Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

16.GEZİCİ FİLM FESTİVALİ DEVAM EDİYOR

Ankara, Artvin ve Ordu’nun ev sahipliği yapacağı ”16. Gezici Film Festivali”, etkinlikleri devam ediyor. Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenen 16. Gezici Festival, 3-9 Aralık’ta Ankara’dabaşladı.Festival, 10-16 Aralık’ta Artvin’de ve 16-19 Aralık’ta da Ordu’da konaklayacak. Bu yıl ”Darbe!” temasıyla yola çıkan Gezici Festival’in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümü geçen yıl olduğu gibi Artvin’de yapılacak. Festivalde, toplam 10 film ”Altın Boğa Ödülü” için yarışacak. Yarışmada, Türkiye’yi 47. Antalya Film Festivali’nden ”En İyi Film” ve ”En İyi Yönetmen” ödülleriyle dönen Seren Yüce’nin ”Çoğunluk” ile Tayfun Pirselimoğlu’nun görüntüleri ve senaryosuyla merak uyandıran son filmi ”Saç” temsil edecek.

 

Askeri darbelerin birçok ülkenin geleceğini nasıl kararttığını ve insan hayatlarını yok ettiğini anlatan filmlerden oluşan ”Uygunadım Hayatlar!” bölümünde; ”Kayıp/Missing”, ”Annemler Tatilde/The Year My Parents Went On Vacation” adlı kurmaca filmler ile ”48” ve ”Yargıç ve General” adlı belgeseller gösterilecek. Bölümün 12 Eylül darbesini konu alan filmleri ise Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez’in birlikte yönettikleri, bir Güney kasabasında askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan kasaba halkı ve bir müzik grubu üzerinden dönemin trajikomik olaylarını anlatan ”Beynelmilel (2006)” ve dünya prömiyeri Locarno Film Festivali’nde yapılan ÖzlemSulak imzalı ”12 Eylül (2010)” olacak.

Vizyon öncesi festivalde Festivalde henüz vizyona girmeyen filmler de yer alıyor. Sofia Coppola’nın Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü kazanan filmi ”Başka Bir Yerde/Somewhere”, Fransız yeni dalgasının önemli yönetmeni Jean-Luc Godard’ın son filmi ”Sosyalizm/Film Socialism” ilk kez sinema seyircisiyle buluşacak. Kısa film tutkunlarının yakından tanıdıkları, 30’dan fazla ödüle sahip İsveçli ikili Ola Simonsson ve Johannes Stjarne Nilsson’un filmleri, 16. Gezici Festival’in heyecanla beklenen bölümlerinden biri olacak. İlk konulu uzun filmleri, ”Sound of Noise” ile bu yıl Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen ikilinin kült kısa filmleri ”Bir Daire” ve ”Altı Davulcu İçin Müzik/Music for One Apartment and Six Drummers”, ”Rienne Oteli/Hotel Rienne”, ”Kadın ve Gramafon/Woman and the Gramaphone” festivalde sunulacak.

Festivalin bu yıla özel olarak hazırladığı ”Kentinde Mülteci” bölümünde, kentsel dönüşüm projelerinin kent haritası kadar insanların hayatlarını da değiştirdiğini anlatan iki önemli belgesel gösterilecek. Festivalde, Astrid Heubrandtner’in Sulukule’nin yıkılma sürecini yaşayanların gözünden sunan filmi ”Evim Sulukulede’ydi/My House Stood in Sulukule” ve Sophia Tzavella’nın ”Cennet Oteli/Paradise Hotel” gösterilecek. Festivalin programında ayrıca, Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini bir araya getiren ”Türkiye Sineması 2010” bölümü yer alacak.


Paylas

About The Author

Leave A Response