Saturday 13th April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KARADENİZ MÜZİK VE SANAT FESTİVALİ 12-13 EKİM’DE

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği iki yıllık bir hazırlık sürecinden sonra yeni bir girişimle İstanbul’da Karadeniz Müzik ve Sanat Festivalini başlatıyor. Festival 12-13 Ekim tarihlerinde Kadir Has Ünivesitesinde hayata geçiyor. Festivalin ilk yılında Karadeniz bölgesinden altı ülkenin sanatçılarını ağırlamaya hazırlanan festivalde; uluslararası müzik ve sanat etkinlikleri, kültür konulu paneller yer alacak. Karadeniz Müzik ve Sanat Festivalinde; kültür alanında da söz sahibi olan Türkiye, Makedonya, Gürcistan Yunanistan, Ermenistan ve Ukraynalı sanatçılar biraraya gelecek.

Sanatın kültürlerarası diyaloga katkısıyla Karadeniz, Kafkas ve Balkan halkları arasındaki kültürel iletişimin güçlenmesi ve bölgelerin içinde bulundukları devletlerin de birbirleriyle olan diyaloglarını geliştirmesiyle birlikte varolan değerleri daha iyi anlayarak sorunların çözümüne bu yeni bakış açısını da dahil etmesi ve yine halklar arasında uluslararsı bir bağ oluşturulması bu festivalin asıl amacıdır. Bölge eşsiz tarihi ve doğal değerleriyle olduğu gibi uzun isyanların, toplumsal değişimlerin ve çekişmeli siyasi ilişkilerin merkezi olmasıyla da ayrıca özel bir bölgedir. Önümüzdeki yıllarda festival kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Romanya, Ukrayna, Yunanistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Kosova, Moldovya, Macaristan ve Türkiye gibi Karadeniz bölgesi ülkelerinin yanısıra Kuzey Kafkas halkları sanatçıları da projeye dahil edilmesi düşünülmektedir.

Karadeniz Müzik ve Sanat Festivali, bölge halkları arasındaki gelişen diyaloğun kültür ve sanat alanlarındaki güçlü etkisini vurgulayarak yeni somut açılımlara dikkat çekiyor. Bu ve bunun gibi sayısız yollarla yakın tarihlerde Karadeniz’de kültürel farkındalık yaratılmasına aracılık etmeyi hedefliyor.

Festivalin ilk yılında projeye dahil olan ülkelerin genellikle kadın sanatçılarına yer verilmesine özen gosterilecek. Bölgesel ve kültürel gençleştirmeyi destekleyerek sonraki yıllar boyunca sürdürmeyi hedeflediğimiz festivallerde düzenleyeceğimiz etkinliklerde de kadın sanatçılar ve çesitli sanat dallari ön planda olacak. Önemli desteklerle festivalin ilki 12-13 Ekim 2012’de İstanbul’da Kadir Has Üniversitesinde gerçekleşecek.


Paylas

About The Author

Comments are closed.