Monday 22nd April 2024,
Arhavi – Arhavizyon

NTV OMATXORE DÜZLÜĞÜNDEYDİ

İlçemiz  Arhavi’ye gerek yazılı gerek görsel basının ilgisi gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz hafta sonu ülkemizin ve dünyanın önemli yayın kuruluşlarından biri olan NTV televizyonu, 10 kişilik ekibi ile ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini tanıtmak amacıyla ilçemiz Arhavi’ye geldi. Tarihi ve doğal güzelliklerini bünyesinde barındıran Ulukent köyü ve Omatxore düzünde gerçekleştirilen çekimler, NTV’de her cuma akşamı yayınlanan “Vedat Milor ile Tadı Damağında” programında yayınlanacak.

Arhavi Belediyesi koordinasyonunda, Turizm derneği, Ardos, Laz Kültür Turizm Derneği, Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, Arhavim.net yayın gurubu katılımlarıyla Ulukent köyündeki Medet Can’a ait yöre mimarisini temsil eden evin önünde çekimler yapıldı. Yöresel yemeklerimizden gresta’da hamsi dolması (kapça Geçveyi), Peynir tavalama, mısır ekmeği ve laz böreği’nin hazırlandığı programda, köy halkının geçmişten günümüze yaşantıları da konu edildi.

Yaklaşık yarım asırlık bir geleneğin yaşatıldığı Omatğore düzündeki ahşap dönme dolabı da çekimlere dâhil eden NTV ekibi gördükleri eşsiz doğal manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Program 1 saat içerisinde tamamlanması planlanmışken bu güzel ortamı değerlendirmek isteyen NTV ekibi çekimleri gün boyu sürdürdü. Balıklı köyü muhtarı Azmi Can NTV televizyonunu bu yıl 21 Ağustos da (Ramazan Bayramının 3. Günü) yapılması planlanan “Omatxore Şenliği” etkinliğine davet etti.


Paylas

About The Author

Comments are closed.