Tuesday 16th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAMİLET’TEKİ TURİZM İŞLETMECİLERİ ; “ÇALIŞMALAR DURDURULSUN”

Rekare 01 Haziran 2020 Haberler KAMİLET’TEKİ TURİZM İŞLETMECİLERİ ; “ÇALIŞMALAR DURDURULSUN” için yorumlar kapalı

Kamilet Vadisinde yaklaşık 12 yıldır restoran ve konaklama hizmeti yürüten turizmci Necla Can, çevre halkının ve işletmecilerin HES nedeniyle yaşadığı sorunları şu ifadelerle aktardı: “12 yıldır buraya nasıl insan çekeriz, nasıl daha fazla turist getirebiliriz diye çalışırken böyle bir şeyle karşı karşıya kaldık. HES inşasının başladığı 2015 yılından beri bu sorunla mücadele ediyoruz. Normal şartlarda HES için yol yapımında çıkarılan hafriyatın başka bir bölgeye taşınması gerekirken, hiçbir kurala uymaksızın doğamızı ağır bir biçimde tahrip ederek çalıştılar.

“Bu bölge doğa güzellikleri açısından çok önemli bir bölge. Çok sayıda turist geliyor. Yapılan doğa katliamıyla birlikte deremizin çamur akması turist sayısında da azalmaya neden olacak. Turistler buraya dereye girmek, balık tutmak ve gün boyu bu muhteşem doğanın içerisinde eğlenceli vakit geçirmeye geliyorlar. Dere bu şekilde akarsa kim gelecek? Balıkların yaşam alanlarına da müdahale edilmiş olunuyor. Çamurlu ortamda üreyemeyen balıklar yok olmakla karşı karşıya. Bölgemizde en önemli geçim kaynaklarımızdan birisi de arıcılık. Bu bölgenin balı çok değerlidir. 

HES nedeniyle yapılan yollarla arılarımızın olduğu bölgeye gitmemiz mümkün değil. Yol boyu taş ve toprakla dolu. Bölgenin geçim kaynakları ve ekolojisi yavaş yavaş yok ediliyor. Bölge ekolojisinin tahrip edilmesiyle birlikte yöresel ürünler de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bizim bu noktada talebimiz çalışmaların kontrol edilmesi, gerekli incelemelerin yapılması ve geri dönüşü olmayan tahribatlara girmeden çalışmaların tamamen durdurulmasıdır.”


Paylas

About The Author

Comments are closed.