Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

    

     Arhavi’de kurulması düşünülen HES barajları için bilgilendirme toplantısı Çarmıklı Sinema Salonunda yapıldı.Toplantı , Belediye başkan vekili Remzi Güzel’in açılış konuşması ile başlayıp İlçe kaymakamı Bülent Bayraktar’ın sunumu ve ve yönetimi şekli ile devam etti.

     Toplantıya DSİ 26 Bölge Müdürü Sezai Sucu, Artvin Orman Bölge Müdürü A. Köksal Coşkun, İl Çevre ve Orman Müdürü Etem Boz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Çetin Demirkaya, Arhavi Belediye Başkan Vekili Namık Köseoğlu,  Arhavi Orman İşletme Müdürü Metin Kaya, Arhavi İl Genel Meclisi Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

    İlgili birim müdürleri yapılan toplantının ÇED raporu öncesi halkı bilgilendirmek olduğunu ve yapım aşamalarında oluşabilecek olumsuzlukların ne olabileceği konusunda da katılımcı fikirlerini  almak istediklerini söylediler.Şuana kadar Artvin’de yapılan bazı HES çalışmalarınada istenmiyen görüntülerin olduğunu, fakat herşeye rağmen resmi kurumlarca denetlemenin yapıldığını belirterek kendilerinin bile bu konularda yargılandıklarını söylediler.

 

     Türkiye Su Meclisi üyesi avukat Bedrettin Kalın bu  toplantıya konuşmacı olarak katılmak istediklerini ve bunu yazılı olarak sunduklarını fakat olumsuz cevap aldıklarını ve izleyici olarak birkaç sorularının olduğunu söyledi. Ülkenin enerji konusunda sağlıklı bir politikasının olmadığını ve yetkililerce de enerji konusunda adeta çaresizlik ürettiklerini belirterek, HES ler le üretilmesi düşünülen enerjinin Türkiye enerji üretiminin ancak % 0.4 ünü tekabül ettiğini oysa sadece enerji hatlarının modernize edilmesi ile bu tasarrufun %20 -24  ler üzerinde olabileceğini belirtti. Şu ana kadar yapılan HES barajlarının çevreye ve doğaya verdikleri zararları örneklerle anlatan Kalın develetin yaptığı denetimim, ancak kendilerinin o HES lerle ilgili olumsuzlukları medyaya taşıdıktan sonra olduğunu, yoksa kimsenin doğru dürüst denetim de yapmadığını söyledikten sonra köy muhtarları söz aldılar. Güneşli ve Ortacalar muhtarları bu barajların çevereye yarar değil zarar vereceğini, kesinlikle bu yapılara karşı çıkacaklarını söyleyerek, geçmişte taş ocakları ile ilgili de bize söz verdiniz, işiniz bitince tüm pisliği ile bırakıp gittiniz, birde yaptığınız yanlışlar yetmiyormuş gibi şuan üç taş ocağı işletmecisine de ihale açıyorsunuz dediler. Bunun anlamı “ sözünde durmamaktır” diyen muhtarlar artık süslü püslü konuşmalara inanmadıklarını, belirterek, kendi bölgelerinde böyle bir çalışmaya asla izin vermiyeceklerini belirttiler.

     Fındıklı Derelerini Koruma Plarformundan gelen konuşmacılar ise , Fındıklı halkının HES lerle ilgili verdikleri mücadeleyi ve kazınımları anlatmanın yanında sularımızın dış ülkere satıldığını belgelerle anlatmaya çalıştılar. Arhavi Turizm Derneği başkanı Refik Lakerta ise yapılacak çalışmaların eko sistemini yok edeceğini ve özellikle Kamilet Vadisi ile ilgili düşünülen hayvancılık ve turizm projelerinin HES lerin yapılması halinde artık uygulanamayacağını belirtti.

     Toplantıda kısa süreli gerginliklerin olmasına rağmen İlçe kaymakamı Bülen Bayraktar’ın başarılı yönetimi ve ortamı sakinleştiren konuşmaları dikkat çekiciydi.Toplantı iki saatten fazla sürdü.


Paylas

About The Author

Leave A Response