelerinde ülke analizi yapıp rakı bitene kadar bütün sorunları çözenler var ki bunları da göz ardı etmemek lazım..az kalsın unutuyordum çok enteresan bir kitlede var ki bence bunların genetiğinin incelenmesi ileriki nesillerin sağlığı için çok önemli..
Kim mi bunlar? Seçtiği parti hükümet belediye başkanı vs her ne ise evinin çatısını başına yıksa gık demez toz kondurmaz. Bunlara da Lazca biz nosi umkasu lar diyoruz. Bak yine unutuyordum çok ama çok değişik bir kitle de var ki akıllara zarar, hayatında oy kullanmadan siyaset yapan ,bulunduğu durumdan sürekli şikayetçi olan, benim bir oyumla ne olur diyen . bunlara da ne desek doğru olur gotkva3eyi diyelim gitsin.

Kurban olduğum ülkemde neler var neler ister inanın ister inanmayın sırf bir konuşmasında muhalefetteki parti başkanına iyi laf geçirdi diye oy veren, gecekonduda akşam iftar açtı diye oy veren, babası istediği için oy kullanan ,inşallah maşallah  ooooo neler neler..
Belediye seçimleri zaten tam bir menfaat ve pasta payı düzeni seçimi herkes çok iyi bilir..
Bu denli seçmen kalitesinin dip yaptığı bir ülkede hangi seçimden ne fayda beklenir onu da çözmüş değilim ama bende seçime katılan bir millet vekilinden bir söz aldım eğer seçilirse beni torpille işe sokacak kps msp ups çbs hgs ye gerek görmeden ..ne yani olmaz mı ..?
Olur etrafınıza bakın neler olduğunu görün .Göremiyorsan cami avlusunda tezgahta satılan bardak dibinden gözlükler var alın takın..

Evet rahmetli emicamın reyi xociz mepçi derken ne demek istediğini 30 sene sonra  anladım .
O cahil aklıyla emicam güzel bir söz söylemiş ,biz böyle puci olmaya devam eder isek onlarda hep xoci olur, sonuç ne olur?  çeee onuda ben mi yazayim anlayun da..
( yukarıdaki yazıda hiçbir siyasi parti kişi yada kurum hedef alınmamış,imla kuralları hiçe sayılmış tamamen hayal ürünüdür.)

Sevgi saygılarımla


Paylas

About The Author

Comments are closed.