Wednesday 24th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

ÖĞRETMENLER CUMHURİYET MEYDANINDAYDI..

Arhavi’de görev yapan öğretmenler son zamanlarda eğitim ve öğretim sürecinde yaşadıkları sorunları yaptıkları bir basın açıklaması ile protesto ettiler..Arhavi Cumhuriyet meydanında yaklaşık 200 öğretmenin katıldığı eylem vatandaşlar tarafından da ilgi ile izlendi.Basın sözcülüğünü yapan Bora Duymuş konuşmasında şunları söyledi:

“Biz öğretmenler, gelecek güzel günlerin özgür, cesur, araştıran ve sorgulayan beyinlerden geçtiğini düşünen ve bu doğrultuda eğitim vermeye çalışan öğretmenleriz.

Bizler biliyoruz ki okullarımızın ana unsuru, olmazsa olmaz unsurları öğrencilerimizdir ve onların rahat bir ortamda eğitim görmeleri bizim mücadelemizin temel yapı taşlarından biridir.

Ve yine bizler biliyoruz ki uygulanan hükümet politikaları gereği eğitim ticarileştirilmiş, veli , okul ve öğretmenler sanki birbirlerine karşıymış gibi empoze edilmeye çalışılmıştır. Okul aile birlikleri ile sanki okulun tüm sorumluluğu velilerimizin ve öğretmenlerimizin gibi gösterilmiş ve hükümetlerimiz asli görevleri olan eğitim, öğretim işini adeta velilerin ve öğretmenlerin üzerine yıkmıştır.

 

Her kayıt döneminde biryandan yetkili ağızlardan “velilerden para alınmayacak” şeklinde açıklama yapılırken, diğer yandan da okullara ödenek gönderilmeyerek veli ve okul idaresi karşı karşıya getirilmektedir.Böylece öğretmenler suçlu gösterilmektedir.

Aynı zamanda öğretmenler ekonomik olarak dar boğaza sokulmuş, ekonomik haklarını arayan öğretmenler de para düşkünü olarak lanse edilmiştir . Bu tutum öğretmenliğin ve öğretmenlerin değerini halkımız nezdinde azaltmıştır.

Zamanında kırk yıl kölesi olunan öğretmenler, şimdilerde “şamaroğlanı” yapılmak istenmektedir.

Daha önce başka okullarda da meydana gelen zorba eylemler son olarak 14 ocak Cuma günü Atatürk İlköğretim Okulunda da yaşanmıştır.

Bir veli nedenini araştırmadan okula geliyor, çocuğunun dövüldüğü iddiasıyla bayan öğretmenimize saldırıyor, daha sonra öğrencinin bulunduğu sınıfta bulunan arkadaşımıza da saldırarak arbedeye neden oluyor.

Sözde kendi öğrencisinin hakkını savunan bu velimiz okul da bulunan öğrencilerin o anda neler hissettiğini bile düşünemeyecek kadar bilincinden uzaktır.

Veliyi müşteri, öğretmenleri pazarlamacı, öğrencileri kobay olarak gören eğitim sisteminin son geldiği nokta bu yaşadığımız örnektir.

Biz öğretmenlerin hiçbir veliyle, hiçbir öğrenciyle şahsi sorunu yoktur.

Bizler Arhavi’de görev yapan öğretmenler olarak, hak aramayı güç gösterisi sananları,

Bizlerle velileri karşı karşıya getire n eğitim anlayışını dayatanları, eğitimi ticarileştirenleri kınıyoruz

ve tekrar hatırlatıyoruz…

Bizler çocuklarına onurlu bir gelecek bırakmaya çalışan öğretmenleriz…. “


Paylas

About The Author

Leave A Response