Tuesday 23rd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET KINANDI..

Rekare 17 Kasım 2023 Haberler HOPA DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET KINANDI.. için yorumlar kapalı

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları alınan önlemlerin yetersizliğinden devam etmekte. Bunun son örneği geçtiğimiz günlerde Hopa Devlet Hastanesinde yaşandı.

Hopa Devlet Hastanesi personelleri de bugün konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptılar. Hastahane önünde yapılan basın açıklamasında yoğun güvenlik önlemlerinin olduğu görüldü.

Genç Sağlık Sendikası Artvin İl Temsilcisi Doğancan Özdemir, yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Sevgili bBasın mensupları ve değerli sağlık çalışanları, abilerim, ablalarım, kardeşlerim hepinize bugün burada bulunduğunuz için teşekkür ediyorum.  Geçtiğimiz günlerde vuku bulan tatsız hadiseyi öğrenmiş bulunuyoruz. Sağlıkta şiddet artık insanlar için bir yaşam tarzı haline gelmiş, insanlar sokakta biz artık doktor dövebiliyoruz diye övünebilir hale gelmiştir. Sağlık çalışanları cefakar bir şekilde ellerinden gelenin dahi fazlasını yapmakta yetemedikleri yerde gerekirse 3 hatta 4 kişilik çalışmaktadırlar. Buna rağmen belli bir noktaya kadar insanların can kaybı, yaralanma gibi durumlarda psikolojik olarak etkilenmesini göz önünde bulundurup müsamaha gösterirken, olaylar doktor dövme, hemşireye saldırma hakaret etme, bağırma gibi noktalara gelmiştir.

Burada tüm sendikal sıfatlarımdan sıyırılarak söylüyorum. Bizler için kimin hangi sendikadan olduğu önemli değil. Sağlıkta şiddet sendikalar üstü bir davadır. Bugün başkasının başına gelen yarın bizlerinde başına gelebilecektir. Bunun önüne geçebilmek için, bugüne kadar yaşananların bir daha yaşanmaması için neler yapılabileceği önemlidir. Bakın bugün insanlar Alışveriş merkezlerine dahi girerken metal dedektöründen geçerken hastanelerimize ellerini, kollarını sallayarak silahlarla, bıçaklarla girebilmektedirler. Bunun önüne geçilebilmesi için hastanelerimizin girişlerinde metal dedektörü bulunmalı ve bunun takibini yapabilecek profesyonel ekipler oluşturulmalıdır.

Bir ikinci husus 15/04/2020 tarihinde 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri temel kanununa 12. Madde olarak eklenen ve Sağlıkta şiddet yasası olarak bilinen yasadır. Bakınız artık gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medya hesaplarında neredeyse hergün falanca hastanede, sağlık çalışanları darp edildi haberleri görüyoruz. İnsanlarımız bankalarda, marketlerde dakikalarca sıra beklerken, doktorlarımız başka bir hasta ile ilgileniyorken sırası 2 dakika geçti diye bağırılmaya başlanıyor. Hemşire arkadaşımız belki de kendisine bir bardak çay aldı diye insanlar tarafından hakaretlere maruz kalıyor. 

Çok uzak değil geçtiğimiz haftalarda Şanlıurfa, Ekim ayında Kocaelinde Doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız darp edildi.  1 Yıl önce Doktor Ekrem Karakaya çalıştığı hastanede silah ile vuruldu ve hayatını kaybetti. Maalesef 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri temel kanununun caydırıcılığı insanlarımız gözünde yoktur. Bizler Genç Sağlık Sendikası olarak 1 yıldır dilekçelerimiz ile bu olayın vehametini anlatmak istiyoruz . Neler yapabiliriz peki;

Hastanelerimizdeki güvenlik önlemleri arttırılacak, bütün hastanelerde hastane polisi bulundurulacak ve güvenlik çalışanı arkadaşlarımızın sayısı ve yetkileri arttırılacak.

Hastanelerin girişlerinde metakdedektörü olacak ve kimse üzerinde kesici, delici aletler ve ateşli silahlar ile sağlık kurumlarına giremeyecek,

Sağlık çalışanlarına müdahaleleri sırasında uygulanan şiddet durumlarında yarı oranıyla arttırılan ceza 4 katı ile arttırılacak ve bunlar uygulanarak caydırıcılığı arttırılacak.

Sağlık çalışanlarına hakaret ve küfür eden şahıslar bir yıl süre ile devlet kurumlarından faydalanamayacak.

112 çalışanlarımıza mukavemet eden kişilerin ehliyetlerine 1 yıl süre ile konulacak, tekrarı halinde süresiz olarak ehliyetleri elinden alınacak.

Sağlık çalışanının canı bu kadar ucuz olmamalı, her suçun bir karşılığı olmalı hatta ve hatta karşılığı öyle güçlü olmalı ki insanlar bu suçu işlemeyi düşündükleri anda gözlerine cezalar gelerek vazgeçmelidir. Buradan Sayın Bakana seslenmek istiyorum. Sağlıkta şiddetin önüne geçebileceksek bunu sahanın içinden gelen insanların öneri ve görüşleri ile başarabiliriz . Bazı şeylerin önüne geçmek için daha kaç kişinin görevi başında ölmesi gerekmektedir. Hepinize dinlediğiniz için teşekkür ediyor, hakaret ve darpa maruz kalan arkadaşlarımız için 1 dakikalık alkışlama protestosuna davet ediyorum.”

Paylas

About The Author

Comments are closed.