Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

EMEKLİLER DE MEYDANLARA İNDİLER..

Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi ’de 1 Mayıs’ta işçi ve memurların yanında meydana inerek 1 Mayıs’ta seslerini duyurdular.

Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi Başkanı Saim Aydın’da Hopa’da düzenlenen miting sonrasında emeklilerin sorunları konulu bir bildiri dağıttı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Son derece adaletsiz şartlarda gerçekleşen 31 Mart 2019 Mahalli yerel seçimler sonrası ülkemize 17 yıl sonra gelen Baharla 1 Mayısı bulunduğumuz her yerde coşkuyla kutluyoruz Ülkemizde yıllardır uygulanan ekonomik politikalar sonucu gittikçe yoksullaştırıldık. Emekliler olarak önce yoksulluk sınırının altına, şimdi de açlık sınırının altına indirildik. Sürekli bir önceki yılı arar hale getirildik. Çünkü iktidar üretime ve yatırıma dönük politikalar yerine yıkım politikasında ısrar ederek Üretim ve yatırımdan uzak durduğu için kullandığımız temel tüketim ürünlerinin fiyatları sürekli yükselmektedir.

Cumhuriyet ile birlikte kurulan fabrikalar, kamu kurum ve kuruluşları yerli yabancı kişi ve kurumlara peşkeş çekildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Devletin tüm imkânları iktidarın adaylarına seferber edildi.

Terörist, İllet, Zillet dedikleri milyonlarca yurttaşın vergileri ile finanse edilen, TRT başta olmak üzere medyanın %95 inin tek taraflı yayınları ile sandığa gidildi. Tüm bu olumsuzluklar içerisinde biz Emekliler Antidemokratik baskılara, yoksullaşmaya, gerilim politikalarına karşı, Demokrasiden, Barıştan, Bir arada ve insanca yaşamdan yana oy kullandık.

İşsizlik çığ gibi büyüyor. Emeklilik hakkını kazandığı halde yasa geriye işletilerek emeklilik hakki elinden alınan 7 milyon EYT li yurttaşımız var Biz Emekliler 13 milyonuz, Emekli toplam 20 milyon yurttaş olarak İnsanca yaşam talebimize duyarsız iktidara karşı, açlık sınırı altında bir yaşamı kabul etmeyeceğimizi, Milli gelirden pay ve enflasyonun üstünde zam isteğimizi, İntibak yasasının istediğimiz şekilde çıkarılmasını, Zamlara ve pahalılığa hayır dediğimizi Her alanda ısrarla dile getirmeye devam edeceğiz .

İktidar tarafından beka tartışmalarıyla gizlenmeye çalışılan Ekonomik Kriz Artık can yakar hale geldi. Krizin faturasını ‘Aynı gemideyiz’ söylemleriyle biz Emeklilerin ve Emekçilerin sırtına yıkılmaya çalışıldığı bir ortamda İşçi sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmadan, anlamına uygun bir şekilde kutlanması önemlidir.

EYT li yurttaşlarınızın mağduriyetinin giderileceği yasanın çıkması için, Emekli sendikaları statü yasasının bir an önce çıkması için, Tüm Emekliler Sendikası olarak her platformda ısrarcı olacağımızı 1 Mayıs 2019’da bu alanlardan haykırıyoruz. Tüm Emekli Sen olarak bu alanda 1 Mayıs’ı Emek örgütleri ve tüm toplum kesimleriyle birlikte kutlarken bir gerçeğin de altını çizmek istiyoruz”.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.