Saturday 18th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

DOWN SENDROMLU ARHAVİ’Lİ GENCE BAKAN ZİYARETİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “”Hayatın İçinde Ben de Varım!” projesi mimari olarak Bartu Güven’i evinde ziyaret etti .

Bilindiği gibi Proje ile engelliler, Turkcell, Vodafone, Avea, Türksat ve Türk Telekom’da iş sahibi oldular. Bu gençlerden biri de down sendromlu 20 yaşındaki Ömer Bartu Güven… Bartu, proje sayesinde Türkiye’nin en saygın kuruluşlarından Türksat’ta çalışmaya başladı. Bartu’nun operadan teknolojiye uzanan marifetleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın kulağına kadar gitti. Bakan Yıldırım, geçen hafta Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay’la birlikte Bartu ve ailesinin evine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Yıldırım, “Türkiye’nin imarı için 200 milyar liralık yatırım yaptık. Ama hiçbiri beni engellilerin başarısını, iş sevincini görmek kadar heyecanlandırmadı. Ha babam yol yap… Asıl bu projeler bize insanlığımızı hatırlatıyor” diyerek duygularını dile getirdi.

 2009’da başladık bu projeye. Öncelikle fiziksel engelli gençlerimize evlerinden çalışmanın önü açıldı. Geçen yıl İzmir’den bir grup down sendromlu gençle görüşmüştüm. Onları tanıyınca bilmediğimiz çok şey olduğunu, sorumluluğumuzu anladım. “

Yanıtın hemen ardından Bartu’ya dönen Yıldırım; “İlk maaşı almana iki gün kalmış. Söyle bakalım ne yapacaksın onunla?” diye sordu. Bartu’nun cevabı duygu yüklüydü: “Annemin çok sevdiği ayakkabıyı alacağım, kız kardeşimi de sinemaya götüreceğim. Annem iyi ki beni doğurmuş sayın bakanım. Çalışmak nedir bilmiyordum, beni o ikna etti. O benim kraliçem..

Bu sırada söze giren Bartu’nun annesi Sevim Güven, Bakan Yıldırım’a mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi:

“Oğlum ayakları üzerinde dursun diye çok mücadele verdim. İş sahibi olabileceğini hiç düşünmedim. Rabbime hep -oğlumu ve beni bir al- diye dua ederdim. 20 yıllık emeğimin en güzel hediyesini siz verdiniz bana. Günlerdir ayaklarım yere basmıyor. Artık gözüm arkada değil.” dedi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.