Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LAZCA ESERLER ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARINDA

Lazika Yayın Kollektifi ve Laz Enstitüsü, 2-10 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan uluslar arası kitap fuarına katılıyor. Kurulduğu ilk yıldan itibaren kısa sürede yirminin üzerinde yayına imza atan LKY, Lazca için çalışmaya devam edip Lazları gururlandırıyor. Masaldan romana, şiirden araştırma kitaplarına çok farklı alanlarda Laz Edebiyatı oluşturma gayreti içerisindeki LKY, bu fuarda da birbirinden iddialı kitaplarla karşınıza çıkacak. LKY bu fuarda da göz dolduracağa benziyor. Kaçırılmaması gereken bir fırsat. Ayrıca Laz Enstitüsü’nün katılacağı ilk büyük etniklik olması nedeniyle bu fuar Lazlar için ayrı bir önem arz ediyor.

kitapfuarı-2

LKY’nin bu fuarda ilk defa okura ulaştıracağı kitaplar:

TÜRKÇE/LAZCA CEP SÖZLÜĞÜ”-İsmail BUCAKLİŞİ

KARDEŞ DİLLER SÖZLÜĞÜ”-Murat Murğulişi

UCOXE”-Osman Şafak BUYUKLİŞİ

LAZCA DESTANLAR”-İsmail Bucaklişi

LAZURİ NENAŞİ GEÇHKHAPULİ DERSEPE”-Ali İhsan AKSAMAZ

LKY’nin daha önceki yıllarda çıkartmış olduğu ve bu fuarda ulaşabileceğiniz yayınlar ve fiyat listesi:

Kitabın adı     : “LAZCA DEYİMLER ve ATASÖZLERİ”

Yazarı            : Nurdoğan ABAŞİŞİ

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Sözlük/Lazca

Sayfa/Boyut    : 120/13.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Rize’nin Vitze ilçesinden olan yazarın uzun yıllar sonunda hazırlamış olduğu bu sözlükte, büyüklerimizin sürekli kullandıkları fakat gençlerin artık unutmaya başladıkları Lazca deyimleri bulabilirsiniz.

 

Kitabın adı     : “KANÇOBA PHARAMİTEPE”

Yazarı            : Nurdoğan ABAŞİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Derleme/Lazca

Sayfa/Boyut    : 180/12.5×19.5

Fiyatı              : 12,5 tl

İçerik/Konu    : Lazlar arasında gerçekten yaşanmış komik olayları fıkra tadında okuyabileceğiniz bu kitap sizleri oldukça güldürecektir. Yazarın titizlikle üzerinde çalıştığı kitap, bu alanda basılan ilk yayındır. Dilden dile anlatıla gelen bu yaşanmış öyküleri okurken, oldukça eğleneceksiniz.

Kitabın adı     : “LAZCA ŞİİRLER”

Yazarı            : Nurdoğan ABAŞİŞİ

Basım yılı       : 2012

Türü/ Dili        : Şiir/Lazca

Sayfa/Boyut    : 130/13.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Aynı zamanda bestekar ve müzisyen olan yazarın, şiirlerinden oluşan bu kitapta bambaşka bir dünyanın kapılarının size açıldığını göreceksiniz. Basit anlatım tarzı ve söylemek istenilenin gizlenmeden anlatılması, sizi etkileyecektir. Lazca’nın anlatım gücünün oldukça iyi kullanıldığı kitapta, şairin bazı çevirilerini de bulabilirsiniz.

 kitapfuarı-6

 

Kitabın adı     : “UCOXE”

Yazarı            : Osman Şafak BUYUKLİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Deneme/Lazca

Sayfa/Boyut    : 190/12.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Yazarın, Laz kültürü üzerine düşüncelerini, gözlemlerini, Laz aydınları arasındaki rekabet ve ilişkileri, Laz kültür hareketinin gelişim sürecini kaleme aldığı kitapta, yazarın öykü ve şiir çalışmalarını da bulabileceksiniz.

