Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAÇAK ÇALIŞMAYA ENGEL OLMAK İÇİN YİNE DERE BAŞLARINDAYDILAR..

 

Arhavi Kavak HES projesi için iki gün önce tekrar başlatılan   köprü ve yol çalışmasına bugün çevreciler yine engel oldular.

Çalışmanın yapıldığı alana Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri gelince iş makinelerini bırakan hesçiler Jandarmanın alana gelişi ile araçlara binip alanı terk ettiler.

Ardından  Cihani Deresi tarafında bir çalışmanın olduğu duyumunu alan ADOKOP üyeleri bu sefer o bölgeye yürümek istediler. Fakat Jandarma çevrecilere “ burası özel alandır, giremezsiniz “gerekçesi ile izin vermedi. O zaman Dereüstü köyü ile Kemerköprü köyünü bağlayan köy yolundan geçmeye çalışan  ADOKOP üyelerine jandarma yine engel oldu ve iki köy arasında patika yolu da kapattı.

Tüm bu engellemeler ADOKOP Atmacalarını durdurmaya yetmedi. Atmacalar bu sefer araçlarla konaklı köyüne oradan da direniş çadırlarına giderek terk edilmiş iş araçların etrafına giderek olayı protesto ettiler..

Ardından yapılan basın açıklaması ile eylemlerine son veren ADOKOP üyeleri “ Çalışma izinleri olmayan bu fırsatçılara burada iş yapmalarına asla izin vermeyeceğiz” dediler.

ADOKOP’un basın açıklaması şöyle:

“Kavak HES projesi için iki gün önce tekrar başlatılan   köprü ve yol çalışması tamamen  yasadışı bir çalışmadır. Şu anda Kavak HES projesi ile ilgili hukuken geçerli bir ÇED Raporu bulunmamaktadır. Kavak HES projesi ile ilgili olarak  hazırlanan 1.ÇED raporu  açılan dava sonucunda 2014 yılında iptal edilmiştir. Daha sonra projede  çok kapsamlı değişiklikleri yapılmış ve bu değişiklikler ile santralın, cebri borusunun, Regülatör-1 ile Regülatör-2 nin arasındaki tünelin güzergahı vb. bir çok değişiklik yapılmıştır.Bu kapsamlı değişiklikleri de  içerecek şekilde ikinci bir ÇED raporu hazırlanmış ve bu 2.ÇED Raporu için de 2015 yılı mart ayında ÇED Olumlu Kararı verilmiştir. Böylece 2. ÇED raporu hakkında verilen ÇED Olumlu kararı ile 1.ÇED Raporu hukuken ortadan kaldırılmıştır.

Bilindiği gibi  2. ÇED Olumlu Kararı da  Temmuz 2015 ayında iptal edilmiştir.Bu iptal kararı üzerine Artvin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü 10.08.2015 tarih ve 2892 sayılı yazı ile Arhavi Kaymakamlığı üzerinden Arhavi İlçe Jandarma Komutanlığına  “proje ile ilgili herhangi bir faaliyet gösterilmemesi, aksi takdirde ilgili kurumlar tarafından  yasal işlemlerin tesis edileceği” belirtildikten sonra “ takibin yapılması, çalışıldığının tespiti halinde gereğinin yapılarak, İl Müdürlüğüne bilgi verilmesi” bildirilmiştir.

“1.ÇED olumlu kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesinin kararının Danıştay tarafından bozulması üzerine, firma tarafından 1.ÇED raporunun  tekrar geçerli olduğu düşüncesi ile 9 Kasım tarihinde şantiye alanına girilmiş  ve tünelden gelen suyun dolduğu alanda su boşaltarak inşaat hazırlığına başlamış, iş makineleri inşaat alanına getirilmişti.  Artvin İl Çevre Müdürlüğü ve Arhavi Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan  şikayetler üzerine  Artvin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün  10.08.2015 tarih   yazılı talimati gereğince  iş  makineleri alandan uzaklaştırılmış ve   faaliyet  tekrar durdurulmuştu. Fakat  iki gün önce  bu sefer Dereüstü Köyü ile Kemerköprü Köyü arasında  şantiyeye ulaşım amaçlı olarak inşa edilen    şantiye köprüsünde çalışma tekrar başlatılmıştır. Bu çalışma ile köprü kullanılır hale getirilmek istenmektedir. Şu anda Kavak HES projesi ile ilgili olarak hukuken geçerli bir ÇED Olumlu kararı bulunmamaktadır. Bu nedenle Kavak HES projesi için yapılan bu çalışmalar   tamamen yasadışı çalışmalardır.

Çalışmayı protesto etmek isteyen üyelerimiz  iki gün önce  Jandarma tarafından inşaat alanına sokulmadı. İnşaat alanına giren arkadaşımız Leyla Öncel bir süre iş makinesinin önünde oturarak  alışmayı protesto etmiş fakat   alanda bulunan jandarma  güçleri tarafından   Cumhuriyet Savcısının talimatı ile göz önüne alınmış ve ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştır. Bu şekilde Arhavi Jandarma Komutanlığı yasa dışı bir çalışmaya göz yummasını  ve  bu yasadışı çalışmayı  protesto ettiği için arkadaşımızı göz altına almasını   kabul edilebilir bir durum değildir. Yapılan bu işlemler hukuksuzdur.  Arhavi Jandarma Komutanlığı Artvin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün 10.08.2015 tarihli yazılı talimatının gereğini yerine getirerek, derhal başlatılan çalışmayı durdurmalıdır.Arkadaşımız Leyla Öncel, çalışmayı protesto ettiği sırada  iş makinesini yönlendiren şantiye sorumlusu  tarafından ölümle tehdit edilmiştir.  Bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunumuş olup bu hareketin hesabı hukuk önünde sorulacaktır.

Kavak HES için başlatılan ulaşım yolu çalışması ÇED raporunda bulunmayan bir yapıdır.Zaten Kavak HES projesinin halen hukuken geçerli bir ÇED Raporu da bulunmamaktadır.DSİ nin verdiği izin gerekçe yapılarak başlatılan bu çalışmalar Çevre Kanununa aykırı çalışmalardır.Platform olarak Kavak HES Projesi için yasadışı olarak başlatılan çalışmanın makul  bir süre içerisinde durdurulması beklenmekte olup,durdurulmaz ise yasadışı çalışmayı durdurmak için gereken  müdahele tekrar yapılacaktır.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

basın açıklaması-2-a

basın açıklaması-3-a

basın açıklaması-4


Paylas

About The Author

Comments are closed.