Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ESKİ DĞALEPE..

Coşkun Sabahın bir zamanlar ’’ anılar ‘’ adını taşıyan  bir albümü vardı,  çok satan kasetler listesinde yaklaşık 40 hafta liste başı kaldı. Bu akşam içimde bir hüzün var gözümde canlandı anılar, anılar vs. diye devam edip gidiyordu. Sırf bu şarkıyı çalmak için 750 .000TL para verip ud almıştım..Anılar gözümüzde canlanınca insan ister istemez maziyi şöyle bir süzgeçten  geçiriyor. Bizde anı bitmez macera  da bitmez ;geçen gün eğitimci bir ağabey ile  sohbet ederken aklıma   lise günlerim geldi..

Siyasi görüşünü barizce ortaya koyan, kafasına göre yasaklar çıkaran, sevgiden çok baskı ve şiddet yöntemiyle kendince bizi terbiye ettiğini sanan bir bir müdürümüz vardı.. İsmi önemli değil, önemli olsa yazardım. O zamanlar her liseli gibi kafa başka şeylere bastığı için çok fazla niçin neden ilişkisini irdelemeden olayları yaşayıp gittik ama zaman içinde anladık ,neyin olduğunuYazık olmuşuz çok yazık..hoca yok ders boş….

 Soğuk bir kış günü hoca bağırıyor kızlar formanın üstüne bir şey giymeyecek… Oh ne güzel.. Kız arkadaşlar formanın altına üşümemek için   o kadar çok şey giymişler ki kollar robot gibi olmuş.sınıflar soğuk adamın kıçı donuyor ,kız çocuğu bu, senin gibi mi ? Sen elinde sigara akşama kadar sıcak odada yanın da demli çay vay vay…Hademeler sobana odun yetiştirtemiyor.. Ohh nakokayi …Biz erkekler bile üşütüp hasta olmayalım diye pantolon içine içlik giyip kendimizi soğuktan koruyoruz ..Hatta çaktırmadan  içine tayt giyen bile vardı,durum buydu  yaniii..

Ceketlerinin ekoseli olmasından dolayı  erkek öğrencileri   okuldan kovup ,gidin yeni ceket alın diyecek kadar  arkası sağlam müdür beyin..Hangimizin  ikinci bir ceket alma şansı var ki,bir çoğumuzun takım elbisesi ya geçen yıldan, yada nasıl olsa son sınıf diye idarelik..tam komedi , Paris lisesinde okuyoruz sanki , müdür beğenmedi ceketi değiştir yarın defile var. O ceketler o takım elbiseler senin dışarı çıkmaya cesaret bile edemeyeceğin yağmurda çay toplayan, gurbette inşaatlarda çalışan,fındık çay parasına mahkum bir halkın dişinden tırnağından arttırarak oğlum okusun kızım okusun diye nice zorluklara göğüs geren benim halkımın göz nuru..belki kumaşı rengi yanlış seçilmiş olabilir..ama sen anlayamadın sözde Anadolucuydun .Bıyıklarla  ne solculuk nede milliyetçilik olmuyor hocam ,insanı sevmek lazım..bu yol uzun yol ,bu yol icabında cennetin anahtarını.MİLLİYETÇİLİĞİN SINIRLARINI ATATÜRK KOYMUŞ DÜNYAYA  VE  ISPATLAMIŞ. BU İŞ KILLA TÜYLE OLSAYDIEN MİLLİYETÇİ KİM OLURDU SİZ  TAHMİN EDİN.Son dönemlerde başka bir bıyık türü de ortalıkta türemeye başladı  bu durumda insan ne tür bıyık bırakacağını şaşırıyor..BİZ KILLA TÜYLE UĞRAŞIRKEN GAVURLAR UZAYDA MANGAL YAPMAYA BAŞLADI..

Eski liseli tabiri ile elimizden çok öğretmen geçti,içlerinde çok iyi eğitimciler ağabeyler, ablalar vardı hepsine selam olsun..öyle öğretmenlerle karşılaştık ki ne sen sor ne ben söyleyeyim..Kimse kızmasın darılmasın  her zaman söylemişimdir öğretmen abi olacak,öğretmen abla olacak öğretmen elinden tutacak..öğrenciyi hayata hazırlayacak.Ziya İskender isminde bir İngilizce hocam vardı kaliteli eğitimciydi  sormayın.. adam ders anlatırken terliyordu.26 senedir onu unutmadım..Edirne’de yaşıyormuş gidip elini öpmek benim için ibadet olur..ondan sonra 10 tane daha İngilizceci geldi geçti vatiz yor neym ve misis braun in di gardın dan başka bir  şey göremedik.. (özellikle yanlış yazdım ufak ta olsa   İngiluzcemiz var dur.)