 

Kitabın adı     : “Sİ GİÇKİN”

Yazarı            : Osman Şafak BUYUKLİŞİ

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Deneme/Lazca

Sayfa/Boyut    : 320/13.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Yazarın yirmi yıla aşkın bir sürede çeşitli dergi ve internet sitelerinde yayınlanmış makalelerinin toplu olarak bulabileceğiniz kitap, Lazca yazılmış ilk deneme kitabı olma özelliğini de taşıyor. Yazar, gözleme dayalı yazılarında Laz kültürünün dünü, bugünü ve yarınını anlatıyor.

 

 

Kitabın adı     : “DAÇXURİ”

Yazarı            : Murat MURĞULİŞİ

Basım yılı       : 2011

Türü/Dili         : Roman/ Lazca

Sayfa/Boyut    : 156/13.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/konu    : Mustafa sekiz yaşında bir çocuktur. Arthaşeni’deki köylerinde trafik kazası geçirirler. Mustafa o kazadan sağ çıkar fakat ailesini kaybetmiştir. Olaydan sonra amcası ve yengesi onu yanlarına alırlar. Mustafa’nın ruh dünyası o kazayla birlikte büsbütün değişir. Hiç konuşmaz ve iki farklı kişiliğe bürünür. Kazanın sorumlusu olarak amcası ve yengesini görüyordur. Çünkü kazadan hemen önce babası ile amcası kavga etmişlerdir. Mustafa, kazaya bunun sebep olduğuna inanır. Ve kaybettiği ailesinin intikamını almak için planlar yapar. Aklında dönüp duran tek şey ise, alevleri göğe yükselen bir yangındır. Lazcada “ateş” anlamına gelen “Daçxuri”, yayınlanmış ilk Lazca romandır. Basit anlatımı ve sade dili, Lazcanın edebi bir dil olma yolunda önemli mesafe almasını sağlamıştır.

Kitabın adı     : “DİDAMANGİSA”

Yazarı            : Murat MURĞULİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Roman/ Lazca

Sayfa/Boyut    : 230/12.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/konu    : Barva, İstanbul’da yaşamakta olan bir yazardır. Bir gün, gazeteci olan arkadaşı kendisine bir haber metni yollar. Rize’nin Arthaşeni ilçesindeki bir köyde işe başlayan, fakat iki yıldır kendisinden haber alınamayan Medea adlı pratisyen hekimin kayboluşu yazılıdır. Barva konuyu ilginç bulur. Biraz araştırma yaptığında ise, o köyde esrarengiz bir şekilde kaybolan çocukların da olduğunu öğrenir. Barva, Medea’nın kayboluşuna aslında neyin sebep olduğunu merak eder. Çünkü genç pratisyenin geride bırakmış olduğu günlüğünün sonunda “biliyorum, onlar peşimi bırakmayacak” yazılıdır.  Barva, belki bir roman konusu bulabilme ümidiyle pratisyen hekimin kaybolduğu ilçeye doğru yolculuğa çıkar. “Didamangisa”, Barva’nın bu yolculukta başına gelenleri içeren, kendi yazılarının bulunduğu bir günlüktür. Günlük-roman tarzında yazılmış bu roman sizi Didamangisa’ların dünyasına götürecektir. Didamangisa, Laz kültüründe çocukların bahçelerden salatalık koparmamaları için onları korkuttukları bir figürdür. Eğer çocuklar söz dinlemezler ise, Didamangisa’lar onları yakalayıp kaçırmaktadırlar. Roman, bu figürün üzerinde yoğunlaşmıştır. Barva, bakalım Medea’nın kaybolma nedenini bulabilecek midir? Belki de Medea kaybolmamıştır!

