Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“HOPA-BATUM DEMİRYOLU ŞART”

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı (DKİB) Ahmet Hamdi Gürdoğan, Batum-Hopa demiryolunun yapılması gerektiğini söyledi. Gürdoğan, Çin hükümetinin Türk Limanlarını kullanmak istediğini belirterek “Çin, başta biz olmak üzere Orta Asya ülkelerine ve Avrupa’ya bağlanmak için yatırımlar yapıyor. Gürcistan’da da Anaklia Limanını yapıyorlar Demiryolunu da yapacaklar” dedi.

PASTADAN PAY ALMAK İÇİN…

Gürdoğan, Anaklia Limanının yılda 100 milyon ton yük taşıyacağına dikkat çekerek “Bizimde büyük pastadan pay almamız için Karadeniz Limanlarının ve Trabzon Limanının devreye girmesi gerekir. Bunun için de Batum-Hopa demiryolu şart diyoruz. Ama biz hala kulağı ters taraftan tutuyoruz. Erzincan-Trabzon demiryolunu konuşuyoruz. O da 2023’ten önce yapılamayacak” diye konuştu.

KARADENİZ’İ O HATTA BAĞLAMALIYIZ

Gürdoğan, “Çin’de geldi Poti’de yatırım yapıyor. Yani Çin, diyor ki ‘Ben Türk limanlarını kullanacağım’ diyor. Bunun için Poti’ye yatırım yapıyor. Biz Poti’ye yapılan yatırımı neden Trabzon’a almıyoruz. Herkes kulağı ters taraftan tutuyor. Mantıklı olan önce Karadeniz’i o hatta bağlamaktır. 20 km’yi yapamıyoruz. 250 km’yi düşünüyoruz. Biz ne yazık ki hala demiryolunu anlatamadık” dedi.

DUYMAYAN KULAKLAR GÖRMEYEN GÖZLER…

Batum-Hopa demiryolu yapılmadığı için siyasileri de eleştiren Gürdoğan “Çin, buraya ulaşmış burnumuzun dibine gelmiş, biz hala Türk Cumhuriyetlerine ulaşamıyoruz. Çin, başta bizim ülkemiz olmak üzere Orta Asya’daki devletlere ve Avrupa’ya ulaşmak için yatırımlar yapıyor. Ama biz ne yazık ki hala bir adım atamıyoruz. Duymayan kulaklar ve görmeyen gözler var” şeklinde konuştu.

BATUM’DA TOPLANACAĞIZ

İhracatçılarla önümüzdeki nisan ayında Batum’da toplanacaklarını kaydeden Gürdoğan, “Biz sektörel toplantımızı tüm ihracatçılarla birlikte Batum’da yapacağız. Onu da tüm ihracatçılara gösterme adına yapacağız. Oradaki demiryolundan pay alabilir miyiz; bunu görüşeceğiz. Yani oradaki hattan lojistiğimize özelleşmeden bir hat alabilir miyiz; bunları konuşacağız” diye konuştu.

Haber: Hayati Akbaş

dkib


Paylas

About The Author

Comments are closed.