Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“HUKUK EŞKİYALIĞA ALET EDİLMİŞTİR”

Konaklı ve Dereüstü Köylerindeki dere vadisinde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Proje kapsamında, Sema İskender ve Şinasi Uzunal’a ait araziler için Bakanlar Kurulu, ‘Acele Kamulaştırma’ kararı aldı. Kararın iptali istemiyle geçen yıl Ocak ayında Danıştay 6’ıncı Dairesi’ne açılan davada mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından 2 üyenin kabul oyuna rağmen 3 üyenin kullandığı ret oyu ile dava reddedildi.

NÖBET BAŞLADI

Bu karar üzerine önceki gün enerji şirketine ait iş makineleri iki vatandaşa ait arazilere girdi, çalışma başlattı. Arsa sahiplerinin ve Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerinin tepkileri üzerine iş makineleri geri çekildi. Bölgede nöbete başlayan vatandaşlar, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak” sloganları attı.

“EŞKIYALIKLA ARAZİLERE EL KONULMAK İSTENİYOR”

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri adına açıklama yapan Ayşe Erkan, Kavak HES projesi için vatandaşların arazilerine savaş hukukuna göre el konulmak istendiğini belirterek şunları söyledi:

“Mülkiyeti vatandaşların üzerinde olduğu halde, henüz kamulaştırma davası sonuçlanmadan kamulaştırma yasasının savaş dönemlerinde uygulanmak üzere konulan 27’inci maddesi dayanak yapılarak arazilere el konulmak isteniyor. Bu eşkıyalıktır. Danıştay önce yürütmesini durdurduğu başvuruyu daha sonra son iki yılda atanan üyelerin oyu ile reddetmiştir. Karar hukukun en temel ilkelerinden uzaktır. Danıştay’ın bu kararı ile mülkiyeti vatandaşlara ait olan araziler sözde hukuk yolu ile gasp edilmek istenmektedir. Oysa normal kamulaştırma davaları Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesinde devam etmekte ve bu davalar davam ederken acele el koyma adı altında eşkıyalık ile arazilere el konmak istenmektedir.”

“ACELE EL KOYMA KARARI EŞKIYALIKTIR”

Acele el koyma kararının eşkıyalık olduğunu iddia eden Erkan, “Danıştay kararı ile hukuk eşkıyalığa alet edilmiştir. Ortada savaş yokken savaş hukuku uygulanmak istenmektedir. Savaş hukukuna izin vermeyeceğiz. Danıştay 6’ıncı dairesinin son iki yılda atanan üyeleri hukuku hiçe saymakta, eşkıyalara yol vermektedir. Bu karara için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda itiraz yapıldı ve eşkıyalığa izin veren dairenin kararının bozulmasını bekliyoruz. Acele el koyma eşkıyalığına son verilsin” dedi.

Grubun bölgedeki bekleyişi sürüyor

dereüstühes-1-a

dereüstüHES-2

dereüstüHES-3


Paylas

About The Author

Comments are closed.