Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

FESTİVALİMİZE CİOFF’TAN TAM NOT

Uluslararası Festivaller Birliği 2012 yılı 2. Dönem toplantısı bu yıl Gaziantep’te yapıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan toplantıya 27 birlik üyesi festival delegasyonları katıldı. Birlik başkanı Atila İpek, K.K.T.C. İskele Belediye Başkanı H.İbrahim Orun, B. Çekmece Belediye Başkan vekili Ahmet Şahin, Gaziantep B.B. Kültür Daire Başkanı Sema Marangoz, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, Tekirdağ Belediye Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Rüya Yılmaz, Cioff Türkiye Temsilcisi Savaş Tuğsavul, Cioff Asya Temsilcisi Muammer Arslan ve katılımcı belediyelerin kültür ve sosyal işler müdürleri ile dernek başkanları katıldı.

Yıl içerisinde gerçekleştirilen festivaller hakkında bilgilendirme toplantısı ve 2013 yılı faaliyet programının konuşulup görüşüldüğü seminerde, bu yıl 40. sı yapılan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali çalışmaları hakkında bilgi verildi. Arhavi Belediyesini temsilen Bilgi Özkara tarafından bilgilendirilen toplantı sonrasında, organizasyona ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım GÜZELBEY tüm katılımcılara hediyeler takdim edip, herkesle yakından ilgilendi.

Uluslararası temsilcilerin de katıldığı toplantının ana gündemi, 2012 yılında yapılan festivallerin değerlendirilmesi ve 2013 yılı festival tarihleri ile faaliyet programı idi. 2012 yılında Arhavi’de yapılan uluslararası festivale katılan Dünya Cioff başkanı ve delegasyonları tarafından Arhavi festivalinin çok beğenildiği ve tam not verildiğini açıklayan CİOFF Türkiye Temsilcisi Savaş Tuğsavul “diğer festivaller gibi Arhavi’de kendi festivalini icra etmede başarılı olduğunu kanıtlamıştır.” dedi.

3 gün süren toplantı süresince verimli bir görüşme sağlayan birlik üyeleri, 2013 yılındaki festival programlarını açıkladılar. Uluslararası katılımcıların daha aktif ve verimli bir şekilde programlarının gerçekleştirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması görüşüldü. Önümüzdeki yıl 23-25 Ağustos tarihleri arasında 41.Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinin tarihi ve faaliyet programını açıklayan Arhavi belediyesi Basın-Halkla İlişkiler ve Sosyal işler sorumlusu Bilgi Özkara festivalin CİOFF işbirliği ile sorunsuz bir şekilde yürütüleceğini ve birlik gözlemcilerinden yine aynı şekilde güzel puanlarla ülkemize verilen notu yükselteceklerini ifade etti. (Dünyada CİOFF a üye olan60 ayakın ülke içerisinde Türkiye önemli festivallerden topladığı puanlar neticesinde ilk üç içerisinde yer almaktadır.)

Gaziantep’in tarihi ve doğal güzelliklerinin de gezildiği programda ilin müze ve çarşıları gezildi. Seminerin son gününde Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin katılımcılara folklor gösterileri oldu. Birlik üyesi tüm festival delegasyonları karşılıklı hediyeleşme töreninde bulundular. Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı olan İstanbul-Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atila İpek bu yıl ki Arhavi festivaline mutlaka katılmak istediklerini Arhavi insanının misafirperverliğini görmek istediklerini söyledi.


Paylas

About The Author

Comments are closed.