Tuesday 25th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

“MAVİ KART PROJESİ BİZE AİTTİR” FİKRET KADIOĞLU , IFAB ‘I MAHKEMEYE VERİYOR..

Rekare 09 Şubat 2024 Haberler “MAVİ KART PROJESİ BİZE AİTTİR” FİKRET KADIOĞLU , IFAB ‘I MAHKEMEYE VERİYOR.. için yorumlar kapalı

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) futbolda sarı ve kırmızı kartın yanına mavi kart eklemeye hazırlanıyor. Futbolda sarı- kırmızı kart ilk olarak 1970 Dünya Kupası’nda uygulanmaya başlamıştı. Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartını da 1974 Dünya Kupası’nda Türk hakemi Doğan Babacan göstermişti. Günümüze kadar herhangi bir değişikliğe uğramadan gelen sarı-kırmızı kart uygulamasına bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. IFAB tarafından bu yaz mavi kart uygulamasının denemelerinin yapılabileceği ifade edildi.

Ancak bu uygulamaya Türkiye’den itiraz geldi. Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşayan emekli beden eğitimi öğretmeni ve teknik direktör Fikret Kadıoğlu, ‘mavi kart’ projesinin kendilerine ait olduğunu, hak gaspı nedeniyle IFAB’ı mahkemeye vereceğini söyledi.

Gazete Pencere’ye konuşan Kadıoğlu şunları söyledi:

“Mavi kart projesi bizim tarafımızdan yaratılan bir kavramdır. Amacı da özellikle alt yapılardaki çocukları Fair Play’e, dürüst oyuna teşvik etmektir. 2008’de biz bu projeyi Prof. Dr. Turgay Biçer iler geliştirdik ve Fair Play’lik hareketlerin mavi kartla ödüllendirilmesini içeren projeyi UEFA’ya sunduk. Arhavi’de düzenlenmeye başlayan Grassroots Futbol Şenlikleri’nde mavi kart uygulamasını hayata da geçirdik. UEFA mavi kart uygulamasını da içeren bu etkinlikler nedeniyle bizi ödüllendirdi. UEFA’dan ödül alan tek Türk antrenörü benim. Grassroots Şenlikleri’ni Arhavi gibi küçük bir ilçede, kısıtlı imkanlarla da olsa sürdürmeye devam ettik. Cumhuriyetimin 100. Yılı’nda da 12.’sini yüksek bir katılımla gerçekleştirdik. Grassroots Şenliğimiz ulusal basında da geniş şekilde yer aldı.

2008’de başlayan mavi kart uygulaması Lig TV’de belgesel olarak yayınlandı. Akademik bir çalışmada yüksek lisans tezi olarak işlendi. Bu proje ve ben, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Flay Play Komisyonu tarafından ödüle layık görüldü. Biz bu projeyi Arhavi’de sürdürüyoruz, hatta komşu ilçe Fındıklı’ya da taşıdık, geliştirdik, yaygınlaştırdık. Şimdi futbol kurallarını belirleyen IFAB, bizim mavi kart uygulamasını alıp değiştirmiş. Bunu kabul edemeyiz. Bu proje Türk projesidir. İsraililerin ve İtalyanların yeşil kart projesini mavi karta dönüştürmek istiyorlar. Bunun sebebi UEFA, TMOK’un görüp ödüllendirdiği, tez konusu olan mavi kart projesinin Türkiye Futbol Federasyonu tarafından görülmemesi, farkedilmemesi. TFF’nin ilgisizliği bizi sahipsiz bırakıyor. Ama ben mücadelemi sürdüreceğim. Mavi kart projesi bizimdir, bu şekilde değiştirilemez. Küçük bir ilçede, kısıtlı imkanlarla ne yapabilirim bilmiyorum ama IFAB’ı mahkemeye vereceğim, projemizi değiştirmelerine müsaade etmeyeceğim.”

Haber: Ersan Kınık Gazete Pencere

‘Mavi kart’ projesi Türk projesi çıktı! Fikret Kadıoğlu, IFAB’ı mahkemeye veriyor


Paylas

About The Author

Comments are closed.