 

Kitabın adı     : “LAZİKA”

Yazarı            : Murat MURĞULİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Roman/Türkçe

Sayfa/Boyut    : 528/12.5×19.5

Fiyatı              : 22,5 tl

İçerik/Konu    : 550’li yılların henüz başı… Dönemin iki büyük aktörü Bizans ve Pers İmparatorlukları, Güney Kafkasya’ya hâkim olabilmek ve Karadeniz’deki ticarete yön verebilmek için, güç gösterilerinde bulunuyorlar. Perslerin, yaklaşmakta olduğu ve Lazikalı isyancılarla işbirliği yaptığı, Lazika’nın her köşesinde konuşuluyor. Bu iki büyük İmparatorluğun arasında siyasi ve coğrafi anlamda sıkışan, bağımsızlığını yüzlerce yıldan bu yana koruyabilmiş Lazika Krallığı’nı sıkıntılı günler bekliyor. Kral Gubaz, yaklaşmakta olan savaşın farkında. Ülkesini, bu güç hesaplaşmasından en az zararla çıkartabilmenin yollarını arıyor. Bunu yaparken, çok ince bir siyaset izliyor. Özgürlükleri uğruna ordudan ayrılan Lazikalı isyancılar, Pers birliklerine yardım ediyor; onların, Bizans’ın kontrolündeki kaleleri ele geçirmelerine katkı sağlıyorlar. Onlar, Arkeapolis sokaklarında “Lazikalı Özgürlük Savaşçıları” adıyla biliniyorlar. Ve Pers Şah’ının, Lazikalıların özgürlük mücadelelerine saygı duyduğuna inanıyorlar. Tüm bunların ortasında ise; Bizans’ın bölgedeki hâkimiyetini ve ülkesinin bu büyük imparatorluğa koşulsuz boyun eğişini kabullenemeyen Lazika ordusunun eski subayı, Lazikalı İsyancıların lideri Opsit, ülkesinin özgürlüğünü arzu ediyor. Tskari, Kral Gubaz’ın kardeşinin kızı… Yanlış zamanda, yanlış yerde isyancı bir askere âşık oluyor. “Lazika” Opsit ve Tskari’nin birbirlerine duydukları güçlü sevgilerinin romanıdır. Onlar, Kralları Gubaz’ı vaktinde uyarıp, bölgedeki Bizanslı generallerin ihanetinden kurtarabilecekler mi? “LAZİKA”, Laz tarihinin bir bölümünü anlatan bir romandır.

 

 

Kitabın adı     : “ÇHİNQA do MONİ BOZO

Yazarı            : Murat MURĞULİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Masal/Lazca

Sayfa/Boyut    : 106/12.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Kitap, 16 masaldan oluşuyor. Masallar çocukların rahatlıkla anlayabileceği, dersler çıkartabileceği bir teknikle yazılmıştır. Lazcanın, sözlü gelenek içerisinde varlığını günümüze kadar korumuş “masal anlatma” üslubu kullanılarak oluşturulan bir çalışmadır. Yazar yazdığı bu masallarla, doğanın tahrip oluşu, hayvanların yaşam alanlarının daralması, ağaç sevgisi gibi önemli konular hakkında çocuklara akılda kalıcı öğütler vermeyi amaçlıyor. Ayrıca bu kitapta kullanılan edebi üslup ile, bilinen Lazca masal sistemin farklı bir boyuta taşınıyor.

 

Kitabın adı     : “KARDEŞ DİLLER SÖZLÜĞÜ”

Hazırlayan     : Murat MURĞULİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Sözlük/Türkçe

Sayfa/Boyut    : 200/13.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Bu sözlük çalışması, Anadolu’da kaybolmakta olan dillere dikkati çekmek için hazırlanmıştır. 600 temel kelimenin ele alındığı bu kitapta sırası ile Türkçe, Süryanice, Lazca, Zazaca, Karadeniz Rumcası, Kurmanci, Gürcüce, Pomakça, Çerkezce ve Hemşinceyi yan yana göreceksiniz. Ferit Altınsu, Hikmet Akçiçek, İsmail Bucaklişi gibi değerli araştırmacıların da yazılarını bulabileceğiniz bu sözlük, kardeşlik vurgusu ile yayına hazırlanmıştır.

