Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMİLET’İN GELECEĞİ, İKİ ARHAVİ’Lİ MECLİS ÜYESİNİN VERECEĞİ KARARDA..

Kamilet Vadisinde HES tehdidi devam ediyor. Yol yapım çalışmaları Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma  kararı ile duran Taşlıkaya HES projesi için hazırlanan imar planları onanmak üzere Aralık ayında Artvin İl Genel Meclisi’ne  sunulduğu öğrenildi.

 İmara Komisyonu Aşırı Kar Nedeni İle Alanda İnceleme Yapamamıştı:

Artvin İl Genel Meclisi,  hazırlanan imar planlarını yerinde  incelemek üzere Meclise bağlı İmar Komisyonu’nu görevlendirmiş ve komisyon üyeleri, Arhavili iki meclis üyesi Hakkı Aytolan ve Erkan Özyazıcı ile birlikte  25 Aralık 2013 tarihinde yerinde inceleme  yapmak istemiş idi. Fakat o tarihlerde Kamilet Vadisinde bulunan bir metreyi aşkın kar örtüsü nedeni ile komisyon üyeleri projenin sadece santral binasının olduğu alana ulaşabilmiş ve vadinin esas önemli doğal güzelliklere sahip olan regülatör alanına ulaşma olanağı bulanamamış idi.

Bu durum üzerine  Arhavi Turizm Derneği    Başkanlığı tarafından, bu  proje alanına ulaşım sağlanamaması nedeni ile incelemenin ertelenmesi ve bu durumun tutanağa bağlanması yönünde komisyona bir dilekçe verilmiş idi.Ayrıca komisyon üyelerinin projenin regülatör alanına ulaşamadığı komisyonu izleyen vatandaşlar  tarafından tutanak altına alınmıştı.

Fakat komisyonun yerinde inceleme yapamamasına rağmen, Taşlikaya HES ile ilgili hazırlanan imar planlarını Artvin İl Genel Meclisi gündemine alındığı öğrenilmiştir.

Bu durumun ilgili mevzuata aykırı olduğu yönünde  vatandaşlar tarafından Artvin İl Genel Meclisine çok sayıda başvurular yapılmış bulunmaktadır.

Dana önce yapılan toplantılarda, basın açıklamalarında ve Arhavili sivili toplum örgütlerinin 30 Haziran 2013 tarihinde ortaklaşa yayınladığı deklarasyonda Artvin İl Genel Meclisinin Arhavi  üyeleri iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan Kamilet Vadisinde HES inşaatı yapılmasına karşı oldukları yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Ulusal basına da “Vadi Birleştirdi” şeklinde yansıyan bu deklarasyona Arhavi eski Ak Parti ilçe başkanlarından ve şu anda Ak Parti adına  Artvin İl Genel Meclisi üyesi olan Hakkı Aytolan, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte imza atmışlar, son yıllarda pek görülmeyen güzel bir manzara oluşturulmuş idi.

Ak Parti Arhavi İlçe Başkanı Ufuk Yıldız’ın ise deklarasyona imza atmaktan kaçınması dikkat çekmişti.

Artvin İl Genel Meclisinde  ilçeler ile ilgili gündeme gelen konularda o ilçenin iktidar ve muhalefet partileri milletvekillerinin ve özellikle iktidar partisinin üyesinin  istediği doğrultuda hareket  etmeleri şeklinde  bir  eğilimin  gelenekselleşmiş olarak devam etmekte olduğu ifade edilmek olup, Taşlıkaya HES ile ilgili imar planlarının  Arhavili üyelerin daha önce ortaya koydukları irade göz önüne alındığında İl Genel Meclisinden  geçmesinin çok büyük bir süpriz olacağı beklenmektedir.

KAMİLET-1-A

KAMİLET-3-A

KAMİLET-2-A

kamilet-4

kamilet-5


Paylas

About The Author

Comments are closed.