Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

GECE ÇALIŞMA İZNİNE GECE PROTESTOSU

İkinci kez ‘ÇED olumlu’ raporu ile birlikte gece çalışma izni de verilen Kavak HES şantiyesinden gelen gürültüler nedeniyle uyuyamadıklarını söyleyen bölge halkı, gece şantiye önünde protesto gösterisi düzenledi.

Cihani Deresi üzerinde iki yıl önce yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesi için Rize İdare Mahkemesi’nin iptal ettiği ‘ÇED Olumlu’ raporunu yeniden alan MNG Holding’e bağlı Arhavi Elektrik Üretim Şirketi’ne, Artvin Valiliği gece de çalışma izni verdi. Gece sürdürülen çalışmalar nedeniyle gürültüden uyuyamadıklarını söyleyen bölge sakinleri tepkilerini şantiye önünde toplanarak dile getirdi. ‘MNG derelerden elini çek’, ‘Yeter artık, gürültü istemiyoruz’ gibi pankartlar taşıyan grup adına konuşan ve gece çalışmalarında oluşan gürültü nedeniyle uyuyamadıklarını dile getiren Zeliha Ocaklı şunları söyledi: “Gündüz çay tarlasında çalışıp yoruluyoruz. Gece evimizde dinlenmek, uyumak istiyoruz. Ama gürültüden uyuyamaz olduk. Bizim yaşam hakkımız yok mu? Yaşam hakkımızı neden elimizden alıyorlar. Gündüz sıcak havada dereye iniyorduk, serinliyorduk. Şimdi dereye de giremiyoruz. Artık her şey yasaklandı.”

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı şantiye önünde oturma eylemi yapan grup Lazca, ‘HES istemiyoruz’ anlamına gelen ‘Hes, Mes varmınan’ sloganları attı. Grup bir süre şantiye önünde bekledikten sonra dağıldı.

geceprotestosu-1-a

geceprotestosu-3-a

geceprotestosu-4-a

geceprotestosu-5-a

geceprotestosu-6-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.