Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

HOPA’DA TÜM EMEKLİLER SENDİKASI MEYDANA İNEREK 2020 BÜTÇESİNİ PROTESTO ETTİ..

Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi meydana inerek “Biliyoruz ki, hazırlanan bütçeler ve 2020 Bütçesi Emekçileri ve Emeklilerin yararına bir bütçe olmamıştır” denildi.

Hopa’da Belediye parkında toplanan sendika üyeleri ellerinde pankartlarla İnönü Caddesi üzerinden yürüyerek Hopa Meydanına gelerek burada bir basın açıklaması okudular. Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi Başkanı Saim Aydın tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“2020 yılı bütçesi TBMM’de görüşülmektedir. Bütçe yasaları sıradan, basit, rakamların alt alta geldiği yasa metinleri değildir. Önümüzdeki gelecek yılın tahminlerinin bilimsel olarak yapıldığı ve oluşan toplam Milli gelirin nasıl pay edileceği, kimlere nasıl ve ne kadar dağıtılacağının bilgisini içeren metinlerdir. Biliyoruz ki, hazırlanan bu bütçeler, hiçbir zaman gerçek anlamda Emekçileri ve Emeklilerin yararına bir bütçe olmamıştır. Kimi yıllarda emekçilerin, gelirden aldıkları pay artmış gibi gözükse de bu durum İşçilerin ve Emekçilerin mücadelesinin ürünü olduğu bilinmelidir. Hal böyle iken özellikle son 15-16 yıldır, krizin, dış borçlanmanın, yolsuzlukların, israfın, savaşın faturası bizlere ödetilmeye çalışılmaktadır. Bunda bizlerin örgütsüz olmamızın, dağınık olmamızın, yeterli demokratik muhalefeti oluşturmamamızın payı büyüktür.

Yaşam koşulları özellikle emekliler için her geçen gün daha zorlaşmakta, dayanılmaz hal almaktadır. Bu hayat koşullarının nasıl olduğunu, ülkemizde ki emeklilerin durumunu birkaç istatistiki rakamla açıklamak istiyoruz.

-Emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alan kişi sayısı 12 milyon 324 bin 186 -Sigortalı çalışan sayısı: 22 milyon 407 bin 415 tir.

Buna göre

-Emeklilerin %27.8 i …………. 49-55 yaş grubunda

-%40.4 ü………………………… 56-65 yaş grubunda

-%20.7 si ………………………. 66-75 yaş grubunda

-% 11 i …….. ……………………76 yaş üstü,

-1000 tl den daha az maaş alan emekli sayısı 1 milyon 100 bin

-4 milyon emekli emekli oldukları halde çalışıyor.

-2002 yılına göre emekli aylıklarındaki artış milli gelir artışının % 34 gerisindedir. Açlık sınırı; 2103 TL, yoksulluk sınırı ; 6850 TL olduğu Ülkemizde asgari ücret 2020 TL dir.

Bu nedenle diyoruz ki: Bu bütçe de Emekli ve Emekçi yoktur. Bu bütçede eşit işe eşit ücret ve emekliklerin insanca onuruna yaraşır bir şekilde pay ayrılmamıştır.

2020 bütçesi emekli ve emekçiler açısından Yoksulluğun, Savaşın, Adaletsizliğin, Eşitsizliğin Bütçesidir! Bu bütçe de yokluk var, yoksulluk var, işsizlik var, yolsuzluk ve israf var. İşte bu nedenlerle bugün Tüm Emekliler Sendikası olarak alanlardayız ve Ülkemizin her yerinde taleplerimizi haykırarak Siyasi iktidara sesimizi duyurmaya çalışacağız.

Tüm Emekliler Sendikası olarak haykırıyoruz. 2020 Bütçesini yapan iktidar; emeklilere ve emekçilere açlık ve yoksulluğu reva görmüştür. Yoksulluk kaderimiz değildir İnsanca yaşamak istiyorsak örgütlenmeliyiz, çocuklarımıza ve torunlarımıza güvenli yarınlar bırakmak istiyorsak birleşmeliyiz.

2020 Bütçesinde, Tüm Emekliler Sendikası olarak siyasi iktidardan taleplerimiz

-En az emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

-Emeklilere her yıl için emekli aylıkları tutarında 4 ikramiye verilmelidir.

-Emekliler ve eşleri için şehir içi ulaşım ücretsiz olmalıdır.

-Asgari ücret tamamıyla vergi dışı kalmalıdır.

-Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın sorunu biran önce çözümlenmeli ve yaş sınırı kaldırılmalıdır.

-Temel ihtiyaçlardan KDV kaldırılmalıdır.

-Sağlık için yapılan kesintiler ve katkı payları emeklilerden alınmamalıdır.

-Elektrik doğalgaz ve suya yapılan son zamlar geri alınmalıdır.

-Tüm ödemeler emekli ücreti hesaplanmasına dahil edilmelidir.

-Güvencesiz istihdam uygulamalarına derhal son verilmelidir.

Yaşasın direnişimiz, yaşasın örgütlü mücadelemiz”.

Haber: Hayati Akbaş


Paylas

About The Author

Comments are closed.