Tuesday 05th March 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“ENERJİDE DEVRİM ÇATILARDA BAŞLAR “

Avrupa Birliği çerçevesinde  Dünya Kitle İletişimi Vakfınca Almanya’nın Detmold kentinde bir  “çevre -medya ve iletişim ağı “ çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştaya toplam 17 kişiden oluşan, akademisyen, gazeteci ve çevre aktivistleri davet edildi. Çalışmalarının birinci bölümünü çevre ve medya üzerine Karadeniz’de gerçekleştiren vakıf, bu sefer çevre konusunda her zaman sorun olarak tartışılan enerji konusunu Almanya’da mercek altına aldı.

Yapılan seminer ve tartışmaların ardından Almanya’ da mevcut nükleer santraller, rüzgar enerjisi santralleri, güneş enerjisi santralleri ve biogaz elektrik santralleri gezdirildi. Burada yetkililer hem ürettikleri enerji yapılarının fiziki durumları hakkında, hem çevre ile olan olumlu – olumsuz durumlarını hem de  ekonomiye olan katkıları hakkında bilgiler verdiler.

Türkiyedeki enerji politikalarını da yakından izlediklerini belirten Alman yetkililer şuanda yenilenebilir enerji oranının Almanya’da %30 olduğunu belirterek,  hedeflerinin kısa bir süre içinde  % 80 nin üzerine çıkmak olduğunu açıkladılar.

Alman uzmanlar, Japonya’daki tusunami felaketi sonrası  Fukuşima nükleer santralinin çevreye verdiği zararın görülmesi sonucunda Alman hükümetinin  2023 yılında tüm nükleer santralleri devre dışı bırakma kararı aldığını , İspanya’dan sonra en çok güneş zengini olan Türkiye’nin ise yenilenebilir enerji konusunda  çok şanslı bir ülke olduğu iddiasında bulundular. Hatta sadece güneş ve rüzgar enerjisi ile dışarıya bile enerji satabileceğimizi belirttiler.

Karadenizde çevre haberlerine öncelik ve ağırlık veren arhavizyon  sitesi editörü Mehmet Remzi Öncel’ de Almanya çalıştayını şöyle değerlendirdi;

” Öncelikle böyle bir çalıştayın yenilebilir enerji konusunda dünyada öncü olduğunu iddia eden Almanya’da yapılmasından dolayı çok yararlı olduğu düşüncesindeyim.

Çalıştayın ana konusunun  “çevre medya ve iletişim “ olmasına rağmen ağırlığın enerji politikaları ve yenilebilir enerji modelleri  üzerinde olmasını da bir basın mensubu olarak olumlu karşılıyorum. Enerji üretimi,  çevresel etkiler ve bu konuda uzun yıllar mücadele veren  Alman aktivistler ile tartışılması bizler için iyi bir fırsattı.

Çalıştayın tamamlanması sonrası nükleer ve termik santrallere karşı düşünülen alternatif enerji şekilleri,  gördüğüm kadarı ile Almanya’da  son 20 yılda gelişen bir sektör. Fakat ulusal enerji üretimindeki payının % 30 unu oluşturması şaşırtıcı ve gelecek için umut dolu.

Seminerde bu oranın 5-10 yıl içinde % 80 e çıkaracakları konusundaki beyanları ise  beni  daha çok şaşırttı. Yaparlarda..

Çevreci aktivistlerin, çevreye zarar veren başta nükleer ve termik santrallerin  eko sistemi yok edeceğini halka anlatamayınca,  olayı ekonomik olarak çözmeleri zekice bir davranış.

Bir aktivistin dediği gibi “Ekololojiyi anlattık halka.. Kazanamadık..Ekonomiyi anlattık halka.. Kazandık” Çünkü burada enerjiyi artık halk üretiyor.. Hem kendisi için kullanıyor , hem de satıyor… Para kazanıyor.”

Kısacası Almaya’da enerji devrimi  çatılarda başlamış…”

IMG_1543

IMG_1614

IMG_1652

IMG_1691

IMG_2129

IMG_2427

IMG_2475


Paylas

About The Author

Comments are closed.