 

Kitabın adı     : “LAZ KÜLTÜRÜ ÜZERİNE NOTLAR”

Yazarı            : İsmail BUCAKLİŞİ, Osman Şafak BUYUKLİŞİ, Esat SARI, Filiz HOCALIOĞLU, Hasan UZUNHASANOĞLU, İrfan ALEKSİVA…

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Deneme/ Türkçe-Lazca

Sayfa/Boyut    : 270/13.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Laz kültürü ve Lazca için çeşitli alanlarda çalışmalarda bulunan birçok aydının çeşitli zamanlarda yayınlanmış yazılarının toplandığı bu yayında, Lazlar hakkında bir çok şey öğrenebileceksiniz.

 

Kitabın adı     : “LAZ KÜLTÜR TARİHİ”

Yazarı            : Nizamettin ALKUMRU

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Araştırma/Türkçe

Sayfa/Boyut    : 275/13.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Lazların Kolhis döneminden günümüze saklı tarihinin incelendiği, önemli bir eserdir. Köklerini merak eden, tarihlerine ilgi duyan Lazların kütüphanelerinde bulunmasını gereken bir kitap… Lazlarla ilgili, Laz destanlarından, düğün geleneğine; atmacacılıktan, atasözlerine birçok şeyi bulabileceğiniz kitapta ayrıca yazar, anılarından bir seçme de sunuyor okura. Türkçeyi ilkokul sıralarında öğrenen bir Lazın çektiği sıkıntılar sizi düşünmeye sevk edecektir.

 

Kitabın adı     : “TANURA”

Basım yılı       : 2011-…

Türü/ Dili        : Dergi/Türkçe-Lazca

Sayfa              : 68

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Tanura, yayın hayatı hâlen devam eden tek Laz kültür dergisidir. Altı ayda bir çıkartılması düşünülen derginin ilk üç sayısı 2011-2012 döneminde yayınlanmıştır. Araştırma yazılarından, çocuk masallarına, şiirden röportajlara çok farklı alanlarda yazıları bulabileceğiniz bu dergi, şimdiye kadar basılan Laz kültür dergilerinin içerisinde çok ayrı bir yer tutmakta. 

 

Kitabın adı     : “TÜRKÇE/LAZCA CEP SÖZLÜĞÜ”

Yazarı            : İsmail BUCAKLİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü               : Sözlük 

Sayfa/Boyut    : 250/12.5×19.5

Fiyatı              : 7,5 tl

İçerik/Konu    : Türkçe-Lazca ilk sözlüğü hazırlayan İsmail Bucaklişi’nin uzunca bir süredir hazırlamakta olduğu bu sözlükte en sık kullanılan kelimeleri farklı diyalektlerdeki karşılıkları ile birlikte bulabileceksiniz. Ayrıca kelimelerin bir cümle ile de kullanılması, Lazca öğrenmek isteyenler için faydalı olacaktır.

kitapfuarı-4 

Kitabın adı     : “ÇHİTHA MAPASKİRİ”

Yazarı            : Antoine de SAİNT-EXUPÉRY

Çeviren           : Sinan ALBAYRAKOĞLU

Basım yılı       : 2012

Türü/ Dili        : Çoçuk Öyküsü/Lazca

Sayfa/Boyut    : 12.5×19.5

Fiyatı              : 25,0 tl

İçerik/Konu    : Küçük Prens‘te bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitapta Küçük Prens’in ağzından Saint-Exupéry, insanların hatalarını ve aptallıklarını, büyüdükleri zaman unuttukları basit çocuk bakışını vurgular. “Çhitha Mapaskiri” bugüne kadar ki Lazcaya çevrilmiş en ciddi eserdir.

 

 

Kitabın adı     : “ÇONA”

Yazarı            : Rıdvan Özkurt

Basım yılı       : 2012

Türü/Dili         : Şiir/Lazca

Sayfa/Boyut    : 13.5×19.5

Fiyatı              : 15,0 tl

İçerik/Konu    : Çamlıhemşin’in Ğvandi Köyünden olan şair,  şiirleri ile bizleri doğup büyüdüğümüz topraklara götürüyor. Köy özlemi, aşk, doğa konularını işlediği şiirlerindeki basit üslubu ve rahat anlaşılabilirliği, okuyucuyu sıkmadan düşünmeye sevk ediyor. “ÇONA” Lazcada “ışık” anlamına geliyor.

