Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

İŞTE MEMLEKETİM..İŞTE MEMLEKETİMİN GÜZEL İNSANLARI..

Mevsim itibarı ile çoğu meyvelerin toplandığı şu günlerde eğer yolunuz Arhavi köylerine düşerse ve bu ziyaretinizi hafta sonunda  yapmışsanız mutlaka çoğu evlerin avlu veya bahçelerinde kazanların kaynadığını görürsünüz.

Pekmez ve küme yapımının yapıldığı her mekanda sizlere güzel insanlarımızın sıcak bir “ hoşgeldiniz”  sözlerinin ardından hemen elinize içi “küme papası ” dolu bir tabak ve kaşık tutuşturulur. Eğer çok beğenirseniz bir tabak servisi de eve götürmeniz için yapılır..

Önce Pilaget köyünde dolaştık… Uğradığımız Özkara evinde kümeler çoktan dizilmişti.. Fakat iş sonrası küme papası ve kapçaşmçkudi (hamsiliekmek)  çay ile öyle bir gittiki , bir haftanın yorgunluğunu silip götürdü.

Ardından Suhulet Köyüne gittik. Yol boyunca ilçemizin yaşadığı sel felaketinin Çifteköprü yoluna ne çok zarar verdiğine şahit olduk. Üzüldük .. Ulaşımın ivedilikle çözüldüğünü ve hafif araçların yine  rahatlıkla yolu kullandıklarını gördük Ama böyle yol yapanlara da , dere ıslahı yapanlara da lanet okuduk.. Çünkü onlara ödenen para, benim, sizin ödediğimiz vergilerle biriken para idi.

Küçükköy sapağından köy yoluna henüz girmiştik ki muhtar Yaşar’ı karşımızda gördük..Avucunda ceviz ve kestane vardı ve hemen bizlere uzatıverdı. Daha sonra birkaç fotoğraf için çay alım yerine kadar gittik.. Dönüşte Ekrem ağabimiz çoktan elma suyunu bardaklara koymuş bizleri bekliyordu..

İşte memleketim .. İşte memleketimin  güzel insanları …

Mehmet Remzi Öncel /Arhavi-Ağustos/2012


Paylas

About The Author

Comments are closed.