Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

LAZCA İÇİN TALEP VAR, HAZIRLIK YOK

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, seçmeli ders paketine ilişkin Haziran ayında Kürtçe ve Çerkezce dillerinin yanı sıra Lazcanın da “Yaşayan Diler ve Lehçeler” başlığı altında orta­ okullar da seçmeli ders olarak okutulacağını açıklamıştı.  Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, “yeterli talebin yokluğu” gerekçesiyle seçmeli Lazca dersine yönelik öğretim programını hazırlamadı.

Laz Kültür Derneği Başkanı Mehmedali Barış Beşli, BirGün’e yap­tığı açıklamada “Mili Eğitim Bakanlığı’nın Lazca dersinin okutulacağını söy­lemesi bizim için kazanılmış bir haktır. Ancak bu alanda bir hazırlık olmadığını görüyoruz” diye ko­nuştu. Eğitim-Sen’den edindiğimiz bilgiye göre seçmeli dil dersinin açılabilmesi için gereken 10 öğrenci sayısına çeşitli okullarda ulaşılmasına rağmen bakanlığın hazırlığı olmadığı için Lazca dersi açılamıyor.

Bakanın Lazcanın okutulacağını söylemesi bizim İçin kazanılmış bir haktır. Bunu en yetkili ağız telaffuz et­miştir. Lazcaya yönelik talebin olduğunu görmek gerekiyor. Özellikle Rize Fındıklı’da, Artvin Arhavi’de, İzmit’te mü­racaatlar söz konusu. Ancak bir hazırlık ol­madığını görüyoruz. Biz üzerimize düşen çalışmaları yapacağız ve bakanlıktan dersin okutulması için gerekli hazırlıkların yapılmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

BAŞVURULAR HAVADA KALDI’

Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı Hüseyin Şahin ise Rize’nin Fındıklı ilçesinde çeşitli okullarda seçme­li dil dersinin açılabilmesi için gereken 10 öğrenci sayısına ulaşıldığını, ancak bakanlığın hazırlığı ol­madığı için dersin açılamadığını belirtti. Şahin, “Derse yönelik çok müracaat olmasa da ye­terli talep var. Fındıklı’da birkaç okulda on kişiyi bulan dilekçeler verildi, örneğin Muammer Çiçekoğlu İlköğretim Okulu’nda talepler on kişiyi bul­du. Müracaatlar on kişiyi bulduğu zaman normal­de dersin açılması lazım. Ancak gerekli düzenleme olmadığı için başvurular havada kaldı. Okul idare­leri Lazca ders seçeneği olmadığı için talepleri cid­diye almadı” diye belirtti.

Haber: BirGün


Paylas

About The Author

Comments are closed.