 

Kitabın adı     : “OXOŞKVA”

Yazarı            : Özer ERTAŞ SAYİDİŞİ

Basım yılı       : 2013

Türü/Dili         : Şiir/Lazca

Sayfa/Boyut    : 12.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Rize’nin Vitze ilçesinden olan şair, şiirleriyle bir insanın doğaya ve aşka nasıl sahiplenmesi gerektiğini vurgularken politik bir duruş sergiliyor. “OXOŞKVA” Lazcada “özgürlük” anlamına geliyor. Şair, şiirlerinde Lazcanın giderek kayboluyor oluşunu da inceliyor ve dizelerin arasında gizlediği sözleri ile bizleri uyarıyor.

 

Kitabın adı     : “LAZURİ NENAŞİ GEÇHKHAPULİ DERSEPE”

Yazarı            : Ali İhsan AKSAMAZ

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Ders Notları/Lazca

Sayfa/Boyut    : 100/13.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Yazarın, İstanbul’da vermiş olduğu Lazca derslerinde öğrencilere hazırlamış olduğu ders notlarını içeriyor. Lazca öğrenmeye başlayacak olanların edinmeleri gereken bir kitap.

 

Kitabın adı     : “EN DİDİ MTUGİ”

Yazarı            : Anonim

Basım yılı       : 2011

Türü/Dili         : Masal/Lazca

Sayfa/Boyut    : 20/13.5×19.5

Fiyatı              : 7,5 tl

İçerik/Konu    : Bir farenin kendisine eş bulma çabasının anlatıldığı bu resimli masal, çocuklarınızın oldukça hoşuna gidecektir.

Kitabın adı     : “MAMULİ do MKYAPU”

Yazarı            : Anonim

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Masal/ Lazca

Sayfa/Boyut    : 23/13.5×19.5

Fiyatı              : 7,5 tl

İçerik/Konu    : Hayvanların bir araya gelerek yaptıkları kısa yolculuğun anlatıldığı resimli masal, basit cümlelerin kullanılması ve anlaşılırlığı yönünden, çocuklara okunması gereken bir çalışmadır.

 

Kitabın adı     : “LAZCA DESTANLAR”

Hazırlayan     : İsmail Bucaklişi

Basım yılı       : 2013

Türü/ Dili        : Şiir/Lazca

Sayfa/Boyut    : 120/12.5×19.5

Fiyatı              : 12,5

İçerik/Konu    : Araştırmacı yazar İsmail Bucaklişi’nin uzun yıllardır özenle hazırladığı bu kitapta günümüzde düğünlerde, horonlarda hâlen söylenilen destanlarının büyük bir çoğunluğunu bulabileceksiniz. Destanları okurken, kimliğinizin farkına varacak ve anadilinizin kayboluyor olmasından dolayı üzüleceksiniz.

 

Kitabın adı     : “ŞİRİMİ”

Hazırlayan     : Hasan UZUNHASANOĞLU

Basım yılı       : 2011

Türü/ Dili        : Sözlük/Türkçe-Lazca

Sayfa/Boyut    : 120/12.5×19.5

Fiyatı              : 10,0 tl

İçerik/Konu    : Daha önce Lazca sözlük çalışması da bulunan yazarın, LKY okurları için hazırlamış olduğu bu sözlükte temel kelimeler esas alınarak hazırlanmıştır.

Kitabın adı : “LAZURİ ALBONİ”

Yazarı : İsmail BUCAKLİŞİ

Basım yılı : 2011

Türü/ Dili : Dil Öğrenme Kitabı/Lazca

Sayfa/Boyut : 100/13.5×19.5

Fiyatı : 10,0 tl

İçerik/Konu : Eğitimci yazarın, Laz alfabesini çocukların anlayabileceği bir dille açıkladığı, örneklendirdiği kitapta; kısa sözlük, kısa hikayeler ve örnek cümleler bulabilirsiniz.

kitapfuarı-7


Paylas

About The Author

Comments are closed.