Wednesday 19th June 2024,
Arhavi – Arhavizyon

NOSİ ,KOÇİ DO GEÇAYEYİ

Selam Karadenizin hırçın dalgalarıyla  yoğrulmuş  Arhavi’nin güzel insanları  ,bir tikina dolusu özel selam da   kavak köyünde yaşayan değerli Lazlara ..biliyorsunuz kavak köyü Arhavi’nin eski başkenti sayılır.Kavak köyü denilince aklıma ilk gelen köyleri birbirine bağlayan o eski beton köprü.Çocukluk yıllarımda  köprüsünden geçerken boğaz  köprüsünden geçmiş gibi heyecanlanırdım.Festival için Arhavi ye gidişimde  kutsal toprakları ziyaret amacıyla kardeşimle beraber   eski Çarmat kavak yolunu nostalji amaçlı tercih ettik ,iyide yapmışız.

Anılar gözümüzde canlandı.Eskiden çoluk çocuk doluşurduk  kamyonetlere hafta sonları bu eski yoldan dangala dungala köyümüze çıkardık o bozuk asfaltlı ,keskin virajlı yolları beklide yüzlerce kez yürümüşümdür..Hatırlar mısınız eskiden kavak dolmuşları vardı eski belediyenin arkasından kalkar köprüye kadar bizi taşırdı,çoğu  Anadol  ve murat 124  sahibi  bu dolmuşçular 4 kişi yerine genelde 5 -6 kişi taşırdı..Kavakta bakkallar vardı, dünyanın ilk ve tek dere suyu karışımlı benzinini burada satılırdı.. bakır kaplarımızı kalaylattığımız bir amca vardı umarım yaşıyordur, çok ama  önceleri dedemin  tavla oynadığı gençlerin buluştuğu bu güzel köyün başı şimdi dertte..ve bundan sonrada dertten kurtulmayacak..NEDEN Mİ? Gelişen yapılaşma ve yeni iş sahalarına alan yaratmak maksatlı en uygun alan kavak yolu üzeri ve köyü zaten ince  ince yol üzerine yapılaşmalara vs başlamış yakında Kavak’la birleşir…BİZDE ‘’NA İVU DUVİ ‘’DER İŞİN İŞİNDER ÇIKARIZ.

Fabrika, kömür ,mıcır vs. hepsi bu tabii ve güzel köyü ve köyleri zamanla yok edecek yerine betonlar ve terk edilmiş artıkları gözümüzü yoracak..Arhavi tabiat katliamına  güneşli köyünde başlayan taş ocağı ile siftah yaptı ardından yine  kavağa yakın yerdeki mıcır  ve beton tesisiyle  katliama eyvallah dedi.Belki de benim bilmediğim daha ufak tefek bir çok gelişme vardır. Şimdi sıra kömür tesisine gelmiş  ,hayırlı olsun kavak halkına..kavakta yaşamıyorum ama haberi internetten okuyunca gözlerim doldu eyvah eyvah dedim gitti bizim kavak..bu derenin ne günahı vardı .kimden beddua yedi..

Şimdi gelelim asıl meseleye  BİR MENÇUNA HİKAYESİ ALMIŞ MEMLEKETİ   İYİ GÜZELDE BE ALLAHIN LAZLARI Mençuna ya giderken sizi rahatsız eden bir şey yok mu? O taş ocağının ordan geçerken bu ne kardeşim demiyormusunuz?Eğer demiyorsanız yazık hepinize. Bu  güzelim doğa içerisinde bu iş olur mu ,bur da bu taş ocağı işletilir mi ? sorusu aklınızı yormuyorsa  siz cacık olmuşsunuz demektir.Mençuna ile ilgili bu kadar yazı okudum biride yahu kardeşim bu nedir diye yazmadı beklide yazamadı..BİR KARE RESİM BİLE ÇEKİP BU ÇİRKİN MANZARAYI GÖRÜNTÜLEMEDİ..YANİ KLASİK ARHAVİLİ MANTIĞI GÖKTEKİ ATMACAYA BAKARKEN YERDEKİ ALTINI GÖREMEME OLAYI..

Kavakta ve benzeri yerlerde ÇED raporuna gerek yok diye imza atan kimdir hangi kurumun temsilcisidir merak ediyorum ,, TABİAT,ÇEVRE ,KÜRESEL ISINMA ,BİLİM TEKNİK konularında ciddi eğitim ve araştırmalarınız var mıdır,sizleri kimler görevlendirir..arkanızda hangi güçler tabiat katliamına seyirci kalır.. hep merak ediyorum.. Ben bu cahil aklımla   değil kavakta   kömür tesisi kurmak  kavakta halka sobada kömür bile yaktırmam..

SAYIN KAVAK HALKI  sizden daha çok merak etmiyorsam namert olayın bu raporu kim nasıl yazmış Allah aşkına bir araştırın kamuoyuna sunun da öğrenelim..Bakın benim kuş beynime  aklıma para kazanmakla ilgili bir fikir geldi kavakta para kazanmak istiyorsan o eski evleri dükkanları  köprüyü ve çevreyi eski nostaljik görünümüne açıp  bir tarihi müze görünümünde turizme  açın yöresel ne varsa satışa sunun köylü üretsin satsın.. Arhavi yi fabrikalar taş ocakları değil tam tersine bacasız fabrikalar yani turizm kalkındırır..BU BAKİR VE GÜZEL YERLERİ MERAK EDEN MİLYONLARCA İNSAN VAR EVLERİ PANSİYON YAPIN ,İNSANLARI DEREDE YÜZDÜRÜN , vs vs.. çay toplatın atmaca yakalatın.. Lazları anlatın  ne bileyim yapın bir şeyler ama benim tabiatıma dokunmayın…sayın kavak halkı davanızda  sakın ola üç beş kuruşa  kanıp caymayın çoluk çocuğunuzun geleceği paraya değişmeyim.. ağaçlar, dereler ,taşlar,otlar bizim namusumuzdur..öyle bir gelecek ki o beğenmediğimiz dikeni ,limxanayı arayacağız…SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZA BURADA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR,kendisinin de çok farklı düşündüğünü sanmıyorum.AYRICA MEMLEKET SEVGİSİNİ HER ŞEYİN ÜSTÜNDE  TUTAN BİR İNSAN OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUM..ve yazımını bir şiirle noktalıyorum..

 

KAVAĞA VERDUNUZ  TAZE  ÇED RAPORİ

YAKUN KÖMÜRÜ VERUN DUMANİ

YIKIN DAĞLARİ KESUN SULARİ

GEÇTE OLSA ANLADUK SONUMUZİ

VAZ GEÇTUK DEREDEN AĞAÇTAN

BARİ KURTARALUM  yamali  DONUMUZİ..

 

 

 

Sevgi ve saygılarımla ( akin.gulhan@hotmail.com)


Paylas

About The Author

Leave A Response