Friday 24th May 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İNANMIŞLIĞIN ZAFERİ

100_0071-a

İnsanoğlu inanmadığı bir konuda başarılı olabilir mi? Öyle ya, başarılı olmanız için ya sizin bu konuda inandırılmanız, ya da sizin buna inanmanız gerekir..

Resmi kurumlarda işlerin nasıl yürüdüğünü uzun yıllar görev yaptığım Milli Eğitim camiasından çok iyi bilirim.Eğitim kurumlarında dosyalarda yapılmış görülen bir sürü işler aslında amacına uygun yapılmayıp “ hani müfettiş geldiğinde yapılmış diye gösterelim “şekli ile arşivlenir çoğu kez..

Tutanaklar imzalanır, hatta imzalar taklit bile edilir.

Niye böyle olmasın ki..Bu işler için görev yazısı çıkaran bir üst makamın (kendisinin bile) inanmadığı bir konuyu, alt birimler niye inanarak yapsın ki..

Bir başka konuyu da belirteyim..Bizim meslekte, çok şey bilen iyi öğretmen değildir. Bildiğini öğrenciye aktarabilen iyi öğretmendir..

Altı yıl önce İstanbul’da seminer çalışmasında bulunan arkadaşım Fikret Kadıoğlu’nun bana grassroots (herkes için futbol) ve mavi karttan bahsettiğinde işin doğrusu olayı anlayamamıştım. Ve tipik bir devlet memuru önyargısı ile, işte sıradan bir seminer..Kişiler katılır..Sonunda sertifikalar verilir..Lazım olduğunda da bu sertifikalar kullanılır diye düşünmüştüm.

Kadıoğlu’nun Arhavi’ye dönüşünde konu ile llgili beni biraz daha aydınlatması ve de en önemlisi onun bu konuya inanmış olmasını görmem, seminer konusunda tüm ön yargılarımı değiştirdi.

Kadıoğlu bu şenlik programına başlamadan önce her şeyi ince eleyip sık dokuyordu. Kendisi yapacağı işe öyle inanmışti ki o günlerde çevresindeki arkadaşları ile yaptığı tüm sohbetlerinde hep grassrootstan bahsediyordu..

Arkadaşımızın tek bir kaygısı vardı.. Acaba üst birimler yapacağı bu işe ne kadar inanacaklardı… Dedim ya, bizlerde hani devlet memuru ön yargısı var ya… Dosyalarda yapıldı görünsün, gerisi önemli değil…

Fakat işler bu noktada da öylesine güzel gelişti ki. Öğretmen arkadaşımızın bu inanmışlığına İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, İlçe Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Kahya , okul müdürleri ve birçok Beden Eğitimi öğretmenleri de katıldılar..

Özellikle İlçe Kaymakamı Bülent Bayraktar’ın tüm çalışmalarında Kadıoğlu’nu desteklemesi ve Ankara ayağında sayın Sinan Bozkurt beyinde katkısı gelince olanlar oldu.

İnanmaz isen başaramazsın..İnandıramaz isen de başaramazsın..

Onun için ben, değerli kardeşimin “Avrupanın En İyi Grassrotss Lideri “ seçilmesini “inanmışlığın zaferi” olarak görüyorum..

Bu ödülü sen fazlası ile hak ediyorsun Fikret hocam…

100_0274-a

100_0227-a

100_0105-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.