Thursday 18th July 2024,
Arhavi – Arhavizyon

PİLARGET DERESİ ÖZGÜR AKACAK….

Rekare 29 Mart 2022 Haberler PİLARGET DERESİ ÖZGÜR AKACAK…. için yorumlar kapalı

Rize İdare Mahkemesi, Arhavi ilçesindeki Pilarget Vadisi’nde kurulmak istenen hidroelektrik santrale (HES) ait bina için hazırlanan imar planına karşı CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin açtığı davada, iptal kararı verdi. Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu, “HES projesinin başlayacağı köydeki deremiz 5 kilometre boyunca borulara alınarak hapsedilecekti. Bu güzelim deremiz ve cennet vadimiz yok olacaktı. Artık derelerimiz özgür akacak” dedi.

Artvin’in Arhavi ilçesindeki Pilarget Vadisi’ne AB Enerji Üretim Şirketi tarafından yapılmak istenen Saka-1-2 Regülatörü ve HES projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, daha önce; Rize Bölge İdare Mahkemesi tarafından, “mevzuata ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir olmadığı” gerekçesiyle iptal edilmişti.

Artvin İl Özel İdaresi, Pilarget Vadisi’ne yapılmak istenen üçüncü HES’in santral binası için hazırlanan imar planını, 10 Temmuz 2020 tarihli toplantısında oyçokluğu ile onaylamıştı. İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, imar onayı kararına karşı dava açmıştı.

“PROJE, KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL”

Davanın duruşması, dün; Rize İdare Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme, HES projesi için verilen imar izninin iptaline karar verdi. Karara göre, 30 Haziran’da mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda; şu değerlendirme yapıldı:

“Saka 1-11 Regülatörü ve HES projesiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 06.06.2013 tarihinde verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararıyla ilgili olarak, T.C. Rize İdare Mahkemesi 17.02.2021 tarihinde aldığı kararında mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle iptal kararı vermiştir. Bu bakımdan dava konusu imar planının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan yapım tekniğine, yöresel koşullara ve kamu yararına uygun olmadığı görüş ve kanaatine varmıştır.”

“KARARI VADİDE YAŞAYAN VATANDAŞLAR SEVİNÇLE KARŞILADI” 

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurdoğlu, mahkeme kararını şöyle değerlendirdi:

“Bu davalar başlamadan önce çeşitli etkinliklerimizde yetkililere ‘bu vadiyi yok etmeyin, bırakın derelerimiz özgür açsın’ diye seslenmiştik. HES projesinin başlayacağı köydeki deremiz 5 kilometre boyunca borulara alınarak hapsedilecekti. Bu güzelim deremiz ve cennet vadimiz yok olacaktı. Bu vadide yüzlerce insan yaşıyor eğer bu HES projesi onaylanmış olsaydı burada yaşam sürdüren 3 bin insan göç etmek zorunda kalacak demiştik. Geldiğimiz noktada hem bilim insanları hem vicdanlı hakimler bu vadinin yok olmamasına karşı akılla bilimle vicdanla bir karar vererek cennet vadimizi kurtarmışlardır çok sevinçliyiz. Artık derelerimiz özgür akacak.”

Haber: Gençağa Karafazlı


Paylas

About The Author

Comments are closed.