Saturday 20th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

OSMAN AĞA KONAĞINDA İMECEMİZ VARDI..

Arhavi Turizm Derneği, Gidreva (Dereüstü) köyünde, yakın geçmişe kadar yaşam kültürümüz içinde var olan bir fındık imecesi düzenledi.

Daha önceleri Güneşli Köyünde “ Düdeyi Şenliği “ ve Dikyamaç , Küçükköy, Güngören Köylerinde “Laz Böreği ve Hamsili Ekmek Şenliği” gibi ekinlikler düzenleyen dernek, bu yılın son kültürel etkinliğini de Osman Ağa Konağında yaptı.

Köy halkının ve Laz kültürüne meraklı birçok vatandaşın merak ve ilgi ile izlediği gecede Turizm Derneği Başkanı Refik Lakerta; “ İmecenin bizim kültürümüz içinde çok önemli bir yeri vardır. Halk bütün işlerini bu anlayış ve yardımlaşma ile çözerdi. Birlikte yaşamın, dayanışmanın örneğini geçmişte babalarımızın, dedelerimizin yaptığını biliyoruz. Fakat gelişen teknolojiye de uymak zorunda kalınılıyor. Bizler bu çerçevede kaybolmaya yüz tutmuş bu kültürümüzü sizlere senaryo dahilinde bile olsa göstermek istiyoruz. Bu nedenle bizlere köyünün kapılarını açan muhtarımız Rıdvan Öztabak’a  ve konak sahibi sayın Tuncer Torunlar’a çok teşekkür ederiz” dedi.

Köy muhtarının hoş geldiniz konuşmasının ardından mikrofona davet edilen İlçemiz Kaymakamı Muhammet Önder ise “Bu kültüre yabancı olmayan bir insan olmama rağmen hiçbir şey bilmiyor gibi gecenizi izleyeceğim” diyerek çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Konağın ışıklarının tümü ile sönmesi ve “demokrat” denilen gazlı şişelerin ışığı ile alana giren gurup daha sonra fındık imecesi içinde atma türkülere başladı. Atma türkülerde yapılan espriler yaşam kültürümüzün adeta bir başka yönünü de anlatır gibi idi.

Kamçı oyunu sonrası horon ile devam edilen etkinlikte ayran, hamsili ekmek ikramı da yapıldı.Geceye sanatçımız Ayhan Alptekin’ de okuduğu bir şarkısı ile renk kattı.

SnapShot8

SnapShot7

SnapShot6

SnapShot5

SnapShot4

SnapShot3

SnapShot1

SnapShot9


Paylas

About The Author

Comments are closed.