Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HES REGÜLATÖRLERİ AZ KALSIN BİR FACİAYA NEDEN OLUYORDU..

FACİADAN KIL PAYI DÖNÜLDÜ

Arhavi’nin Konaklı ve Dereüstü köyünde yapılan hes regülatörlerinin bölgedeki son yağışlar öncesi önlem alınmayıp kapalı tutulması nerede ise bir faciaya neden oluyordu.

Meteorolojinin günler öncesi sel riskinin olabileceği uyarılarına rağmen hes regülatörlerinin olabilecek yoğun yağışlara göre hazır bekletilmemesi yöre halkı tarafından tepkilere neden oldu. Yağışın uzun süreli olmaması olabilecek bir faciayı engelledi.

Regülatör kapaklarının kapalı tutulması nedeni ile Konaklı- Kemerköprü köy yolu sel baskı nedeni le uzun süre araç trafiğine kapalı kaldı, tarım arazileri sular altında kaldı. Dereüstü regülatötü üstündeki köprü parmaklıkları yıkıldı. Regülatörlerin tünel girişleri kaya ve ağaçlarla tıkandı.

Yağmurun en çok hissedildiği Borçka’da Küçük köy Mahallesinde bulunan Çaghala Deresi yağan yoğun yağmur sonucu taştı ve çevrede bulunan birçok iş yerinin su basmasına neden oldu.

Derenin taşması en çok da mahalle camisi kenarında bulunan duvarın heyelan nedeniyle çökmesi oldu. Yapılan müdahaleler sonucu Selin Camiye ulaşması engellendi. Yağmurun yoğun yağışı oluşan taşkınlar nedeniyle Hopa Borçka arasında ulaşımı sağlayan Cankurtaran tüneli ulaşıma kapatılırken yolda kalan araçlar uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu. Yağmurun etkisini azaltması ile yolda ulaşım kontrollü verilmeye başlandı.

BORÇKA BELEDİYE BAŞKANI ORHAN: YAĞMURUN BU ŞEKİLDE DEVAM ETMESİ BİZİ KORKUTUYOR

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan yaptığı açıklamada can kaybının olmadığını, maddi hasar oluştuğunu aktardı. Hopa – Borçka karayolunun tedbiren ulaşıma kapatıldığını söyleyerek, “Biz bütün ekiplerimizle teyakkuz halindeyiz. Can kaybı yok, ufak çaplı maddi kayıplar söz konusu. Şu anda müdahaleler yapılıyor. Yağmur şiddetle devam ediyor. Belediyenin bütün birimleri hazır vaziyette bekletiliyor. Gerekli çalışmalar yapılıyor. Sevindirici tarafı can kaybının olmaması. Fakat yağmurun bu şekilde devam etmesi bizi korkutuyor, endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Taner Ekmekçi İlçenin yağmurdan etkilendiğini ifade ederek can kaybı ve yaralının olmaması en büyük tesellimiz. Tehlikeli gördüğümüz bir iki binadaki vatandaşlarımızı Belediyemiz konuk evinde misafir ediyoruz. Köylerimizde yer yer heyelanlar meydana geldi. Kaymakamımızla beraber koordineli bir şekilde gerek Belediye ve gerek diğer birimlerdeki ekiplerimiz sahaya seferber edilmiş ve olumsuzluklara karşı müdahalelere devam etmektedirler.

HOPA KÖYLERİNDE DE HEYELANLAR ULAŞIMI ETKİLEDİ.

Yağmurdan en çok etkilenen de köyler oldu. Birçok köy yolu heyelanlar nedeniyle ulaşıma kapanırken Hopa kriz masasının ekipleri seferber etmesi ile kapanan köy yolları da ulaşıma açıldı.


Paylas

About The Author

Comments are closed.