Friday 14th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“KAVAK HES” İLE İLGİLİ SON DURUŞMA RİZE’DE YAPILDI..

Arhavi ilçesinde yapımı planlanan Kavak Hes projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının iptali talebi ile açılan davada 18 Eylül tarihinde duruşma yapıldı. Bilindiği gibi Rize İdare Mahkemesi Kavak HES projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının yürütmesini 6 Ağustos 2014 tarihinde verdiği karar ile durdurmuş ve bu karar sonucunda inşaat durmuştu.

Rize İdare Mahkemesinde yapılan duruşmaya Arhavi’den , Konaklı Köyü ile Cumhuriyet Mahallesinden 60 kadar vatandaş izleyici olarak katılarak yörelerinde HES projesini istemediklerini bir kez daha gösterdiler.

Duruşma esnasında vatandaşların  avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu , ” Kavak Hes Projesi için ÇED raporunda hesaplanan can suyu hesaplarının , manipülasyon yapılarak, projenin etkilenmediği bir yerden dere en kesitleri alınarak yapıldığını, bu şekilde can suyunu maksatlı olarak, olması gereken miktardan düşük olarak hesaplandığını “belirtmiştir.

“Bilirkişi raporunda ve mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının da, belirtilen 7 ayrı noktadaki eksikliklerin, bir kısmının daha sonra düzeltilmesi veya tamamlanmasının, verilen ÇED olumlu kararının hukuka aykırı olaması durumunu ortadan kaldırmayacağını ” ifade ederek, Kavak Hes Projesi hakkında verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesi gerektiğini savundu.

İdare adına davaya katılan Artvin İl Çevre Müdürlüğü ÇED şubesi Müdürü Türkan Durgun, verilen ÇED olumlu kararının usulüne uygun olduğunu ve tüm kurumlardan olumlu görüş alındıktan sonra bu kararın verildiğini ileri sürdü.

Müdahil davalı olarak duruşmaya katılan Av. İsmail Coşkun, yürütmeyi durdurma kararında belirtilen 7 ayrı eksikliğin daha sonra giderildiğini iddia etti. İsmail Coşkun can suyu hesaplarına esas alınan en kesitlerin yanlış yerlerden alındığını kabul ederek, can suyu hesaplarının yeni en kesitlere göre yeniden hesaplandığını söyleyerek, ÇED raporunda yapılan hesaplamaların yanlış olduğunu kabul etti.

Duruşmada söz alan müdahil davalı Hasan Sıtkı Özkazanç, Kavak Hes Projesinin birkaç nedenle uygulanması mümkün olmayan bir proje olduğunu söyleyerek nedenleri şöyle sıraladı:

“1. si Kavak Hes Projesinin santral alanı bir kasabanın imarlı alanı içerisindedir.Sağında solunda altı katlı binaların bulunduğu bir alanda Hes inşa edilmesi mümkün değildir. Proje yer seçimi  yanlış bulunmaktadır.

2.si yapılan can suyu hesapları hileli işlemler ile elde edilmiştir.Bu konuda suş duyurusunun yapılmasını istiyoruz.

3.sü santralin çıkaracağı gürültünün yoğun yerleşim alanı içerisinde ne şekilde yayılacağının hesabı ve bilgisi yoktur.

4. olarak inşa edilecek tünelde yapılacak patlamaların ne şekilde etkisi olacağına dair hiçbir hesaplama bulunmamaktadır”

Duruşma sonrasında Rize Adliye Binası önünde toplu fotoğraf çektiren köylüler dağıldılar.

Duruşma sonrasında verilen kararın kısa bir süre içerisinde sonuçlanması beklenmektedir.

hes-1

 


Paylas

About The Author

Comments are closed.