Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAÇAK KÖPRÜ DAVASINDA ÇEVRECİLER BERAAT ETTİ..

MNG şirketine ait Kavak Hes çalışması için yapılan kaçak köprü nedeni ile 11 Temmuz 2014 günü çıkan olaylar sonucunda ilgili şirket çalışanının ihbarı doğrultusunda Arhavi Adliyesinde açılan dava’nın 2. duruşmasında tüm sanıklar için beraat  kararı çıktı.

Duruşmada ADOKOP (Arhavi Doğa Koruma Platformu) destekçileri ve basın mensubu M.Remzi Öncel’in avukatlığını yine Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu yaptı.

Avukat Okumuşoğlu: 1. duruşma sonucundan istenen belgelerin savunmamızı  tamamıyla teyit etmiştir diyerek; Burada vatandaşın yasa dışı bir eylemi söz konusu olamaz. Çünkü kaçak bir köprünün yıkılması için bu insanlar Mart ayından Temmuz ayına kadar tüm ilçe ve il bazındaki ilgili kurumlara defalarca resmi yazılarla şikayette bulunmuşlar. Resmi kurumlar bütün bunlara rağmen ilgili şirketin yasa dışı yollardan çalışmasına engel olamamış, ve bu durumda müvekillerim yine anayasal hakkını kullanarak bu durumu bir basın açıklaması ile kamu oyuna açıklamak istemişlerdir. Burda işlenen bir suçu duyurmaya çalışan çevrecilerin suçlanması tezattır. Ayrıca bir şirketin işleri için kullandığı tüm mekanlar onun iş alanı değildir. Kaldı ki ulaşım yüzünden zarara uğradığını belirten şirket açık bulunan yasal yolu bile kullanmamıştır. Müvekillerimin beraatını istiyorum “dedi.

Mahkeme,yasal devlet yolunun açık olup olmadığı konusunda gösterilen tanıkların dinlenmesi sonrası salonda bulunan ve bulunmayan tün davalılar için beraat kararı verdi. Duruşmaya ne  MNG şantiye şefi nede avukatları geldiler.

Bu arada çevreciler yargılanan arkadaşlarını hem duruşma esnasında hem de sonrasında yalnız bırakmadılar.

Kaçakköprü-5-a

hesdavasıocakayı-1-a

kaçakköprü-2-a

kaçakköprü-3-a

 

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.