Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

MENÇUNA DÜNYA TELEVİZYONLARINDA

  

   Her yıl düzenlenen ve artık gelenekselleşen Mençuna Şelalesi Etkinliğinde İran, Mısır, Azerbaycan, Sırbistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Makedonya dan gelen 40 kişilik belgesel ekibi kısa film ve belgeseller çekecekler. İran, Mısır, Azerbaycan, Sırbistan, Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya’dan gelen ekipler 19 Mayısta başlayan Belgesel Kampına katılarak 1 haftalık periyod içerisinde; senaryolarını oluşturacak, projelerini geliştirecek, keşif gezileri yapacak ve çekim hazırlıklarını tamamlayacaklar.

     Ve 4.Mençuna Şelalesi Etkinliğinde belgesellerinin/kısa filmlerinin çekimlerini yapacaklar. Bu belgeseller ve kısa filmler 1.Uluslararası Arhavi Film Festivalinde görücüye çıkacak ve Arhavi’nin dünyaya açılan bir başka kültür penceresi olacak. Zira bu filmler aynı zamanda İran’ın en eski film festivali 40.Roshd Film Festivali, yine Tahran’da düzenlenen 9.Gençlik Filmleri Festivali ve Tifliste düzenlenen Grigol Robakidze Universitesi Film Festivali’ne ön elemesiz kabul edilecekler.

 

     Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu “Kültürel ve turistik değerlerimizi uluslararası platformlara taşımak için bu yıl ilk kez Mençuna yürüyüşü ile eş zamanlı bir belgesel çalıştayı düzenliyoruz. Bu çalıştay için yurtiçi ve yurt dışından gelen belgeselcilerin her biri içinde Mençuna Şelalesinin ve Mençuna yürüyüşünün de yer aldığı belgeseller çekecekler. Sanata, kültüre, 38. festivalimize adım adım yaklaşırken yeni organizasyonlara, kaynakları belediye bütçesinden çıkmayan yeni projelere hep birlikte imza atıp Arhavi’nin marka değerine değer katacağız.     Kültürümüzden gelen değerlerimize ve turizm potansiyelimize sahip çıkmanın bizi biz yapan her şeye katkı sunacağı düşüncesi ve bilinci ile tüm Arhavilileri bu belgesellerin bir parçası olmaya ve 23 Mayıstaki artık gelenekselleşen Mençuna Şelaleşi yürüyüşüne halkımızın da katılmasını bekliyoruz” dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylas

About The Author

Leave A Response