Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“FAIR PLAY” “MAVİ KART” İLE ÖĞRETİLİYOR

3.sü yapılan herkes için futbol şenliğinde öğrenciler doyasıya eğlendiler. Havanın zaman, zaman kötüleşmesi çocukları hiç etkilemedi. Yağmur geçince karşılaşmalar tekrar devam etti. Bir piknik havasında geçen şenliğe İlçe Kaymakamı Bülent BAYRAKTAR, Garnizon Komutanı Nihat ÇAĞLAR. İlçe Belediye Başkanı Coşkun HEKİMOĞLU, ilçe milli eğitim müdürü Erdal kâhya,İlçe Emniyet Müdürü Özkan BARAN, İlçe Spor müdürü Erol TOSUN. Arhavi spor kulübü başkanı Hakkı AYTOLAN, daire amirleri, öğretmenler, diğer ilçelerden gelen futbol severler, öğrenci velileri, öğretmenler ve Arhavi halkı katıldı. Çok kalabalık bir seyircinin olduğu şenliğe 62 takım 550 öğrenci ile katıldı. Konuyla ilgili il okul futbol koordinatörü Hacılar İlköğretim Okulu beden eğitimi öğretmeni Fikret KADIOĞLU şunları söyledi;

 

 

 


’2007-2008 yılında başlattığımız herkes için futbol şenliğinin aslın da bugün 4.sünü yapacaktık. Fakat geçen yılki saha onarımı çalışmalarından dolayı 1 yıl ara vermek zorunda kaldık.Ayrıca bugün bizimle birlikte olması beklenen eski Fenerbahçeli milli takım oyuncusu Sayın Rıdvan Dilmen, rahatsızlığı nedeniyle şenliğimize katılamamıştır. Bundan dolayı teknik komite adına tün Arhavi halkında özür diliyoruz. Her zaman olduğu gibi şenliğimize her türlü destek ve yardımlarını esirgemeyen başta ilçe kaymakamı Bülent Bayraktar olmak üzere belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu, ilçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kâhya, ilçe Gençlik ve Spor Müdürü Erol tosun, Lipton çay fabrikası müdürü Sezgin ÖZKARA, Arhavi Spor Kulübü başkanı Hakkı Aytolan, Arhavi de reklam alan esnaflara ve çocukların futbol oynamasına izin veren çok değerli idareci, öğretmen ve velilere de çok teşekkür ediyoruz.

3.sünü yaptığımız “Herkes İçin Futbol Şenliğinde amaç; Çocuklarımıza futbolu sevdirmek,onları mutlu etmek, eğlendirmek, baskı altında kalmadan özgürce futbol oynamalarına ve kendi yeteneklerini sergilemelerine yardımcı olmaktır. Arhavi İlçe Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Arhavi Belediye Başkanlığı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Arhavi Spor Kulübü ile organize edilen HİF futbol şenliğine 500 ila 550 civarında öğrenci katılmıştır.


2004-2003-2002-2001-2000-1999 doğumlu(kız erkek karma) sporcuların kendi yaş gurubu ile 6 kategori, 1998–1997–1996-1995 doğumlu kız ve erkek sporcularında 2 kategori olmak üzere toplam 8 kategoride futbol maçları yapılmıştır. Futbol sahası 4 bölüme ayrılarak aynı anda 4 maç yapılmıştır.

Futbol şenliğinde ve alternatif futbol maçlarında uyguladığımız MAVİ KARTuygulaması da yapılmıştır.’’dedi.Ve mavi kartla ilgili şunları söyledi.

‘’Yıllardır stadlardaki ve şiddet olaylarından şikâyet ediyoruz. Büyük kulüplerdeki oyuncuların ve idarecilerin yanlış davranışlarını tartışıyoruz İşte bunların olmaması küçük yaştaki çocukların eğitilmesi ile olur. Bütün ülkelerde ‘’FAİR PLAY’’olarak adlandırılan sportmence davranışı geliştirmek maksadıyla Türkiye’de ilk kez‘’MAVİ KART’’ uygulamasını Artvin ili ve ilçelerinde başlattık ve uygulamaya devam ediyoruz.Yurdumuzun birkaç ilinde de duyarlı arkadaşlarımızın bu uygulamayı başlatması bizleri çok sevindiriyor. Dürüstlük hoşgörü, saygı ve sevgiyi ifade eden‘’MAVİ KART’’ile 6 -12 yaş arası çocuklara sportmen davranışları kazandırmak ve en çok MAVİ KART alan öğrencilerin ödüllendirilerek onların doğru davranışlara yönelmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Oyunda yere düşen arkadaşını özür dileyip kaldırmayı düşünmeyen, sadece golü ve kazanmayı hedefleyen, yendiği zaman karşı tarafa saygıgöstermeyen, kaybettiği zaman yenilgiyi kabullenmeyip taşkınlık yapan ve kazanmak için gerekirse hakemi aldatan kişiler biz veli ve öğretmenlerin eğitiminden geçiyor.Okullardaki aşırı yarış, özellikle öğretmen ve velilerin kazanma hırsı ve okulların yarıştırılması çocukların kişilik gelişimine olumsuz olarak yansımaktadır.

İşte bunların olmaması için, maç içerisinde dürüst, saygılı ve hoşgörülü davranış gösteren sporculara MAVİ KART göstermeye başladık. Özellikle bu tür maçlarda öğretmen ve velilerin oyuna müdahale etmeden sadece onları takdir ederek özgürce futbol oynamalarını olanak sağladık. Müsabakalara katılan takımlara katılım belgesi, sportmen takım belgesi ve en çok mavi kart alan sporcu öğrencilere de sportmenlik madalyası veriyoruz. Ayrıca MAVİ KART uygulamasını başlatmamızda, Marmara Üniversitesi BESYO. Öğretim üyesi ve Milli takımlar eski Mentoru Prof. Dr. Sayın Turgay BİÇER’ in bizlere çok olumlu telkinleri olmuştur. Kendisinin bu projeye destek vermesi sonucu MAVI KART 4 yıldır alternatif futbol lig ve şenliklerde başarıyla uygulanmıştır.

Aferin anlamına gelen MAVI KART’la AMAÇ: Bütün çocukların kişilik gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak, bu kapsamda iyi bir sporcu, seyirci, hakem, antrenör, spor yorumcusu ve iyi bir yönetici olmalarına olanak sağlamaktır.’’ dedi 


Paylas

About The Author

Leave A Response