Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA KURTARMA EKİBİ, GÖZYAŞI VE ALKIŞLARLA KARŞILANDI..

Rekare 21 Şubat 2023 Haberler HOPA KURTARMA EKİBİ, GÖZYAŞI VE ALKIŞLARLA KARŞILANDI.. için yorumlar kapalı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan Hopa Arama Kurtarma Derneği (HOPAK), Hopa’ya döndü.

Ekip, Hopa’da gözyaşları ve alkışlarla karşılandı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri meydana gelen, 10  ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katılan,  HOPAK ekibi Hopa’ya döndü.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2016 yılında gönüllülük esasına dayanarak kurulan Hopa Arama Kurtarma Derneği (HOPAK) ekipleri Artvin ve İlçeleri ile Hopa’da önemli arama kurtarma faaliyetlerinde bulunarak adını duyurdu..

Son olarak depremde büyük hasar alan Malatya ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan 30 kişilik HOPAK ekibi, enkaz altından çok sayıda can kurtardı.

Deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından Hopa’ya dönen HOPAK ekibi, Hapa Belediye Başkanlığı önünde karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa TSO Başkanı Osman Demircioğlu, Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Samet Cihan, Artvin İşadamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya, Hopa Şoförler Odası Başkanı Turgut Dalkılıç, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldılar.

Duygusal anların yaşandığı törende HOPAK ekip operasyon şefi Emin Üçüncü Kurtarma ekibi olarak görev verilen alanlarda yaşadıklarını ve duygularını alanda bulunanlarla paylaştı.

“Ulaştığımız insanların çoğunu merdiven boşluğunda bulduk”

Çok acı manzaralarla karşılaştık diyen Üçüncü, “Ama her şeyi içimizde yaşadık. Bizim zaten görevimiz o. Duygularımız bir kenara bıraktık, insanlara yardım etmeye çalıştık. Ulaştığımız insanların yüzde 90’ının merdiven boşluğunda bulduk. Bunun sebebi deprem anında herkes oradan koşarak, bir an önce terk etmeye çalışmış. Buda deprem bilinci olarak çok zayıf olduğumuz gösteriyor. Oysaki evin diğer bölümlerinden o kadar müsait yaşam alanları vardı ki. Deprem bilinci birazda yaygınlaştırılmış olsa belki bu sayı daha az rakamlara ulaşa bilirdi. Görevimizi layıkıyla tamamladığımızı düşünüyorum. Keşke bir cana daha dokuna bilseydik. Keşke birine daha müdahale edebilseydik” dedi.

Ekmekçi “Ülkemizin içinde olduğu bu zor günleri bu birlik ve beraberliğimizle aşacağız”

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ise, “Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı, doğal afetlere maruz kalan ülkedir. Fakat bunu kadere bağlamak bilimi yok saymaktır. Alınması gereken tedbirlerin alınmaması bilime kulak verilmemesi can kayıplarımızı arttırmıştır.  Üzüntümüzü anlatacak cümleler kurarken hep eksik kaldığını hissediyorum. Çünkü bu depremin yarattığı etki sadece 10 ilimizi değil 81 ilimizin tamamını derinden etkilemiştir.

Depremin en kritik saatlerinde bölgeye ulaşan, vatandaşlarımıza umut olan birçok hayatın kurtulmasında etkin rol üstlenen HOPAK ekibine hoş geldiniz  der   göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.  Sizin gibi başarılı bir ekibin oluşumun da katkısı olan herkese ayrıca teşekkür ederim. Ülkemizin içinde olduğu bu zor günleri bu birlik ve beraberliğimizle aşacağız” ifadelerine yer verdi.

Törende Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ’de bir konuşma yaparak özverili çalışma ve gayretlerinden dolayı ekibe teşekkür etti.

Hopa TSO Başkanı Osman Demircioğlu ’da oda olarak kurdukları ekibin başarılı çalışmalarından dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, önümüzdeki dönemde Hopa ve Kemalpaşa STÖ’ler olarak ekibin ihtiyaç duyduğu malzemelerin temin noktasında destek vereceklerini ifade etti.

Hopa Arama Kurtarma Derneği Başkanı Gökhan Bıyıklı ’da kendilerine ve ekibe gösterilen bu sıcak ilgi ve destekten dolayı Belediye Başkanlarına ve STÖ Başkanlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından ekipte görev alanlara törene katılan protokol üyeleri tarafından Teşekkür plaketi verildi, Depremde hayatını kaybedenler için dua edilmesinden sonra topluca fotoğraf çekilmesi ardından etkinlikte sona erdi.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.