Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ELEKTRİĞE YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINSIN”

Rekare 12 Şubat 2022 Haberler “ELEKTRİĞE YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINSIN” için yorumlar kapalı

Elektriğe yapılan %127 lik zammın üzerine Arhavi CHP, İyi Parti, Deva Partisi, Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Demokrat Parti ortak basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasında CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı “Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş. Kaybeden kim?  83 milyon!  Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları.

Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız! “ dedi

Yapılan ortak basın açıklamasında söz alan ADOKOP  sözcüsü Leyla Öncel “ Bugün bu zammı yapanlar bizlere hizmet etmek için seçilenlerdir. Tek isteğimiz insan gibi yaşamaktır. Ülkenin toplam enerjisinin %0,4 için ne dere bıraktılar ne vadi..Madenler için doğamızı katlettiler.. Peki bizlere bu zammı yapmak için mi doğamızı yok ederek derelere HES’ler kurdunuz.. Derhal elektriğe yapılan zamlar geri alınsın” dedi.

Basın açıklaması ise şöyle;

“Bugün burada elektrik kilovat saatine yapılan fahiş zammı ve artan fatura tutarlarını konuşmak ve protesto etmek için CHP, İYİ Parti, Deva Partisi, Saadet parti, Yeniden Refah Partisi ve Demokrat Parti olarak bir araya gelmiş bulunuyoruz. AKP ve MHP’nin başını çektiği bu hükümet son aylarda iğneden, ipliğe yaptığı zamların yanında; elektriğe yaptığı %127’lik zamla halkımızı iyice bunaltmıştır. Temel gıda maddelerine, benzin ve mazota her gün zam gelmektedir. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğini iddia eden hükümet; memur ve emeklisine %30, Bağkur emeklisine %25, asgari ücretliye 4253 TL verdik diye övünen bu iktidar yaptığı zamlarla, kaşıkla verdiğini kepçe ile geri almıştır. Enerjiye gelen zam miktarı, vatandaş kullandığı bütün ürünlerin fiyatını etkilemektedir.

Bu hükümet elektrik faturalarında TRT payını ve enerji tüketim fonunu kaldırdık derken, faturalara gelen katmerli zamlarla, vatandaşın cebindeki ve sokaktaki yangını görmez ve duymaz olmuştur. Elektrik dağıtım şirketlerini zengin etmeye yemin etmiş gibi davranan AKP ve MHP iktidarı, kış gününde vatandaşın cebindeki üç kuruş parayı sermaye guruplarına aktarmaktadır. Burada bir şeye değinmek istiyorum. Sayın Cumhur Başkanının emriyle elektrik tüketim barajı 150KW ‘tan 210KW’ta çıkarıldı. Bu değişikliğin faturamıza getirisi 40-50 lira civarındadır.

CHP ve İYİ Parti meclis gurubu olarak elektrik, su, ve doğalgaz faturalarından KDV alınmasın diye verilen yasa teklifimiz TBMM’sinde AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir.

Vatandaşlarımızın Pazar filesi boş, tenceresi boş, cüzdanı boş, kaybeden kim? 84 Milyon vatandaşımız!

Öncelikle taleplerimiz; elektrik, akaryakıt ve gıdaya yapılan zamların geri alınması, enerji santrallerinin kamulaştırılması, faturadan KDV’nin kalkması, elektrik ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçların kamulaştırılması.

Bu zamların tek nedeni; enerji, üretim ve dağıtımın özelleştirilmesi olmasıdır. Elektrik temel ihtiyaçtır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Zamlar geri çekilmelidir.

Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da, tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız.

Elektrik şirketi ve iktidar sahiplerine sesleniyorum. Vatandaşın cebine göz dikmenin faturası bilinsin ki, ilk sefer yapılacak seçimde sandıkta kesilecektir.

Bu duygularla hepinize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.