Daha sonra lisemizden ne müdürler ne hocalar iz bıraktı, biz 1988 yılı haziranında liseden  emekli olduk bizden sonra yüzlerce öğrenci gelip geçti ,hocalarımız  yıllarca bizim gibi hıyarları yetiştirmeye çalıştı bazıları başarılı oldu bazıları da ne oldu varmiçkin..kısacası adam yetiştirmek zor zanaat..emeği geçen tüm öğretmenlerime sonsuz sevgi ve saygıları sunuyorum. Adam olduk mu olamadık mı Tangriz uçkin.

Hafta sonu  Arhavi deki en güzel mekanlardan seyir Cafe nin ortağı YAVUZ AYDIN kardeşimin düğününe gittim ,iyi ki gitmişim çok değerli arkadaşlarımı ve hocalarımı görme ve sohbet etme fırsatını buldum.Matematik hocam ALİ KÜÇÜK AY’ın  elini öptüm karşısına geçip birde taklidini yaptım, güldük neşelendik.ALİ hocanın eskiden yanından geçerken   kısmı felç geçirirdik ,aslında çok neşeli ve müthiş esprili bir insan ,bir esprisine tam  ay  güldüm desem abartmış olmam inanınki ,kime anlatsam gülmekten pumpası ağırıyor.M.Remzi öncel,Hakkı Tamuzun ve Ali KÜÇÜKAY’ın yayla maceraları da gerçekten dinlemeye değer..ALİ  HOCAM ufak bir rahatsızlık geçirmiş ama durumu toparlamış .ALLAH  uzun ömür versin.ALİ HOCA BİR EFSANE ARHAVİDE..Bu arada yol yorgunluğundan ERDAL KARDEŞİM tavlada 5-0 beni hüsrana uğrattı ,sağlık olsun.

Memleket insanıyla doğasıyla gerçekten cennet .Bir günde yaklaşık 400 kişiyle görüştüm unuttuklarım göremediklerim olmuştur onlarında yaz tatilinde çayını çorbasını içeriz..YAVUZ BEY VE DEĞERLİ EŞİNE ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR..5 ADET ÇOCUK BEKLİYORUZ..Değerli ÇaÇa  MEHMET kardeşimi de ziyaret ettim saatime pil taktı para almadı sağolsun..Hepimizin yakın dostu piyanistlerin babası AYHAN ÖZBAY babana rahmet sana sabırlar diliyorum.. Arhavi çok eski bir esnafını çok düzgün bir insanı kaybetti mekanı cennet olsun. Bu arada Cengiz Kurtoğlu’nun klibinde oynayan  METİN  kardeşimin de saçları erozyona uğramış  ,üzülme Metinim saç iyi bir şey olsa… ..…çıkmazdı..

Sayın Belediye başkanımız ve Bilgi kardeşimizde masamıza  renk kattı.. ARHAVİDE düğünler bitmiyor  ama nüfus yine aynı..Yazacak çok şey var ama uzun satırları kimse okumuyor kıssadan hisse memleket güzel insanlar güzel..Anılar güzel ..Doktor METİN bey de hiç değişmemiş zayıf sağlıklı ee nede olsa doktor kendine bakıyor .Memlekette görev yapması da hepimiz için iyi görevinde başarılar diliyorum.ARHAVİDE SIKI BİR ATATÜRKÇÜ KADINLAR KİTLESİ OLUŞMUŞ HELAL OLSUN VALLAHİ.BİZ ERKEKLERİN YAPAMADIĞINI BAŞARMIŞLAR ÜSTELİK  ARHAVİDE  ,YOLUNUZ AÇIK OLSUN..

Hayatımda ATATÜRK ün ve ATATÜRK ÇÜLÜĞÜN bu kadar pasifize edildiği ,edilmeye çalışıldığı bir dönem ne yaşadım ne gördüm. ATATÜRK’ü anlamayanlara kestane balı tavsiye ediyorum  beyin damarları açılırda kendine gelirler belki ,üzüm pekmezi de iyi gelir  haaa olmadı papa yeyin beyin hücreleriniz yenilensin haaa  yine  mi olmadı  o zaman  ….. Lazca bir ata sözümüz var   ……memiçkomi diye biter .Tam bu durum için söylenmiştir.

24 kasım öğretmenler günü mübarek bir gün tüm öğretmenlerin  eğitim camiasının  özellikle ARHAVİ LİSESİ emektarlarının ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. UMARIM ÖZEL İZİNLE KUTLAMA YAPMAYA GEREK KALMAZ..

KALIN SAĞLICAKLA.


Paylas

About The Author

Comments are closed.