Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“DERSİMİZ LAZCA” NTV PROGRAMINDA

AKADER ilk “Lazca Dil” kursunu vermeye başladı. Gelişmeler ile ilgili NTV “ Artı” programında Banu Güven’in konukları olan Selma Koçiva ile Altan Açıkdilli programda, yaptıkları çalışmalar hakkında geniş bilgiler sundular. Amaçlarının Lazca dilinin öğretilmesi yanında hedef olarak bu dili öğretebilecek eğitmenlerin de yetiştirilmesi olduğunu söyleyen Koçiva, 1984 yılında başlayan, Birol Topaloğlu ve Kazım Koyuncu ile müzik alanında bir çıkışın yakalandığı laz kültüründe amaçlanan hedefin yok olmakta olan bir dilin yaşatılması olduğunu belirterek Unesco’ nun bu konuda verdiği desteğin uygulanması için bir çok şeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Çokdilli ise “ anadilini bilmeyen bir kişi kendini tamamlayamamış bir insandır” diyerek, yapılan çalışmalardan bazı korkuların yaşanmasının çok saçma olduğunu, zaten anadillerini konuşan insanlarla beraber yaşadıklarının ve kendini tanımanın en doğal hak olduğunu ifade etti.

Program yapımcısı Banu Güven ise” büyük keyif ve zevkle dinlediği Lazca şarkıları artık anlamak istemesinin ne zararı oalbilirki, bakın Cem Yılmaz bile Lazca öğrenmeye başlamış” diyerek Akader çalışmalarını desteklediğini belirtti.

 


Paylas

About The Author

Leave A Response