Monday 24th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

KAYIPLARA HENÜZ ULAŞILAMADI.. ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR..

Hopa’da, 24 Ağustos’ta etkili olan sağanak yağışın ardından yaşanan afette kaybolan 3 kişinin bulunması için yürütülen arama çalışmalarına Artvin Valisi Kemal Cirit’in girişimleri sonucu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığına bağlı faaliyet gösteren eğitimli iki köpek de katıldı.

AFAD, JAK ve Sahil Güvenlik ekiplerince sürdürülen çalışmalar için sabah saatlerinde ilçeye getirilen 10 yaşındaki “Ceko” ve 4 yaşındaki “Barby” adlı kadavra köpekleri, Talha Su’nun kaybolduğu evin önünden Sundura Deresi’ne kadar olan yaklaşık 3 kilometrelik alanda arama yaptı.

Hopa’daki sel ve heyelanda kaybolan 3 vatandaşı arama çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Vali Cirit, “Arama çalışmalarında bugün eğitimli köpeklerimizden yararlandık. Ümit ederiz ki buluruz. Bu noktada bir sonuç elde edemezsek kayıplarımızın deniz yoluyla başka ülkelerin karasularına gidebileceğini değerlendiriyoruz. Onun için hem Gürcistan hem de Rusya ile yazışma ve direkt çalışma başlattık” diye konuştu.

Cirit, Hopa’da iki köye elektrik verilemediği, ilçe merkezinde yaklaşık 200 hanede elektrik sorunu yaşandığını ifade ederek, “Söz konusu yerleşim yerlerine elektrik verilmesi konusunda ilgili kurumlar tarafından aralıksız çalışmalar sürdürülüyor. İlçemizde su sorununu çözdük. Birkaç mahallemizde su sorunu var. Onları da çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Su ulaştıramadıkları mahallelere hazır su takviyesi yapıldığını kaydeden Cirit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Arhavi ve Borçka ilçelerimizde şu an itibarıyla bir sorunumuz yok. Başbakanlık Acil Durum Müdürlüğü’nden gönderilen maddi kaynağı vatandaşlarımıza ulaştırma çalışmalarımızın sonuna geldik. Özellikle kaybettiğimiz vatandaşlarımızın yakınlarının acılarını bir nebze olsa da giderebilmek amacıyla ciddi bir miktarda kendilerine katkı sunduk. Ayrıca yaralı ve konutunda eşyası olmayan vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımızı bitirme aşamasına getirdik. Bugünden itibaren söz konusu yardımlar vatandaşlara ulaştırılmaya başlandı.”

Vali Cirit, ne valilik ne de kaymakamlığın yardım toplama kampanyası bulunmadığına da dikkati çekerek, “Özellikle vatandaşlarımızın bu dönemde hassasiyetlerini kullanmak isteyen bazı şahıslar hem Hopa Kaymakamlığı hem de Artvin Valiliğinin kurumsal ve kişisel isimlerini kullanıp çeşitli yerleri arayarak yardım talep ettikleri tarafımıza intikal ettirilmiştir. Bir kez daha söylüyorum, ne Artvin Valiliği ne de Hopa Kaymakamlığının yardım kampanyası yoktur. Bu noktada hem Ticaret ve Sanayi Odası hem Esnaf Odaları hem de Hopa Belediyemizin bazı çalışmaları var. Vatandaşlarımız bizzat o kurumları arayarak yardımlarını iletebilirler” ifadesini kullandı.

Haber: Hayati Akbaş

kayiplar araniyor (2)

kayiplar araniyor (4)


Paylas

About The Author

Comments are closed.