Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” MNG ELİNİ SUYUMUZDAN ÇEK “

Dünyada eşi benzeri olmayan ve ilk defa şehrin göbeğine kurulması düşünülen ve bundan dolayı çılgın HES projesi olarak adlandırılan Kavak HES projesine  Arhavi halkı isyan ediyor.. Söz konusu projenin davalık olması ve son olarak bilirkişi keşfinin yapıldığı süreçte mahkeme sonucu bile beklenmiyor.. Dere yatağını düzeltiyoruz yalanı ile apar topar yangından mal kaçırır gibi taşeron firmalar aracılığı ile çalışmalara gece gündüz devam ediliyor.

Bu arada ilgili şirket bazı şahsa ait arazilerin satın alınmasında engellerle karşılaşınca  bakanlar kurulundan (EPDK başvurusu çerçevesinde) Kavak HES için kamulaştırma kararı alındı.

Hükümetin ancak olağanüstü hallerde yapabileceği böyle bir kamulaştırmayı 12 megawatlık bir HES projesi için ilgili şirkete yaptığı bir kıyak gibi gören köylüler “kamulaştırmayı da dava sürecine sokacağız, biz deremizi ölürüz de vermeyeceğiz” diyerek bu sefer hesin regülatör kurulması düşünülen alandaki çalışmayı bastılar..

Eylem sırasında taşeron şirket sahibi Şevket Erkan ile gençler arasında küfürleşmeye varan gerilimler yaşandı. Daha sonra bir basın açıklaması yapan köylüler aynı basın açıklamasını şantiye önünde de yaparak eylemlerine son verdiler.

İlgili şirketin ( MNG nin ) burada HES yapmasını AKP’li İlçe Belediyesi destek veriyor. Arhavi Belediyesi daha öncede basına yansıdığı gibi Cumhuriyet Mahallesinin tam ortasına santral binası kurulması için imar değişikliğine gitmişti.

Kısacası Arhavi derelerini yok etmek için başta Arhavili işadamı ve onun Arhavi’deki taşeronları adeta yarışıyorlar..Halk ise kararlı; “ Ölmek var, dönmek yok” “Göreceksiniz.. Şuan deremize zarar veriyorlar ama HES kurmaya asla güçleri yetmeyecek”

IMG_9812-a

IMG_9803-a

IMG_9787-a

IMG_9785-2-a

IMG_9784-1-a

IMG_9778-a

IMG_9771-a

IMG_9763-a

IMG_9756-a

IMG_9751-a

IMG_9730-a

IMG_9826-a

IMG_9747-0-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.