Monday 17th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KADIN GÜLERSE, TOPLUM GÜLER”

CHP Arhavi Kadın Kolları örgütü son günlerde ülkemizde kadınlara yönelik şiddeti  yaptığı bir basın açıklaması ile kınadı. Kadın Kolları Başkanı Dilek Tatar’ın yaptığı açıklamayı eski Artvin milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ve yine eski Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş’ta izledi. Açıklama öncesi son günlerin siyasi olaylar  ve özellikle Cerattepe duruşması ile ilgili  bazı değerlendirmelerinde yapıldığı toplantıda Tatar şunları söyledi;

“Değerli Basın Mensupları bayramın birinci günü bindiği belediye otobüsünde kıyafetleri Nedeni ile Ayşegül Terzi’ye yapılan sözlü ve fiziksel saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Ayşegül Terzi, mevcut hükümetin, kadını ikinci sınıf gören söylemlerinden ve uygulamalarından cesaret alarak, kadına şiddetin doğal ve meşru olduğunu düşünen son kurbanlarından biridir.

Hayatımızın her alanına damgasını vuran yaşam alanlarımızı daraltan otoriter zihniyet, toplumun demokratikleşemediği hukukun sağlanamadığı bu ortamda, şiddetin yapılaşmasının örneklerini her gün ayrı yerde, farklı biçimde kendini göstermektedir.

Kadını her alanda esir alan bu anlayış, bu kez, otobüsün içinde kendini göstermiştir.

14 yıllık mevcut zihniyet, kadının özgürleşmesinin önünde en büyük engeldir. Cumhuriyet Halk Parti’li kadınlar olarak, laiklik, çağdaşlık. demokrasi bizim vazgeçilmezimizdir. Biz inançların ve fikir özgürlüklerinin siyasete alet edilmesine karşıyız.Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı ve savunucusu kadınlar olarak, kadın-erkek eşitliği temelinde mücadelemizi sürdürmeye, başı örtülü veya açık tüm kadınlarımızın haklarını, sonuna kadar aramaya kararlıyız.

Kadınların toplumda, eşit ve özgür bireyler olarak yaşamalarının önündeki her türlü engel, bizim mücadele alanımız olacaktır. Ayşegül’e atılan tekme laikliğe, özgürlüğe, insan haklarına atılan tekmedir.

Adalet önünde, hak arama yolunda yalnız değilsin Ayşegül…Biz kadın erkek eşitliğinin, laik, çağdaş ve demokratik bir toplumun en temel belirleyici unsuru olduğuna inanmaya ve mücadelesini vermeye devam edeceğiz…

Genel Başkanımız, Sayın Kemal Kıılçdaroğlu’nun söylediği gibi,

“Kadın Gülerse, Toplum Güler”

Kadınlar için özgürlük ve adalet Cumhuriyet Halk Partisi ile gelecek…”

chpbasinaciklamasiarhavi-2

chpbasinaciklamasiarhavi-3


Paylas

About The Author

Comments are closed.