Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

” MNG NOSİŞE MOXTİ” (mng aklını başına topla)

Arhavi  Belediyesinin imar değişikliğiyle önünü açtığı, ancak Rize İdare Mahkemesi’nin, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesini durdurduğu Cumhuriyet Mahallesindeki Kavak HES projesi için can suyu miktarını sadece yüzde 2 artıran firmaya ikinci kez ‘ÇED olumlu’ raporu verilmesine tepkiler sürüyor.

MNG şirketine ait olan HES inşaatı  çalışmalarının oldu bittiye getirilmesi, çevrede yaşayan insanların rahatsız olmasına rağmen gecede çalışmaya valilikce izin verilmesi seçim öncesi böyle bir eylem için bardağı taşıran son damla oldu.

Arhavi Doğa Koruma Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık bin kişi mahkeme kararını ve HES projesini protesto etti.

“MNG şaşırma, atmacayı kızdırma” pankartı açan kitle sık sık “Direne direne kazanacağız”, “MNG elini suyumuzdan çek” sloganları attı, çevredeki yurttaşlar ise alkışlarla eyleme destek verdi.

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi 8 kadının (atmacaların) ayrı ayrı bölümlerini okuduğu açıklamada, dereler özgür akıncaya kadar nöbette, direnişte ve dere başlarında olacakları mesajı verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Arhavi halkı verdiği mücadeleyle iki yıl önce bu projeleri durdurdu bugün yine başımıza bela olan Arhavi’nin doğasını talan eden Kavak Hes projesine karşı direneceğiz ve Hes belasını Hesçileri kentimizden kovacağız”

Yürüyüşe Hopa ve Fındıklıdan gelen STK örgütlerinden de katılanlar oldu. CHP İstanbul milletvekili ve aynı zamanda iyi bir çevre aktivisti olan Melda Onur ise sırf Arhavi’li atmacaların yanında olmak için geldi ve en başta diğer atmacalarla birlikte yürüdü…

Arhavi Doğa Koruma Platformu misafiri olarak Ankara’dan gelen ve yürüşe katılan TMMOB Şehir plancıları odası yönetimi ise saat 14.30 da Özay Otel salonunda, şehir planlaması, enerji politikaları, hesler, peyzaj ve çevre hukuğu konulu bir panel düzenlediler. Paneli, kendisi de  Arhavi’li olan Şehir Plancısı Filiz Hekimoğlu yönetti.


IMG_2750-a

IMG_2784-a

Adsız1-a

Adsız2-a

Adsız3-a

Adsız4-a

Adsız5-a

Adsız6-a

IMG_2896-a

IMG_2726-a

IMG_2752-a


Paylas

About The Author

Comments are closed.