Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ESKİ ARHAVİ SAHİLİNDEN İKİ FOTOĞRAF

 

     Yukarıdaki fotoğrafı Sedat Poyraz’dan aldım. Arhavi’nin bana göre en güzel denize girilebilecek alanı olan kayalık ne kadar doğal ve insan eli değmemiş bir vaziyette duruyor. Burada denize girenler kvamçiye, kaygan kaya, kvabardi isimleri verilen kayaları mutlaka hatırlar. Şimdi bu kayalardan sadece kvabardi duruyor tek başına.

     Hastanenin istinat duvarı yeni yapılmış. Onun dışında insan yapısı hiçbir şey yok. Bir vatandaş denizden çıkan odunları topluyor.

     Birçok insan denize girdiğine göre yaz aylarından biri. Ayrıca çarşının önünde denize girilebiliyor. Bu sahil oldukça genişti fakat Hopa Limanı için buradan büyük miktarda çakıl alınınca  sahil daraldı.ve doğanın yüzyıllarca süren bir zaman da oluşturduğu denge bozuldu. Dalgalar sahil yoluna  zarar vermeye başlayınca herkesin bildiği duvarı yaptılar fakat yine de çözüm olmadı. Unutmamak gerekir ki doğa dengesini bozmayacak yatırımlar en ucuza gelen yatırımlardır.

    

     Bu sahil fotoğrafını Kenan Poyraz’dan aldım. Sahil yolunun orta refüjü ağaçlandırılmış. Fakat, görüldüğü gibi sahil bomboş. Gözüken kulübe Fındıklı Rize  tarafına giden dolmuşların yolcu indirme ve bindirme yeri. Bu fotoğraf 1970 li yılların ortalarında çekilmiş. Bu yıllar Arhavi’nin temiz ve doğası ile insanının barışık olduğu son yıllar. Çarşı önünde denize girilebilen bir Arhavi’yi şu an düşünmek çok zor. Ya da Kapise deresinde alabalık, boğazda ise deniz alasının yakalanabildiğini…

     Tüm Arhavi’lilere doğası ile barışık temiz bir çevrede yaşayabilecekleri bir ortamın oluşturulması dileğiyle güzel günler dilerim.

 

    04,11,2010  M. Kemal Özyurt


Paylas

About The Author

Leave A Response